Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Bílkoviny v moči
Bílkoviny v moči u zdravého člověka prakticky nemají co pohledávat. Již nízké koncentrace některých bílkovin v moči - zejména albuminu - ukazují nejen na poškozenou funkci ledvin, které moč produkují, ale i na další systémové choroby. Vysoké koncentrace bílkovin v moči jsou vždy důvodem k dalším vyšetřením.
Bílkoviny v moči
Ledviny se nalézají za dutinou břišní v blízkosti páteře, jsou místem, kde dochází k tvorbě moči, kterou se organismus zbavuje látek nepotřebných, nadbytečných nebo tělu nebezpečných. Moč je tvořena v systému kanálků, kterým říkáme nefron. Na začátku každého nefronu je cévní klubíčko (glomerulus), ze kterého se do kanálků filtruje krev podobně jako štěrk na sítu. Malé molekuly, jako voda, minerály a močovina procházejí skrz drobné mezery mezi buňkami filtrační membrány. Pro větší molekuly nebo buňky jsou však tyto mezery moc malé, a proto se do moče filtrací až na nepatrné množství nedostávají.
Albumin
Přesto můžeme u zcela zdravého člověka malé množství bílkovin nalézt. Jestliže dojde k akutnímu zvýšení množství bílkoviny v krvi, zvýší se i její filtrace. To se děje při zvýšené fyzické zátěži, hypertenzi (vysoký tlak) nebo při poruchách filtrace (glomerulonefritida, nádory, toxiny). Proto se v krvi může objevit hemoglobin po rozsáhlých rozpadech erytrocytů (červených krvinek), myoglobin uvolněný ze svalů po značné fyzické zátěži, protilátky při infekci nebo velké molekuly při poruše filtrace. V moči se také běžně vyskytuje krevní transportní bílkovina albumin. Ta může procházet skrze filtrační membránu. V systému kanálků je však téměř většina zpětně vstřebána. U zdravého člověka funguje toto zpětné vstřebávání s maximální možnou kapacitou. Jakmile by se tedy zvýšilo množství albuminu, ledviny ho nestihnou vstřebat zpět a albumin bude ztracen v moči. Běžnými vyšetřovacími postupy je možné zjistit albumin v moči až od množství 150mg/L. Speciálními a složitými metodami je možné prokázat albumin v moči již při množství 30 mg/L, což označujeme jako mikroalbuminurii. Tu lze často prokázat na počátku chorob jako je diabetes mellitus (cukrovka) nebo hypertenze (zvýšený krevní tlak). Přítomnost pouze albuminu v moči se nazývá albuminurie (též selektivní proteinurie).
Další bílkoviny v moči
Filtrační membrána může být natolik poškozena, že se do moči nedostává pouze albumin, ale i větší krevní bílkoviny. Nejedná se již o selektivní (výběrovou) proteinurii, ale o neselektivní proteinurii. Řada těchto bílkovin může být pro buňky kanálků ledvin toxická, nebo jsou tyto bílkoviny natolik veliké, že dané kanálky ucpou a tato část ledvin potom není schopna tvorby moči. Jestliže je filtrační membrána natolik porušena, že propouští bílkoviny, propouští i krevní buňky, tedy červené a bílé krvinky. Moč obsahuje krev, je růžová až červená. Je nutné důkladně rozlišovat mezi stavy, kdy se bílkoviny dostaly do moče v důsledky poruchy filtrace, a stavy, při kterých byly bílkoviny uvolněny do moče až za filtrační membránou (krvácení, záněty vývodných cest močových, infekce).
Bílkoviny v moči a jejich vyšetření
Průkaz bílkovin v moči spočívá v použití indikátorových proužků. Jedná se proužek napuštěný v látce, která v přítomnosti bílkoviny mění barvu. Bílkoviny je možno prokázat i mikroskopicky z močového sedimentu. Některá doplňující vyšetření budou vyžadovat zjištění množství látek v krvi. K tomu bude zapotřebí vzorek žilní krve, která je odebrána nejčastěji z pažní žíly tenkým vpichem. V některých případech je nutné vyšetření moči za určité časové období, například 24 hodin i více. Vyšetření se provádí jako součást preventivního vyšetření, při ambulantním příjmu, jako skrínink hypertenze či cukrovky i ke kontrole léčby.
Albumin v moči fyziologicky (u zdravého) | Do 30 mg/L |
Mikroalbuminurie | 30-150 mg/L |
Proteinurie (bílkovina v moči) | Nad 150 mg/L |