Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
ERCP (Endoskopická retrográdní cholangio-pankreatografie)
ERCP neboli endoskopická retrográdní cholangio-pankreatografie je endoskopické vyšetření, pomocí kterého lze odebírat vzorky tkání, zjistit průchodnost vývodů slinivky břišní a žlučovodů, nebo se jen podívat do míst, kam se dříve dostali lékaři pouze při operacích. ERCP je tedy pro pacienta mnohem šetrnější vyšetření a komplikace spojené s operací, jsou zde sníženy na minimum.
ERCP (Endoskopická retrográdní cholangio-pankreatografie)
ERCP, neboli endoskopická retrográdnícholangio-pankreatografie je vyšetření, pomocí kterého lze odhalit onemocnění jater, žlučníku a pankreatu, tedy slinivky břišní. Jedná se o metodu, kde se kombinuje rentgenové záření s endoskopem, tedy trubicovitým nástrojem obsahujícím kameru, díky kterému mají lékaři vizuální náhled o stavu výše uvedených orgánů a dalších jejich částí. Játra představují největší orgán v těle s řadou nezaměnitelných funkcí. Jednou z nich je i tvorba žluči, která se skladuje ve vakovitém orgánu žlučníku. Při potřebě organismu trávit některé složky potravy se žluč uvolňuje a žlučovody ji vedou až do dvanáctníku, kde vyúsťují společně s hlavním vývodem slinivky břišní. Všechny tyto oblasti je možné pomocí ERCP vyšetřit a zjistit tak nejčastěji příčinu žloutenky, či bolestí břicha v oblasti nadbřišku.
Princip ERCP
ERCP patří mezi tzv. endoskopická vyšetření, při kterých je do různých dutých orgánů zavedena speciální hadice s vlastním osvětlením a kamerou, pomocí které mohou lékaři prohlédnout i taková místa, kam by se dříve dostali pouze s pomocí skalpelu. Součástí vybavení endoskopu je kromě světla a kamery také pracovní kanál, kterým je možné do cílového orgánu dopravit například různé druhy drobných klíštěk a dalšího vybavení k odebírání vzorků tkání, tzv. biopsií, nebo odsávačka pro odstraňování tekutin. Také je možné některé orgány naplnit pomocí pracovního kanálu vzduchem a nafouknout je, což lékařům poskytuje lepší podmínky pro vyšetření.
Postup ERCP
Při vyšetření ERCP se pacient uloží na levý bok a dostane léky, které znecitliví zadní část hrdla a také léky na zklidnění. Důležité je pravidelné dýchání, které napomáhá potlačit pocit na zvracení. V případě ERCP se pohyblivá hlavice endoskopu zavádí ústy do trávicí trubice a přes jícen a žaludek se dopraví až do tenkého střeva. V místě, kam do první části tenkého střeva, dvanáctníku, vyúsťuje společný vývod ze slinivky a žlučových cest, se hadice endoskopu zastaví a pracovním kanálem se do střeva dopraví tenká tyčinka. Ta se zasune do vývodu a vstříkne se do ní speciální kontrastní barvivo, které je dobře viditelné na rentgenu. S pomocí rentgenu pak lékaři zkoumají průběh obou vývodů a mohou objevit jejich zúžení nebo jiná poškození. Záznam rentgenového vyšetření se nahrává a je možné z něj zhotovit klasické rentgenové snímky. Celé vyšetření trvá 30 minut až hodinu, pokud ale lékař navíc odstraňuje žlučníkové kameny, může se protáhnout až na dvě hodiny.
Příprava pacienta k ERCP
Před samotným vyšetřením je nutné alespoň 12 hodin nejíst, nekouřit a nepít alkoholické nápoje, aby v trávicí trubici nezůstaly zbytky jídla. Je také nutné, aby pacient nahlásil lékaři, jaké bere léky a jestli má nějaké alergie. Významná je především alergie na jód, který je obsažen v kontrastní látce. Z léků jsou důležité především ty, které snižují krevní srážlivost, tedy heparin, warfarin, anopyrin, či aspirin, jelikož hrozí riziko krvácení. Poté je vyšetřovanému do krku aplikován znecitlivující sprej a lékař opatrně zavádí hadici endoskopu. Během celého vyšetření je pacient upozorňován na další kroky a jsou pečlivě sledovány jeho reakce. Kvůli účinku znecitlivující látky by pacienti neměli ihned po vyšetření řídit auto. Proto je třeba zajistit si předem odvoz z nemocnice.
Komplikace ERCP
ERCP, tak jako každé vyšetření, s sebou nese jisté komplikace, které se mohou vyskytnout. Možnými komplikacemi jsou zánět slinivky břišní, infekce, krvácení, či protržení dvanáctníku. Tyto komplikace ERCP však nebývají příliš časté. Nepříjemnou komplikací je rovněž nezjištěná, či nenahlášená alergie především na jód. Ten je obsažen v kontrastní látce, která je během vyšetření vstřikována do vývodů. V důsledku alergické reakce může dojít až k anafylaktickému šoku, který bezprostředně ohrožuje pacienta na životě. Komplikace vznikají také při nedostatečném vyprázdnění trávicích cest, jelikož zasouvání hadice vyvolává zvracení. Tak by mohlo dojít k vdechnutí zvratků a k udušení pacienta.
Přínos ERCP pro pacienta
ERCP je velmi užitečná a účinná metoda, která umožňuje diagnostikovat a mnohdy i vyřešit problémy se žlučníkem, játry a slinivkou. Pomocí této metody je možné diagnostikovat i nespecifické bolesti břicha v oblasti nadbřišku, nebo žloutenku. I přesto, že je pro pacienta mírně nepohodlná, může mu ušetřit složitou a jistě mnohem nepříjemnější chirurgickou operaci, což jistě každý z nás vřele přivítá.
Podrobný článek o ERCP na konkurečním portálu.
Diskuze