Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Závratě - pocity točení hlavy a kymácení často spojené s nevolností. Nejčastějšími příčinami závratě - kromě psychických vlivů a vertebrogenních potíží - jsou poruchy na úrovní vnitřního ucha nebo přímo na úrovni centrálního nervového systému...
Každý si asi umí představit, co to znamená, když se řekne, že se s někým zatočil svět. Tuto zkušenost si prožila většina z nás, zřejmě nejčastěji při rychlém postavení se z lehu, či sedu. Závrať je pocit točení nebo kymácení, avšak s tělem se nic neděje a zůstává nehybné. Může se projevovat jako pocit pohybu těla v prostoru (pak hovoříme o subjektivní závrati) nebo se může jednat o zdánlivý pohyb okolního světa (objektivní závrať). Druhý typ je často provázen poruchou rovnováhy. V tomto textu se podíváme na to, jak můžeme závratě rozdělit a co je nejčastěji jejich příčinou.
Jak už jsme naznačili v úvodu, rozdělujeme závrať na subjektivní a objektivní. Jednoduše řečeno buď se točíme my, nebo se točí svět okolo nás. Dále můžeme rozdělit závratě podle toho, kde se nachází problém. Ten se může nacházet buď někde v oblasti vnitřního ucha (pak mluvíme o periferní závrati), nebo je problém na úrovni nervového systému (centrální závratě). Periferní závratě se projevují tak, že mají náhlý začátek, dobře (živě) si je pamatujeme, často se objevují současně s pocitem tlaku v uchu, ušním šelestem, který nevzniká na základě nějakého zvuku, ztrátou sluchu. Periferní závrať bývá opakovaná, trvá několik vteřin a souvisí se změnou polohy hlavy. Tento stav je způsoben vápenatými kamínky (mikroskopické velikosti) v polokruhových kanálcích, které zodpovídají za vnímání změny rychlosti pohybu hlavy. Může přetrvávat hodiny až dny. K tomuto dochází několika způsoby. Buď tím, že dojde k poškození buněk, které zodpovídají za vnímání polohy hlavy. To způsobují zřejmě některé viry. Nebo poruchou filtrace tekutiny, která vyplňuje prostor ústrojí pro vnímání polohy a pohybu hlavy. Tato situace může být vrozená, může se jednat o poruchu imunitního systému, nebo může být následkem infekce.
Centrální závrať se vyvíjí postupně. Závrať přichází náhle a trvá několik minut. Vyskytuje se při onemocnění centrálního nervového systému, srdce a při některých jiných onemocněních postihujících orgánové systémy. Nejčastější příčinou centrální závratě je migréna. Dále za vznik centrálních závratí mohou problémy v oblasti cévního systému (špatný stav cév, uzavření cévy krevní sraženinou). Pokud se do mozku nedostává dostatek okysličené krve (dochází k jeho ischemii), pak záhy dochází k poškození jeho části. Pokud dojde k náhlému ucpání příslušné cévy (cévní mozková příhoda), může se objevit závrať náhle a bez dalších příznaků. Nebo může být doprovázena některými příznaky, jako jsou dvojité vidění, porucha výslovnosti, porucha polykání, porucha hybnosti, slabost. Závrať se může vyskytnout u roztroušené sklerózy a při nádorech zadní jámy lební. Nyní se zaměříme na zbývající příčiny závratí. Známá je cestovní závrať, kterou trpí někteří cestující. Příznaky jsou nevolnost, zvracení, bledost, studený pot, bolest hlavy a zvýšené slinění. Dále jsou zde závratě z psychické příčiny, jako úzkosti, hysterie. Dále vliv některých léků. Vzniká také po požití nadměrného množství alkoholu. Závrať může být také způsobená nízkým tlakem, či chudokrevností.
Závěrem je třeba říct, že pokud závrať vzniká některým běžným způsobem, jako je rychlé postavení se, nadměrné užití alkoholu, cesta dopravním prostředkem, úzkostné záchvaty a hysterie, není třeba se ničeho obávat. Pokud závrať vzniká při užívání léků, poradíme se vždy s lékařem. Pokud neznáme příčinu závratí a působí nám nepříjemnosti a samozřejmě v případě jakýchkoli pochybností o závažnosti závratí, vyhledejte lékaře, který jako jediný může daný stav objektivně posoudit.