15Srpen
2012
MUDr. Jana Pišťková
Diskuze

Bolest břicha

15. Srpen 2012 | MUDr. Jana Pišťková
Bolest břicha
Příznaky

Bolest břicha je častý nepříjemný pocit, kterým občas trpí každý z nás. Někdy je bolest břicha příznakem stravovací chyby, kdy sníme nebo vypijeme něco nevhodného. Jindy ale může být bolest břicha známkou závažných, ne zřídka až život ohrožujících stavů. Žádná bolest břicha by proto neměla být podceněna...

Bolest břicha

Bolesti břicha jsou velmi nepříjemným pocitem, které mohou postihnout jedince jakéhokoliv věku. Mají nesčetné množství příčin. Často bývají výsledkem dietní chyby, nedodržování hygieny, ale i skrytého onemocnění. Nezřídka se může jednat i o velice závažný stav, ohrožující pacienta na životě. Doporučuje se bolesti břicha nepodceňovat a vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Bolesti břicha můžeme dělit podle mnoha hledisek, např. podle závažnosti, přesné lokalizace, orgánu, ze kterého vycházejí a další. Pro správnou léčbu je ovšem nejdůležitější odhalit příčinu bolesti břicha.

Druhy bolesti břicha 

Bolest břicha je nepříjemným vjem, který většinou přichází náhle. Může být vyvolán řadou příčin. Existují čtyři hlavní druhy bolesti břicha, jejíž odlišení pomáhá lékaři stanovit diagnózu. Těmi jsou:

Ostré bolesti břicha, které pacient vnímá jako bodavou, intenzivní bolest, s přesnou lokalizací. To znamená, že pacient umí určit přesné místo bolesti.

Tupé bolesti břicha, které pacient vnímá jako tlak a bývají spíše nepříjemné než bolestivé. Je špatně lokalizovatelná a pacient udává spíše oblast, kde tlak cítí.

Křečovité bolesti břicha,  které pacient popisuje jako svíravé pocity v určité oblasti břicha. Někdy je pacient schopen udat i přesnou lokalizaci. Často přicházejí v záchvatech, které jsou od sebe oddělené fázemi klidu.

Nadýmání je nepříjemný pocit plnosti, který se projevuje nafouknutím. Je to způsobenou nahromaděním plynu ve střevech. 

Příčiny bolesti břicha

Příčin bolestí břicha je celá řada. Jak již bylo řečeno, popis druhu bolesti může lékaři výrazně pomoci při pátrání po příčině. Podle příčiny bychom mohli rozlišovat tyto bolesti břicha:

  • Náhlá příhoda břišní je náhle vzniklá intenzivní bolest břicha, která trvá méně než 24h. Je jedna z nejvážnějších diagnóz při bolestech břicha. V rámci náhlých příhod břišních musíme pomýšlet na řadu diagnóz, jako jsou například zánět slepého střeva, prasklý žaludeční nebo dvanáctníkový vřed,akutní zánět žlučníku či slinivky břišní, zauzlení střev, mimoděložní těhotenství, akutní kolika močovodu a řada dalších. Jedná se o situaci, která je akutní a vyžaduje okamžité lékařské ošetření. Proto i při sebemenším podezření je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Často se objevují i přidružené příznaky, jako zvracení nebo teplota, ale není to pravidlem. Proto není radno na doprovodné příznaky čekat či spoléhat.
  • Žlučové kameny, odborně cholelitiáza, je přítomnost žlučových kamínků ve žlučníku či žlučových cestách. Jedná se velmi časté onemocnění postihující až třikrát častěji ženy. Pacient o své nemoci nemusí po řadu let vědět a v případě, že se projeví, mohou pacienta ohrožovat i na životě. Projevují se výraznou bolestí, která se objevuje na pravé straně pod žebry, tedy v pravém nadbřišku, a může vystřelovat až do lopatky.
  • Gastroenteritida, neboli zánět žaludku a střeva, je častým onemocněním, který každého postihne několikrát za život. Kromě bolestí břicha se projevuje i průjmy a/nebo zvracení. Vzniká většinou po požití infikovaného jídla. Může vypadat zpočátku velmi dramaticky, ale během jednoho nebo několika málo dnů bolesti i další projevy ustoupí. Problematická situace nastává u malých dětí, jelikož při opakovaném zvracení a průjmech mohou být rychle dehydratované. Proto je třeba dbát především na doplnění tekutin a minerálů.
  • Žaludeční či dvanáctníkové vředy mohou být dlouho úplně bez příznaků. Pak se ale opakovaně dostavují bolesti, hlavně ve středu horní části břicha, zvracení krve či krev ve stolici. Ta může mít až černou barvu a mluvíme pak o meléně.
  • Crohnova nemoculcerózní kolitida jsou zánětlivá onemocnění střev, u kterých není známa příčina vzniku. Bolest je lokalizována převažně v oblasti pasu, přidružují se průjmy, krev ve stolici a křeče v břiše.
  • Tříselná kýla je onemocnění, kdy se v oblasti třísla objeví měkká pohyblivá bulka, kterou zpravidla lze zatlačit zpět do břišní dutiny. Bývá patrná zejména při zvedání těžkých předmětů nebo při kašli, kýchání, či tlačení na stolici. Tříselná kýla může, ale nemusí být bolestivá.
  • Stres je další příčinou bolestí břicha a je důkazem toho, že i psychický stav jedince se na bolesti břicha může podílet. Typicky se objevují např. při osobních a pracovních problémech. Bolest přichází povětšinou brzy po jídle a je lokalizovaná ve střední části břicha.
  • Změny stravovacích návyků jsou rovněž častou příčinou bolestí břicha. Typicky k nim dochází například při cestování a to hlavně do oblastí, které se svými kulinářskými specialitami naprosto liší od našich. Střevo na tento typ stravy není připraveno a reaguje většinou průjmem s bolestmi břicha.
  • Bolesti břicha při těhotenství jsou důkazem, že bolesti břicha nejsou zdaleka přítomné u onemocnění či jiných změnách v trávicím traktu. Pokud je bolest výrazná nebo je spojena s poševním krvácením, může hrozit potrat. Proto je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Čím více se blíží termín porodu, tím častěji maminky cítí tvrdnutí v podbřišku, kdy je břicho asi po dobu 30 vteřin tvrdé a napjaté. Toto by však nemělo působit bolest v pravém slova smyslu.
  • Bolest při menstruaci provází cyklus a je lokalizována v podbřišku. Často je přítomno i vystřelování do beder a bývá přítomen i průjem. Většinou se vyskytuje během prvních dní menstruačního cyklu.
  • Další diagnózy spojené s bolestí břicha: dráždivý tračník, nesnášenlivost laktózy (mléčného cukru), rakovina žaludku, kýla jícnu, namožení břišního svalstva a další...

Závěrem o bolesti břicha...

Rozhodnutí o návštěvě lékaře při bolestech břicha je velice složitá otázka, neboť některé nemoci, které mohou vypadat velmi dramaticky, jsou ve skutečnosti v podstatě neškodné a naopak. Je však samozřejmé, že pokud je bolest silná a trvalá, měla by být vždy ošetřena. V neposlední řadě je třeba myslet na to, že bolest břicha je údaj, který může svědčit o náhlé příhodě břišní, která může pacienta ohrožovat na životě a často vyžaduje okamžitou chirurgickou intervenci.


Související články

Diskuze

Monika: Dobry den boli me brycho na leve strane pod brysku coto je dekuju

30. Listopad 2017 11:21

Vložit příspěvek