Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Polohy při kojení
Kojení je důležitou každodenní součástí v životě novorozence i matky. Změna polohy při kojení působí preventivně proti bolestem prsu matky, podporuje vyprázdnění prsu i novotvorbu mléka. Pro kojence znamenají změny poloh při kojení také vypití většího množství mléka.
Polohy při kojení
Změna polohy při každém krmení, zejména zpočátku, je nejlepším způsobem, jak předejít bolestivosti prsů. Je-li vaše dítě hodně malé, vyzkoušejte tzv. fotbalové držení, kdy držíte dítě na boku. Vedle té nejběžnější polohy s dítětem na klíně zkuste kojit vleže; tato poloha přináší skutečně odpočinek.
Správná technika přisátí
Při kojení by mělo být celé tělíčko dítěte otočené směrem k vám. Ujistěte se, že dítě má v ústech celou bradavku a část dvorce (tmavší kruhová část kolem bradavky). Jestliže vás při krmení bolí bradavky, znamená to, že se dítě přisálo nesprávně.
Odkládejte dítě od prsu šetrně
Když dítě skončí s pitím, přerušíte sání tím, že vložíte prst mezi horní a dolní dáseň dítěte. Můžete také jemně tlačit prsty na prs v blízkosti úst dítěte nebo mu jemně tlačit na bradu. Tímto způsobem zabráníte bolestivosti bradavek.
Pocit brnění nebo bodání
Možná si všimnete krátkého brnění, bodání, pocitu těsnosti nebo mléka, které před kojením z prsu odkapává. Tato reakce, nazývaná uvolňovací reflex, je způsob, jakým tělo umožňuje snadné odtékání mléka. Tento reflex může být vyvolán pláčem dítěte, myšlenkou na kojení nebo sprchováním. Odtok mléka zastavíte tím, že prstem stisknete bradavku. Noste jednorázové nebo prací bavlněné vložky do mateřské podprsenky, abyste zabránily prosakování mléka.
Diskuze