Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Zarděnky u dětí jsou infekční onemocnění způsobené virem, který se přenáší vzduchem kapénkovou nákazou či infikováním plodu nakaženou matkou. Zarděnky mají většinou mírné příznaky zahrnující teplotu, svědivou vyrážku a zduřelé žlázy na krku a za ušima. Toto onemocnění je nebezpečné spíše pro plod během prvních měsíců těhotenství, jelikož může způsobit jeho hluchotu či mentální retardaci nebo smrt.
Zarděnky, neboli rubeola, jsou nakažlivé infekční onemocnění, jehož příčinou je virus. Nejčastěji se vyskytuje u dětí, avšak onemocnět mohou i dospělé osoby. Virus se přenáší vzduchem kapénkovou nákazou, může se také přenést z infikované těhotné ženy na plod. Nejčastěji se objevují na jaře. Děti jsou proti nim očkovány v 15 měsících a znovu za 6 měsíců po prvním očkování. Obvykle dostávají vakcínu společně s vakcínami proti spalničkám a příušnicím. Ženy, které neprodělaly zarděnky v dětství nebo nebyly očkovány, by měly dostat vakcínu nejméně 3 měsíce před plánovaným těhotenstvím.
Asi 2 až 3 týdny po nákaze má většina dětí mírné příznaky, které zahrnují teplotu do 38 °C, svědivou vyrážku, která začíná na obličeji a šíří se po celém těle, a zduřelé žlázy za ušima a na krku. Vyrážka trvá obvykle tři dny a teplota 1 až 5 dnů. Nemoc je nejnebezpečnější pro vyvíjející se plod během prvních 4 měsíců těhotenství. Plod se může narodit mrtvý nebo se dítě narodí s vrozenou vadou - jako je hluchota, mentální retardace nebo postižení srdce, jater a očí.
Dětský lékař diagnostikuje zarděnky podle vzhledu vyrážky a na základě krevních testů. U většiny dětí není nutná léčba, stačí klid na lůžku a dostatek tekutin. Můžete dávat dítěti paracetamol (nikoli aspirin) ke snížení teploty a tekutý pudr na zmírnění svědění. Nemoc je nakažlivá týden před tím, než se objeví vyrážka, a týden poté, co vyrážka zmizí. Rekonvalescence trvá asi týden.