Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Rozštěp rtu a rozštěp patra
Rozštěp rtu a rozštěp patra je vrozená vada projevující se abnormálně rozděleným horním rtem nebo patrem. Rozštěp rtu může být různého rozsahu, od slabé rýhy po úplné rozdělení rtu zasahující až do nosu. Rozštěp patra může zasáhnout jen malou zadní část nebo celé patro. Děti s rozštěpy rtu a patra mívají potíže s krmením, dýcháním a vývojem řeči. Vždy je nutné s těmito vadami podstoupit operaci na plastické chirurgii. Jak se takové operace provádějí najdete v tomto článku.
Rozštěp rtu a rozštěp patra
Rozštěp rtu a rozštěp patra je vrozená vada projevující se abnormálně rozděleným horním rtem nebo patrem (přepážkou mezi ústní a nosní dutinou) nebo obojím. Malformace se projeví v prvních týdnech vývoje plodu, dlouho před narozením dítěte. Při normálním vývoji plodu se levá i pravá strana rtu a patra nakonec spojí. Přibližně každý sedmistý novorozenec se narodí s horním rtem nebo patrem, které se správně nespojily. Asi jedna třetina dětí, které se narodí s rozštěpem patra, má tuto vadu v rodinné anamnéze. Rozštěpy u zbývajících dvou třetin bývají způsobeny nějakým vnějším faktorem (např. alkohol nebo jiné drogy, cigaretový kouř před narozením) nebo jde o genetickou mutaci.
Příznaky rozštěpu rtu a patra
Rozštěp rtu u novorozence může být různého rozsahu, od slabé rýhy na horním rtu až po úplné rozdělení horního rtu, které zasahuje až do nosu. Rozštěp se vyskytuje na jedné nebo na obou stranách horního rtu. Rozštěp patra může postihnout jen malou část zadní části patra nebo celé patro. Děti, které se narodí s rozštěpem, mívají potíže s krmením, s dýcháním a s vývojem řeči. Mnoho takto postižených dětí trpí často ušními infekcemi vyvolanými deformací patra. Dítě je často postiženo také ztrátou sluchu nebo jinými vrozenými vadami, například deformací nohy („koňská noha").
Diagnóza
Novorozenci procházejí rutinní kontrolou zaměřenou na rozštěp rtu a rozštěp patra. Vada je zjevná už při porodu, rozsah poškození určí lékař při prohlídce dítěte hned po narození.
Léčba rozštěpu rtu a patra
Dítě postižené jednou nebo oběma těmito vadami musí podstoupit operaci na plastické chirurgii. Postará se o ně tým odborníků zahrnující pediatra, logopeda, ortodonta, zubního lékaře a otorinolaryngologa (specialista na nemoci ušní, nosní a krční). Má-li dítě před operací problémy s krmením, použije zubní lékař zařízení, tzv. obturator, který se připevní na horní část úst dítěte, zakryje rozštěp a dítě se může najíst. Někdy je nutné zavést dítěti nosem nebo ústy trubici do žaludku. Je-li nutné používat tento způsob výživy dlouhodobě, zavede se trubice dítěti malým řezem v břišní stěně přímo do žaludku.
Operace rozštěpu rtu
Chirurgická náprava rozštěpu rtu se provádí co nejdříve po narození; obvykle v 10 týdnech. Po operaci předepíše lékař dítěti léky na zmírnění potíží. Po 1 až 2 dnech odstraní dítěti obvazy, stehy se vstřebají asi za 5 dní. Novorozenci je někdy potřeba omezit na několik týdnů pohyb rukou, aby si postižené místo nerozškrábal. Po výkonu zůstane dítěti zpravidla jen malá jizva.
Operace rozštěpu patra
Operace rozštěpu patra je rozsáhlejší než operace rozštěpu rtu, proto musí chirurg počkat, až bude dítě starší nebo vyspělejší. Obvykle se provádí mezi 9 a 18 měsíci. Po operaci má dítě den nebo dva bolesti, které se tlumí léky proti bolesti. Několik dní dostává dítě intravenózně tekutou stravu a má omezený pohyb rukou po dobu několika týdnů. Doma dodržujte pokyny lékaře týkající se krmení.
Během operace rozštěpu patra umístí otorinolaryngolog dítěti do každého ucha malou plastovou trubičku jako ochranu před usní infekcí. Trubičky napomáhají cirkulaci vzduchu přes ušní bubínek a umožňují správný odtok tekutiny. Až bude dítě starší, doporučí obvykle plastický chirurg další operaci, která by měla zlepšit vzhled jeho rtu, patra, nosu a dásní. Dítě bude rovněž potřebovat pomoc ortodontisty (odborníka na nápravu nerovností zubů), který dohlédne na správný vývoj jeho chrupu. Lékař doporučí také terapii u logopeda a pravidelné kontroly sluchu.