Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Chirurgická léčba štítné žlázy
Chirurgická léčba štítné žlázy je mnohdy definitivním řešením problémů právě s tímto orgánem. Nejčastěji odstraňujeme žlázu z důvodu hypertyreózy neboli zvýšené funkce štítné žlázy, kterou se nám nedaří normalizovat. Dále kvůli nádorům či uzlům, které nelze řešit jinak, a v neposlední řadě při strumě, která ohrožuje okolní struktury. Chirurgická léčba štítné žlázy je častou operací, které má své pozitivní i negativní stránky.
Chirurgická léčba štítné žlázy
Štítná žláza je poměrně nenápadný orgán, který má obrovský význam pro chod celého těla. Nachází se na přední straně krku a skládá se ze dvou laloků, které jsou k sobě připojeny můstkem (isthmem). Nemoci štítné žlázy jsou v dnešní době stále častějším problémem. Postihují zejména ženy po 40. roce života, ale nevyhýbají se ani mužům a mladým lidem. Jedná se většinou o autoimunitní choroby, záněty, nezhoubné i zhoubné nádory. Naštěstí je podstatná většina z těchto nemocí relativně úspěšně léčitelná. Existuje několik velmi účinných metod, jak s nemocí štítné žlázy bojovat, mezi nimiž má chirurgická léčba štítné žlázy nezastupitelné místo.
Příprava na operaci
O chirurgické léčbě štítné žlázy rozhoduje endokrinolog společně s chirurgem. K tomu, aby mohla být operace pacientovi doporučena, je nutná řada vyšetření. Je nutné vyšetření hladin hormonů štítné žlázy z krve, dále je nutné stanovit strukturu, velikost a přesné umístění štítné žlázy pomocí ultrazvuku, počítačové tomografie nebo magnetické rezonance. Pro posouzení metabolické aktivity štítné žlázy se používá scintigrafie. Pokud je ve štítné žláze nějaké ložisko, je doporučována biopsie, kdy je tenkou jehlou odebrána část žlázy a laboratorně vyšetřena. Chirurgická léčba štítné žlázy je indikována v případě, že už selhala jakákoliv předchozí léčba. Je vhodná pro léčbu zhoubných nádorů, při toxické strumě neboli nodulární strumě, nebo při tzv. mechanickém syndromu, kdy se štítná žláza zvětší natolik, že utlačuje okolní struktury.
Princip chirurgické léčby štítné žlázy
Chirurgická léčba nemocí štítné žlázy spočívá v tom, že chirurg odstraní celou štítnou žlázu, nebo její část. V případě některých zhoubných nádorů vyjme i uzliny v jejím okolí. Odstranění celé štítné žlázy se nazývá totální tyreoidektomie, odstranění jednoho laloku se nazývá lobektomie a odstranění převážné části štítné žlázy se nazývá subtotální tyreoidektomie. Pokud jde o opakovanou operaci štítné žlázy, mluvíme o reoperaci. Samotná chirurgická operace štítné žlázy není pro pacienta příliš velkou zátěží. Provádí se v celkové anestezii, doba hospitalizace je průměrně 5 dní. Operace probíhá tak, že na krku je proveden řez dlouhý asi 10 cm a žláza je vyjmuta. Poté je rána zašita. V prvních dvou dnech po operaci je z rány vyveden drén, který je poté odstraněn. Tato operace nemívá časté komplikace. Některé z komplikací jsou způsobeny poraněním jednoho zvratného nervu, který žlázou prochází. Komplikace se projevují chrapotem po operaci, který se po několika měsících sám napraví. V horším případě může dojít k poškození obou nervů, které se projevuje dechovými potížemi, někdy je potom nutná tracheostomie (otvor do průdušnice) k obnově dýchání. Někdy se dostaví i zhoršené polykání, které také odezní. Komplikace se mohou dostavit i v oblasti rány. Rána může svrbět, bolet, špatně se hojit, zřídka se vytváří keloidní jizva (nápadná vystouplá jizva). To bylo stručně k průběhu chirurgické léčby nemocí štítné žlázy.
Následná terapie po léčbě štítné žlázy
Po vyjmutí štítné žlázy je někdy nutné, zvláště u zhoubných nádorů, přistoupit k terapii radiojodem, který má za úkol zlikvidovat zbytky štítné žlázy, které nebylo možné vyjmout. Například u zhoubného nádoru, zvaného medulární karcinom, se po operaci provádí ozáření zvenčí. Po totální tyreoidektomii je naprosto nezbytné po zbytek života dodávat hormony štítné žlázy do těla ve formě tablet. Jako každá operace je chirurgická operace nemocí štítné žlázy invazivní zásah do vašeho těla, který s sebou nese zdravotní rizika a také nemalou dávku strachu a nejistoty. Avšak chirurgická léčba štítné žlázy je poměrně malý a časově nenáročný zákrok, který má jen opravdu velmi malé procento možných komplikací. Pokud budete plně spolupracovat se svým lékařem a uposlechnete jeho rady, je chirurgická operace nemocí štítné žlázy vysoce účinná léčebná metoda, která vás vrátí zpět do normálního života.
Diskuze