Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Sexuálně přenosné choroby v těhotenství
Sexuálně přenosné choroby v těhotenství zahrnují aids, způsobené virem HIV s padesátiprocentním přenosem na dítě, syfilis, s mnoha projevy na jednotlivých orgánech těla a typickými vředy na kůži, dále herpetické infekce, které může matka přenést na plod během porodu, a také infekce způsobené chlamydiemi, které vyvolávají hnisavé záněty hlavně v oblasti dělohy a pochvy a k přenosu na plod může dojít opět během porodu při kontaktu s infekční sliznicí.
Sexuálně přenosné choroby v těhotenství
Mezi sexuálně přenosné choroby v těhotenství se řadí aids, syfilis, herpetické infekce a infekce způsobené chlamydiemi.
AIDS
Jedná se o onemocnění způsobené virem lidského imunodeficitu (HIV). Frekvence tohoto onemocnění je vysoká zejména v mnoha afrických zemích, ovšem i u nás, stejně jako v ostatních částech Evropy, stoupá. Představuje značný porodnický problém, neboť přenos na plod je téměř padesátiprocentní. Nemocné dítě pak umírá v průměru do dvou let. Z důvodu vysokého rizika přenosu na plod je po stanovení diagnózy AIDS doporučováno ukončit těhotenství, žena je ihned léčena v infekčních centrech pro léčbu AIDS.
Syfilis
Syfilis je infekční onemocnění s mnoha projevy na jednotlivých orgánech těla a typickými vředy na kůži. Neléčené může končit smrtí. K přenosu na plod dochází přes placentu velmi často, záleží na stadiu, ve kterém se nemocná žena nachází. Vzhledem k tomu, že se v začátku těhotenství provádí test k odhalení této infekce, a poté na podkladě pozitivního výsledku se zavádí antibiotická léčba, výskyt vrozené syfllidy u novorozence není častý.
Herpetické infekce
K přenosu na plod může dojít například průchodem porodními cestami matky s akutními projevy této infekce. Je to pro novorozence natolik závažná infekce, že porodník v případě akutních projevů zvažuje porod císařským řezem.
Infekce způsobené chlamydiemi
Chlamydie vyvolávají hnisavé záněty v těle, hlavně pak v oblasti dělohy a pochvy. Při porodu může být novorozenec s touto změněnou sliznicí kontaktován a to se projeví například úpornými záněty spojivek špatně reagujícími na lokální léčbu antibiotiky, nebo zánětem plic apod. Proto se před porodem provádějí výtěry z pochvy, aby se vyloučily podobné infekce, které vyvolávají závažná bakteriální onemocnění novorozence.