Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Tetanus u dětí
Tetanus u dětí je život ohrožující bakteriální infekce postihující centrální nervový systém. Dnes se vyskytuje v našich podmínkách jen vzácně, jelikož je většina dětí proti němu očkována. Příznaky tetanu zahrnují ztuhnutí krčních a čelistních svalů, ztuhlost šíje, svalové křeče, dýchací problémy, potíže s polykáním a může způsobit až v 50% smrt dítěte. Léčba tetanu vyžaduje obvykle hospitalizaci, injekci proti tetanu, penicilin a posilující vakcínu.
Tetanus u dětí
Tetanus je život ohrožující bakteriální infekce, která zasahuje centrální nervový systém. V rozvinutých zemích se dnes vyskytuje jen vzácně, neboť většina dětí je proti němu ve dvou měsících věku očkována. Bakterie tetanu se do těla dostávají poraněnou kůží. Nacházejí se na nejrůznějších místech, zejména v půdě, v prachu ave zvířecích fekáliích. Jakmile se dostanou do těla, začnou produkovat toxin, který působí na nervy ovládající svaly. Vakcína proti tetanu se obvykle dává v kombinaci s vakcínami proti záškrtu a černému kašli dětem ve věku 2, 4 a 6 měsíců, pak mezi 15 a 18 měsíci a ve 4 až 6 letech. Posilující očkování se doporučuje 10 let po poslední dávce a pak každých dalších 10 let.
Příznaky tetanu u dětí
Prvním příznakem je ztuhnutí krčních a čelistních svalů. Ztuhlost se šíří na další svaly - například na horních a dolních končetinách. Dítě může mít také bolesti ve svalech a kruté svalové křeče, potíže s polykáním, dýchací problémy způsobené ztuhnutím hrudních svalů, horečku, rychlý pulz, může se silně potit, objevit se mohou také epileptické záchvaty. Třicet až padesát procent případů onemocnění tetanem končí smrtí.
Diagnóza a léčba tetanu
Má-li dítě příznaky tetanu, okamžitě vyhledejte lékaře. Ten určí diagnózu podle příznaků a podle výsledků krevní testů a laboratorní kultivace tkáně z rány. Léčba vyžaduje obvykle hospitalizaci. Lékař ránu vyčistí a dá dítěti injekci lidského imunoglobulinu proti tetanu nebo protitetanové sérum, penicilin a posilující vakcínu proti tetanu. Dítě potřebuje dýchací přístroj na podporu dýchání. Nitrožilně mu jsou podávány tekutiny. Je-li diagnóza zjištěna včas a včas zahájena léčba, mělo by se dítě úplně uzdravit během 4 týdnů.
Má-li dítě vážné popáleniny nebo otevřené rány, okamžitě vyhledejte lékaře, abyste předešli infekci rány bakteriemi tetanu. Jestliže dostalo poslední protitetanovou injekci déle než 5 let před zraněním, bude potřebovat další dávku protitetanové vakcíny. Pokud nebylo v minulosti dostatečně očkováno, dostane jak protitetanovou vakcínu, tak injekci imunoglobulinu proti tetanu. Příznaky tetanu se mohou objevit i po vyléčení, je proto třeba dítě sledovat.