Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Kručení v břiše
Kručení v břiše je obtěžující pocit a zvuk, kterým někdy trpěl každý z nás. Mezi méně závažné příčiny kručení v břiše patří samozřejmě hlad, dále nadměrné polykání vzduchu, nebo průjem. Kručení v břiše však může souviset i vážnými onemocněními - střevní neprůchodností či nespecifickými střevními záněty...
Kručení v břiše
Asi to sami znáte. Ve chvíli, kdy se vám to nejméně hodí, začne vaše břicho vyluzovat zvuky, za které by se nemusela stydět ani rocková kapela. Kručení, škroukání v břiše (odborně borborygmus) vzniká pohybem tekutého obsahu v plynem naplněné střevní kličce nebo žaludku. Nápadné hlasité kručení je tedy projevem zvýšené střevní hybnosti nebo souvisí se zvýšeným obsahem plynu ve střevech.
Příčiny kručení v břiše
Příčiny kručení v břiše mohou být následující:
- na prvním místě všem dobře známý hlad, kručení se objevuje asi 2 hodiny po vyprázdnění žaludku
- další příčinou je spolykání většího množství vzduchu (mluvení při jídle)
- k produkci většího množství plynu vede také konzumace určitých druhů potravin (zelí, fazole), následky jsou dobře známé
- u plynatosti (meteorismus) se v trávicí trubici nachází zvýšené množství plynu a dochází i k jeho nadměrnému vylučování konečníkem.Plyn způsobuje také říhání a pocit na zvracení.Důvody plynatosti jsou různé (nedostatek pohybu, dietní chyba, psychický stres, menstruace).
- průjem jakéhokoliv původu může provázet kručení a škroukání
- další příčinou jsou tzv. funkční poruchy trávicího traktu, kdy různé nenormální a nepříjemné pocity provázejí trávení, i když žádné změny na trávicím traktu nejsou přítomny. Pravděpodobným důvodem potíží je porucha v regulaci činnosti trávicího traktu. Potíže se souhrnně označují jako dyspeptické obtíže (bolesti břicha, pocit na zvracení, žaludek na vodě, říhání, kručení).
- syndrom dráždivého tračníku je jedním ze zástupců skupiny funkčních poruch. Typické je pro něj náhlé nucení na stolici po fyzické nebo psychické zátěži.
- přelévání a kručení v břiše je také jedním z příznaků onemocnění tlustého střeva. Do této kategorie patří široká paleta chorob od bakteriálních infekcí (salmonelóza, campylobakterové průjmy) až k houbovým a parazitárním onemocněním. Jsou však vždy provázeny příznaky typickými pro dané onemocnění (např. vodnatý průjem u salmonelózy).
- existují i tzv. nespecifické střevní záněty, jejichž příčina není známa (Ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc). Mezi jejich příznaky může patřit i kručení v břiše, úbytek na váze, bolesti břicha, častý odchod plynů
- další příčinou může být zanícení výchlipek střeva (divertikulitida). Toto poměrně časté onemocnění se v nekomplikované formě vyskytuje až u 60% občanů starších 70 let. Kromě škroukání bývá přítomna zácpa a nadýmání.
- závažnějším důvodem hlasitého škroukání je přítomnost překážky ve střevě, která brání posunování potravy (obstrukční ileus), ve snaze překážku překonat dojde nejprve ke zvýšení pohybů trávicí trubice (bouřlivý život)provázené hlasitým škroukáním, pokud se překážku nepodaří překonat pohybu ustanou a nastane ticho (mrtvé ticho). Břicho je vzedmuté, bolestivé, podle lokalizace překážky se zastavuje i odchod plynů a stolice. Jedná se o vážný stav vyžadující lékařský zásah.
- neschopnost strávení mléka a mléčných výrobků vede k intoleranci těchto potravin. Po jejich požití se za 20-60 minut dostavují škroukání, křeče v břiše a řídký průjem.
- nesnášenlivost lepku (celiakie) se může také projevovat dyspeptickými obtížemi, hubnutím, slabostí a únavností
Kručení v břiše a poučení na závěr
Přemýšlíte-li o příčině nápadného kručení a škroukání měli byste vždy zvážit možnost dietní chyby a zkusit se vyhnout některým potravinám. Zamyslete se, jestli se kručení a jiné problémy nevyskytují právě v souvislosti s určitými potravinami (např. mléčné výrobky). Pokud máte pochybnosti a jsou přítomny i další příznaky obraťte se na lékaře.
Diskuze