5Srpen
2013

Otevřená tepenná dučej

5. Srpen 2013 |
Otevřená tepenná dučej
Děti

Otevřená tepenná dučej je srdeční vada, při které krevní céva spojující plicní tepnu a aortu zůstává po narození otevřená. Následkem toho část krve z levé strany srdce odchází do plic a ne do ostatních částí těla. Otevřená tepenná dučej se často projevuje mírnými nebo žádnými příznaky. U těžších forem kojenec rychle dýchá, je dušný, má šelest na srdci a neprospívá. Otevřená tepenná dučej se léčí buď pomocí léku indometacinu, který otvor uzavírá nebo se musí vada chirurgicky odstranit.

Otevřená tepenná dučej

Otevřená tepenná dučej je srdeční vada, při které krevní céva spojující plicní tepnu (tepna, která dopravuje krev ze srdce do plic) a aortu (hlavní tepna, která dopravuje krev ze srdce do celého těla) zůstává po narození otevřená. Následkem toho část krve čerpaná z levé strany srdce novorozence odchází do plic místo do ostatních částí těla.

Tato céva, která se nazývá tepenná dučej (ductus arteriosus), se běžně vyskytuje před narozením u každého plodu. Zabraňuje tomu, aby se krev dostala do plic plodu, když plod přijímá kyslík z matčiny placenty a z pupeční šňůry. Krátce po narození se céva normálně uzavře a krev může proudit do plic dítěte, kde se okysličuje a vrací se do levé části srdce, aby mohla být přečerpána do zbývajících částí těla. Když se céva neuzavře, čerpá srdce do plic novorozence příliš mnoho krve, což má za následek městnavé selhání srdce. Otevřená tepenná dučej se vyskytuje nejčastěji u předčasně narozených dětí nebo u dětí, které mají dýchací potíže způsobené například respiračním tísňovým syndromem.

Příznaky otevřené tepenné dučeje

Otevřená tepenná dučej se často projevuje mírnými nebo vůbec žádnými příznaky. V těžších případech kojenec rychle dýchá, je dušný, má šelest na srdci, silný pulz, potíže s přijímáním potravy, špatně přibývá naváže, trpí častými infekcemi a je podrážděný. Bez léčby se příznaky zhoršují a nakonec dochází k městnavému selhání srdce.

Otevřená céva

Před narozením je v srdci zvláštní céva zvaná tepenná dučej, která spojuje plicní tepnu a aortu. Díky této cévě se krev nedostane do plic plodu, neboť ten získává kyslík z matčiny placenty a z pupeční šňůry. Dítěti, které má normální srdce, se céva krátce po narození uzavře, a krev tak může proudit do plic, aby se okysličila. Dítěti s otevřenou tepennou dučejí zůstane tato céva otevřená. Okysličená krev proudí zpět do plic, kde se hromadí a brání tak správné funkci plic.

Diagnóza otevřené tepenné dučeje

Jestliže se dítě narodí s otevřenou tepennou dučejí, lékař ji obvykle diagnostikuje podle šelestu na srdci, který zjistí poslechem stetoskopem. Diagnózu potvrdí další testy, například rentgen hrudníku, echokardiogram (ultrazvuk srdce) nebo elektrokardiogram (externí monitorování elektrické aktivity srdce). Tato vyšetření jsou bezbolestná.

Léčba otevřené tepenné dučeje

Narodí-li se dítě předčasně a má otevřenou tepennou dučej, zkusí lékař nejprve uzavřít cévu pomocí léku indometacinu. Dítě bude dostávat také diuretika ke snížení hladiny tělesných tekutin a rovněž mu bude omezen přísun tekutin, aby se v těle nezačaly přebytečné tekutiny hromadit.

Je-li tato léčba neúspěšná, nebo když se dítě narodilo v termínu, či se příznaky objeví u staršího kojence, doporučí lékař chirurgické odstranění vady. Kardiolog, který operaci provádí, uzavře otevřený konec cévy tak, aby mohla krev začít normálně cirkulovat. Operace je obvykle účinná a riziko komplikací malé. Po operaci dítě roste a vyvíjí se naprosto normálně.

Související články

Vložit příspěvek