15Srpen
2013

Spánek u batole

15. Srpen 2013 |
Spánek u batole
Děti

Spánek je důležitou součástí života dětí každého věku. S vzrůstajícím věkem se potřeba spánku snižuje a tak batolata spí přibližně 10 až 13 hodin denně. U batolat dochází rozdělení doby spánku na noční spánek a spánek odpolední. Pro pravidelný spánek u batolat je nutné dodržovat veškeré rituály, na které je batole zvyklé.

Spánek u batole

Děti ve věku od 1 do 3 let spí většinou 10 až 13 hodin denně - většinou však ne souvisle. Činorodost a dobrodružství, které během dne batole zažívá, může narušit jeho zavedený režim, včetně spánku. Děti, podobně jako dospělí, se liší v potřebě spánku; je-li dítě během dne unavené a mrzuté, je to známkou nedostatečného spánku.

Většina dětí vzdává dopolední spánek mezi 1,5 rokem a 2 roky a místo toho spí 2 až 3 hodiny po obědě. Některé děti i nadále spí dvakrát denně, jiné už během dne nespí vůbec. Často nastává přechodné období, kdy spánek dvakrát denně je příliš a jedenkrát denně nestačí. Během toho období je dobré uložit dítě alespoň jednou za den ke spánku nebo ho nechat v postýlce v klidu s hračkami; když je unavené, obvykle usne, ale nedělejte si starosti, když ne. Jednou nebo dvakrát za den si s dítětem sedněte a čtěte mu knížku nebo ho vezměte v kočárku na procházku, aby si odpočinulo.

Batolata se během noci budí

Je známo, že se batolata během noci budí, často každou noc a ruší spánek svých rodičů. Stává se, že dítě odmítá jít v noci do postýlky, protože se nechce od vás odloučit nebo jen demonstruje paličatost charakteristickou pro batolata. Často se dítě budí, je-li narušen jeho běžný režim - například když je v novém pokoji nebo postýlce, nemá svoji oblíbenou pokrývku nebo hračku nebo je na výletě mimo domov.

Dodržujte běžné rituály před spaním, jako je například koupání. Když je dítě v klidu v postýlce, přečtěte mu knížku, zazpívejte písničku, vyprávějte pohádku, povídejte si s ním o všem, co se během dne přihodilo, pusťte mu tichou hudbu nebo ho masírujte. Snažte se, aby ukládání k spánku probíhalo každý den stejně. Půl hodiny a pak deset minut předem dítě upozorněte, že už půjde spát. Dovolte mu, aby si vzalo do postýlky oblíbené plyšové zvířátko nebo jinou bezpečnou hračku. Navykněte si dítě vždy pohodlně uložit, obejmout ho a políbit na dobrou noc. Jestliže dítě poté, co ho uložíte, opět vstane, vraťte ho beze slov zpátky do postýlky. Když dítě vstane, chodí po bytě a hledá, čím by se zabavilo, zatímco všichni spí, dejte mu do dveří jeho pokoje nějakou zábranu. Nechat ho bez dozoru uprostřed noci je nebezpečné. Až přestane v noci cestovat, zábranu odstraňte.

Nenechávejte děti sledovat před spaním televizi

V období lehkého spánku se děti mohou budit nebojsou neklidné. Některé děti se úplně nevzbudí a jsou schopné samy opět upadnout do hlubokého spánku. Jiné se úplně vzbudí, často po nějakém zlém snu, a mohou se rozplakat strachem. Noční můry jsou pro batolata obzvláště děsivé, protože nedokážou rozlišit skutečnost od své představivosti. Nenechávejte proto děti sledovat před spaním televizi ani je nenechte dívat na nějaké strašidelné filmy během dne. Dovolte jim sledovat pouze programy se vzdělávací nebo přírodní tematikou, které odpovídají jejich věku, protože řada programů, které možná pokládáte za bezpečné, mohou obsahovat situace, které dítě vyděsí.

Jednoduchý návod proti nočnímu buzení neexistuje

Neexistuje však řešení pro noční buzení, které by platilo pro všechny děti. To, co jednomu pomůže usnout, může mít na jiné dítě zcela opačný účinek. Například vynechání spánku během dne umožní některým dětem lépe spát v noci, avšak jiné děti jsou pak tak unavené a přetažené, že nemohou zdravě usnout. Bohatá večeře pomáhá některých dětem lépe spát, jiné však pak mohou mít zažívací potíže, které jim nedovolí usnout. Většina rodičů se s tímto obdobím snaží vypořádat metodou pokusů a omylů, kdy reagují na osobnost svého dítěte a jeho potřeby, na své vlastní potřeby a na potřeby ostatních členů rodiny. Mnoho dětí má svůj oblíbený uklidňující předmět, například pokrývku nebo plyšové zvířátko, který jim nahrazuje přítomnost rodičů v noci a umožní jim znovu usnout. Rozsvícená noční lampička v dětském pokoji může být také uklidňující, zejména když se dítě probudí uprostřed noci.

Při vzbuzení dítě uklidněte

Dodržujte zásadu, že nebudete chodit dítě kontrolovat, když usíná, pokud není skutečně vzhůru a hlasitě nepláče - pak je důležité reagovat rychle. Čím déle dítě pláče, tím více hrozí, že se ho zmocní panika a tím bude pak těžší ho uklidnit a znovu uspat. Někdy dítě potřebuje jen uklidňující pohled rodičů. Jděte k němu a pohlaďte ho, aby se zklidnilo a znovu usnulo. Omezte to však na minimum, vyhněte se konverzaci, nelehejte si k němu, a nenechte ho vylézt z postýlky. Dítě si musí uvědomit, že je čas ke spánku a ne ke hraní.

Když se dítě v noci vzbudí a je vyděšené, pochovejte ho, utěšte ho a uklidněte. Nechtě ho, aby vám vyprávělo, co ho vyděsilo. Nikdy dítě netrestejte za to, že se bojí, ani jeho strach neignorujte. Zůstaňte u něj tak dlouho, dokud se neuklidní a znovu neusne. Jestliže se trvale bojí jít spát nebo má časté noční můry či jiné problémy se spánkem, poraďte se s lékařem.

Časné vstávání je normální

Časné ranní vstávání je u batolat běžné. Jestliže se vaše dítě budí v 5 nebo v 6 hodin ráno - dříve než máte v úmyslu vstávat - nechtě ho třeba hodinu, aby si hrálo samo v postýlce. Večer mu nechtě v postýlce nějakou bezpečnou hračku nebo knížku, aby si ráno mělo s čím hrát.

Jakou zvolit postel?

Většina dětí je zralá na přechod z dětské postýlky do velké postele asi ve dvou letech. Nejlépe je počkat, až dítě samo projeví přání spát ve „velké" posteli jako dospělý. Pokud se dítě naučí vylézat z dětské postýlky, měli byste ho možná přestěhovat do velké postele dříve, protože při vylézání z postýlky by se mohlo zranit. Nejvhodnější první velká postel je matrace položená na podlahu (bez rámu) nebo postýlka pro batolata, která je menší a nižší než normální postel. Nevhodná je palanda, která je pro malé děti nebezpečná. Pokud zatím nemáte vhodnou postel, dejte přechodně dítěti na zem matraci z dětské postýlky.

Vyčerpání rodičů z nedostatku spánku je běžné

Většina rodičů batolat si stěžuje, že se cítí trvale vyčerpáni - nepamatují se, kdy měli naposled klidný večer nebo spali celou noc. Ale přestože je těžké si to nyní představit, vaše dítě bude stále lepším spáčem a bude vyžadovat stále méně noční pozornosti. Promluvte si s jinými rodiči a zjistěte, jak se s touto situací vypořádali. Jestliže se cítíte tak unaveni a stresováni, že se obáváte, aby se to neobrátilo proti dítěti, poraďte se s lékařem.

Vložit příspěvek