Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Co dělat při retenci moči…?
Co dělat při retenci moči…? Retence moči je stav, při kterém se hromadí moč z různých důvodů v kterémkoliv místě močového traktu. Při vzniku problémů s retencí moči vyhledejte lékaře, který zjistí příčinu problému a vyřeší jej. Příčina retence moči může být v močových kamenech, častých zánětech močových cest, které způsobí srůsty apod.
Retence moči
Ledviny fungují jako filtr krve, z nichž odstraňuje odpadní látky a nadbytečnou vodu v podobě moči. Z ledvinné dřeně odkapává moč do ledvinné pánvičky a z ní potom močovodem do močového měchýře, kde se shromažďuje. Při močení odtéká močovou trubicí (uretrou) z těla pryč. Není ale žádoucí, aby odtékala nepřetržitě. Proto odchod moči podléhá kontrole – mezi močovým měchýřem a uretrou jsou dva svěrače. Jeden vnitřní, neovladatelný vůlí, druhý zevní, který ovládat vůlí můžeme. Oba svěrače jsou stále stažené, a zamezují tak nechtěnému odtoku moči. Otevírají se jen při močení, což je z větší části reflexní děj. Ve stěně močového měchýře jsou senzory tlaku. Pokud objem moči v měchýři dostatečně stoupne, stoupne i tlak, a tím vznikne pocit nucení na močení. Samotné močení probíhá tak, že dojde ke stažení svaloviny ve stěně měchýře, tím ještě výrazně stoupne tlak uvnitř a otevře se vnitřní svěrač. Následně se otevře zevní svěrač, který je ale ovladatelný vůlí – proto můžeme močení oddálit. Jakmile se otevřou oba svěrače, je cesta odtoku moči volná. Pojem retence moči označuje stav, při kterém z nějakého důvodu moč z kterékoliv části močového traktu nemůže odcházet a hromadí se v ní.
Retence moči a její příčiny
Příčin retence moči je mnoho. Představme si močové cesty jako duté trubičky. V podstatě cokoliv, co může výrazněji ztenčit jejich vnitřní průměr, může být příčinou retence moči. Příčiny mohou vycházet přímo z močového systému. Nejčastěji jsou to srůsty uvnitř močových cest po opakovaných zánětech, dále tzv. benigní hyperplazie prostaty u mužů, nádory močového traktu a nevhodně zaklíněné močové kameny. Další skupina příčin leží v bezprostřední blízkosti močového traktu. Právě okolní struktury mohou stlačit močové cesty zvenčí. Jedná se o nádorový růst v okolí močovodů, nádory děložního čípku, pozánětlivé srůsty na zadní stěně břišní a zvětšená děloha v průběhu těhotenství. Toto jsou nejčastější příčiny chronické retence. Opatrní bychom měli být ale hlavně u akutně vzniklé retence. Nejčastěji se jedná o reflexní dlouhodobé stažení vnitřního svěrače po operacích, dále pak zejména chirurgické výkony v okolí močového měchýře (gynekologické výkony, operace konečníku), nebo o vedlejší účinky některých léků, tzv. anestetik a analgetik. U pacientů po operacích k odchodu moči nepřispívá ani poloha vleže, nebo strach z bolesti během močení po operacích břicha.
Retence moči a její léčba
Z příznaků mohou pacienti pociťovat bolestivý tlak v podbřišku a silné nucení na močení. Léčba retence je různá a je závislá na příčině a typu retence a na stavu pacienta. Už pouze to, že se pacient postaví, může problém s retencí vyřešit. Dále můžeme vyzkoušet "klasické" puštění vody z vodovodního kohoutku. Někdy může pomoci i přikládání teplého obkladu na podbřišek. Pokud se jedná o náhle vzniklou retenci, například u operace, při těžkých poraněních nebo popáleninách, volíme tzv. cévkování pacienta. Do močové trubice je mu zavedena dutá měkká trubička, kterou pronikneme až do močového měchýře. Moč odchází kontinuálně a navíc máme přesné údaje o objemu odchozí moči.
Retence moči a cévkování
Cévkování je nepříjemná procedura, ale neměla by být bolestivá. Můžete se s ním setkat, pokud půjdete na operaci, nebo u stavů s poruchou vědomí. Je to výkon, který provádí lékař nebo zdravotní sestra. Nikdy nic obdobného nezkoušejte sami, a pokud máte závažný problém s retencí, vyhledejte co nejdříve lékaře.
Diskuze