1Srpen
2013

Zarostlé nehty na nohou u dětí

1. Srpen 2013 |
Zarostlé nehty na nohou u dětí
Děti

Zarostlé nehty na nohou u dětí je nepříjemný problém způsobený obvykle nesprávným zastřižení nehtu, příliš těsnou obuví nebo atypickým zahnutím prstů. Zarostlé nehty na nohou se projevují červenou, oteklou a bolestivou kůží překrývající nehet, která je zanícená a naplněná hnisem. Léčba zarostlých nehtů na nohou spočívá v aplikaci antibiotik či jejich užívání ústy, odříznutí okraje nehtu a odstranění hnisu a udržování nohou v čistotě.

Zarostlé nehty na nohou u dětí

Často se stává, že dětem zaroste nehet do kůže prstu na noze nebo kůže na prstu přeroste přes okraj nehtu. Příčinou je obvykle nesprávné zastřižení nehtu, příliš těsná obuv nebo atypicky zahnuté prsty.

Příznaky zarostlých nehtů na nohou

Místo, kde kůže překrývá nehet, je červené, oteklé a bolestivé. Kůže bývá zanícená a naplněná hnisem. K zarůstání nehtů může dojít na kterémkoli prstu na noze, nejčastěji bývá postižen palec.

Diagnóza

Zarostlý nehet poznáte většinou sami. Domníváte-li se, že má dítě zarostlý nehet, obraťte se na lékaře.

Léčba zarostlých nehtů na nohou

Doma můžete dítěti ulevit tím, že mu budete namáčet nohy čtyřikrát až pětkrát denně v teplé vodě a pak překryjete nehet gázou. Postarejte se, aby dítě nenosilo těsnou obuv, která jeho problém ještě zhorší. Jestliže dojde k infekci kůže, předepíše lékař antibiotika, která se aplikují přímo na kůži nebo se užívají v tabletách. Někdy musí lékař okraj nehtu odříznout a odstranit z postiženého místa hnis. Výkon se provádí v lokální anestezii.

Zarůstání nehtů můžete zabránit tím, že budete dítěti zastřihávat nehty rovně místo do obloučku. Na nehtu tak nevzniknou drsné okraje, které se zařezávají do kůže prstu. Infekci zabráníte tím, že budete udržovat dítěti nohy v čistotě a nebudete se pokoušet odstranit zarostlé nehty vlastními silami.

Související články

Vložit příspěvek