14Duben
2012
MUDr. Jiří Dyntr
Diskuze

ERCP (Endoskopická retrográdní cholangio-pankreatografie)

14. Duben 2012 | MUDr. Jiří Dyntr
ERCP (Endoskopická retrográdní cholangio-pankreatografie)
Léčba

ERCP neboli endoskopická retrográdní cholangio-pankreatografie je endoskopické vyšetření, pomocí kterého lze odebírat vzorky tkání, zjistit průchodnost vývodů slinivky břišní a žlučovodů, nebo se jen podívat do míst, kam se dříve dostali lékaři pouze při operacích. ERCP je tedy pro pacienta mnohem šetrnější vyšetření a komplikace spojené s operací, jsou zde sníženy na minimum.

ERCP (Endoskopická retrográdní cholangio-pankreatografie)

ERCP, neboli endoskopická retrográdnícholangio-pankreatografie je vyšetření, pomocí kterého lze odhalit onemocnění jater, žlučníku a pankreatu, tedy slinivky břišní. Jedná se o metodu, kde se kombinuje rentgenové záření s endoskopem, tedy trubicovitým nástrojem obsahujícím kameru, díky kterému mají lékaři vizuální náhled o stavu výše uvedených orgánů a dalších jejich částí. Játra představují největší orgán v těle s řadou nezaměnitelných funkcí. Jednou z nich je i tvorba žluči, která se skladuje ve vakovitém orgánu žlučníku. Při potřebě organismu trávit některé složky potravy se žluč uvolňuje a žlučovody ji vedou až do dvanáctníku, kde vyúsťují společně s hlavním vývodem slinivky břišní. Všechny tyto oblasti je možné pomocí ERCP vyšetřit a zjistit tak nejčastěji příčinu žloutenky, či bolestí břicha v oblasti nadbřišku.

Princip ERCP

ERCP patří mezi tzv. endoskopická vyšetření, při kterých je do různých dutých orgánů zavedena speciální hadice s vlastním osvětlením a kamerou, pomocí které mohou lékaři prohlédnout i taková místa, kam by se dříve dostali pouze s pomocí skalpelu. Součástí vybavení endoskopu je kromě světla a kamery také pracovní kanál, kterým je možné do cílového orgánu dopravit například různé druhy drobných klíštěk a dalšího vybavení k odebírání vzorků tkání, tzv. biopsií, nebo odsávačka pro odstraňování tekutin. Také je možné některé orgány naplnit pomocí pracovního kanálu vzduchem a nafouknout je, což lékařům poskytuje lepší podmínky pro vyšetření.

Postup ERCP

Při vyšetření ERCP se pacient uloží na levý bok a dostane léky, které znecitliví zadní část hrdla a také léky na zklidnění. Důležité je pravidelné dýchání, které napomáhá potlačit pocit na zvracení. V případě ERCP se pohyblivá hlavice endoskopu zavádí ústy do trávicí trubice a přes jícen a žaludek se dopraví až do tenkého střeva. V místě, kam do první části tenkého střeva, dvanáctníku, vyúsťuje společný vývod ze slinivky a žlučových cest, se hadice endoskopu zastaví a pracovním kanálem se do střeva dopraví tenká tyčinka. Ta se zasune do vývodu a vstříkne se do ní speciální kontrastní barvivo, které je dobře viditelné na rentgenu. S pomocí rentgenu pak lékaři zkoumají průběh obou vývodů a mohou objevit jejich zúžení nebo jiná poškození. Záznam rentgenového vyšetření se nahrává a je možné z něj zhotovit klasické rentgenové snímky. Celé vyšetření trvá 30 minut až hodinu, pokud ale lékař navíc odstraňuje žlučníkové kameny, může se protáhnout až na dvě hodiny.

Příprava pacienta k ERCP

Před samotným vyšetřením je nutné alespoň 12 hodin nejíst, nekouřit a nepít alkoholické nápoje, aby v trávicí trubici nezůstaly zbytky jídla. Je také nutné, aby pacient nahlásil lékaři, jaké bere léky a jestli má nějaké alergie. Významná je především alergie na jód, který je obsažen v kontrastní látce. Z léků jsou důležité především ty, které snižují krevní srážlivost, tedy heparin, warfarin, anopyrin, či aspirin, jelikož hrozí riziko krvácení. Poté je vyšetřovanému do krku aplikován znecitlivující sprej a lékař opatrně zavádí hadici endoskopu. Během celého vyšetření je pacient upozorňován na další kroky a jsou pečlivě sledovány jeho reakce. Kvůli účinku znecitlivující látky by pacienti neměli ihned po vyšetření řídit auto. Proto je třeba zajistit si předem odvoz z nemocnice.

Komplikace ERCP

ERCP, tak jako každé vyšetření, s sebou nese jisté komplikace, které se mohou vyskytnout. Možnými komplikacemi jsou zánět slinivky břišní, infekce, krvácení, či protržení dvanáctníku. Tyto komplikace ERCP však nebývají příliš časté. Nepříjemnou komplikací je rovněž nezjištěná, či nenahlášená alergie především na jód. Ten je obsažen v kontrastní látce, která je během vyšetření vstřikována do vývodů. V důsledku alergické reakce může dojít až k anafylaktickému šoku, který bezprostředně ohrožuje pacienta na životě. Komplikace vznikají také při nedostatečném vyprázdnění trávicích cest, jelikož zasouvání hadice vyvolává zvracení. Tak by mohlo dojít k vdechnutí zvratků a k udušení pacienta.

Přínos ERCP pro pacienta

ERCP je velmi užitečná a účinná metoda, která umožňuje diagnostikovat a mnohdy i vyřešit problémy se žlučníkem, játry a slinivkou. Pomocí této metody je možné diagnostikovat i nespecifické bolesti břicha v oblasti nadbřišku, nebo žloutenku. I přesto, že je pro pacienta mírně nepohodlná, může mu ušetřit složitou a jistě mnohem nepříjemnější chirurgickou operaci, což jistě každý z nás vřele přivítá.

Podrobný článek o ERCP na konkurečním portálu.

Související články

Diskuze

Elvira: ERCP jsem mela pred par dny. Zuzeni zlucovodu s piskem, proriznuti a nasazeni stentu. nebojte se , da se to prezit. Ja jsem asi byla uspana malo, vse jsem videla i vnimala, jen jsem mela vatove koncetiny a nemohla jsem se pohnout. Citila jsem jak mi porad ta hadice v krku jezdi nahoru a dolu a obcas to i hodne zapichalo v brise. Kolegynka na vedlejsi posteli to cele prospala. Za 3 mesice musim zas na vyndani stentu,urcite poprosim aby mne uspaly vic. Jinak po zakroku, pali v krku(odreny) priste si vezmu s sebou stpangin kloktadlo a budu kloktat, dezinfikuje a trochu umrtvi krk. V pravem boku i zadech pobolliva, ale to je individualni, musel ajsem si rict o injekci 1 ve dne a pak na noc. dnes 4 den, bolest mirna, jiz bez zadnych analgetiku se da vydrzet i v noci. Nekdo by asi vzal prasek, ale kdyz ty jaterni testy byli v haji (10x vyssi nez je povoleno) tak si jatra setrim). Zkousim jist vodove polevky, mrkev, kasi z ovesnych vlocek, presnidavky, suchary a stare rohliky, ryzi, piskot..... V nemocnici nepoucily kdy muzu prechazet k mlecnym vyrobkum...nebo neupravenym tepelne ovocum , zelenine.... na zahranicnich serverech jsem nasla ze je vhodna pohanka, dnes jsem pripala 2 lzice k polevce a nebylo mi spatne. Budte zdravi.

16. Srpen 2016 08:19

Ivča: Pro všechny vynervované - jsem právě po dvou ercp vyšetřeních přesně po týdnu za s sebou. Zapříčený žlučový kámen, následné zežloutnutí a neodtékání žluče ze žlučníku a tím pádem komplikace mne přivedli do nemocnice FN v HK. Nic nepomáhalo a stav se zhoršoval, laborka ukazovala zánět. Se strachem jde asi na endoskopický sál každý. První zákrok byl bolestivý, kámen držel a rozdrcení bylo na hraně únosnosti bolesti - sáhla jsem si hodně hodně hluboko, ale povedlo se. Vzmátožila jsem se, ale ultrazvuk ukázal plno drobné suti ještě v žlučovodech a tak nové ercp, vyčištění a nasazení stentu. Ulevilo se mi, ale bez bolesti to nebylo, ale s prvním se to nedalo porovnat. Každopádně hodnotím to tak, že léky na tlumení bolesti mi dali v maximální možné míře, ale jednou to šlo, jednou né. Každopádně lepší, než řezat ihned. Určitě pak je nutné dodržovat maximální opatrnost, jíst malé drobné porce, naprosto vyloučit smažené a nepřiměřenou fyzickou námahu.Asi nejdůležitější bych při obou zákrocích shrnula to - soustředit se na dýchání, nemrskat s sebou, vnímat lékaře a personál, co vám říká. Určitě je toto vyšetření ale daleko méně bolestivé než zub v zánětu. Ivča

04. Září 2015 09:12

lelukr: čeká mě vyšetření ercp,mám velký strach,na co se mám připravit?máte někdo zkušenost s tímto vyšetřením?děkuji

03. Květen 2015 05:43

Gabriela: Dobry den . Mam prosbu jsem po laparoskopicke operaci zluzniku. Nez jsem.postoupila operaciusela jsem na ERCP kde mi byl zaveden dren. Po 4 tydnech byla operace a za 3 tydny jsem misela na vydani stenu kde mi bylo zjisteno ze to tam mam dva kameny ktere drtri a vyndavaji. Jen uz jsem tam byla 3 krat a stale tam musim ... diky pobytu v nemocnici jsem zustala na neurolu psychicky to nezvladam mam doma 4 deti ktere tu psychiku ze me citi a bohuzel ta nejmladsi je na tom docela spatne nespi v noci se probouzi place drzi me za ruce a prosi ze uz me nikam nepusti ... prosim je moznost si na ERCP zajet bez jakehokoli pobytu v nemocnici.? Samozrejme na sve vlastno riziko proste propusteni do domaciho leceni s podpisem neco jako reverz? Odvoz samozrejme zajisten s doprovodem. Moc prosim o radu jsem zoufala a dost na dně. Dekuji Gabriela

09. Březen 2015 03:25

Anonym: Tak jsem byla na ERCP v brněnské nemocnici, neměla jsem kameny, jen na krátkém úseku zúženou papilu, kterou prořízli. Mám žlučníkovou dietu. Dělá mi zle všechno okyselené citronem. Byla jsem na tom 6. 6. Máte někdo zkušenosti, jak dlouho se dieta musí držet a jestli se vůbec někdy dá ukončit? Zatím po 17 dnech se mi to jeví pořád jako hodně živé.

23. Červen 2014 06:24

Sandra: ERCP jsem podstoupila 27.5 uspali mě zavedli stent do žlučovodu a 9.6 mi ho vyndali. Byla jsem v Karlovarské nemocnici a moc děkuji za vlídný přístup. Nebolelo to vůbec, spala jsem, po probuzení také ne, jen jsem si poležela 2 dny v nemocnici.

11. Červen 2014 06:02

Iva: Dobrý den. Mám obrovské bolesti ve žlučových cestách. Jsem po operaci žlučníku už moře let. Asi bych potřebovala ERCP a moc se bojím. Máte s tím prosím někdo zkušenosti,? Přežívám v bolestech už 7. měsíc.

19. Květen 2014 05:48

Vložit příspěvek