Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Hormonální doplňková léčba
Hormonální doplňková léčba se uplatňuje v případě, že tělo neprodukuje dostatek vlastních hormonů, a proto je nutné je nahradit ve formě tablet nebo injekcí. K hormonální léčbě se přistupuje např. při menopauze žen. Odstraňuje návaly horka a brání atrofii poševní sliznice, i když toho se dá dosáhnout i aplikací krémů s obsahem estrogenů.
V případě nedostatku hormonů vlastních je možné přijímat hormony nebo jim podobné látky v tabletách nebo, jako například inzulín, ve formě injekcí. K tomu se uchylujeme tehdy, když některá z endokrinních žláz neprodukuje hormony dostatečně nebo když svou činnost zcela ukončí. K těmto případům patří menopauza u žen, kdy vyhasíná činnost vaječníků. Pokles a posléze úplné zastavení produkce estrogenů buňkami vaječníkových folikulů vede k mnoha metabolickým změnám, které souhrnně nazýváme menopauzou (přechodem). Vžitá zkratka této léčby je „HRT" (hormone replacement therapy).
Estrogeny a menopauza
Přerušení vyplavování estrogenů z vaječníků, obvykle mezi 45 a 55 lety, vede k mnoha účinkům na organismus jako celek. Některé z nich jsou zjevně patrné, jiné méně. Především vymizí menstruační krvácení. Dále se velmi často objevují „návaly horka" a pocení, které mohou být velmi nepříjemné.
U starších žen se zvyšuje lomivost kostí. Souvisí to přímo se ztrátou aktivity estrogenů, i když se tohoto procesu účastní více činitelů, z nichž mnohé se dosud nepodařilo přesně určit.
Přítomnost estrogenů v krvi před menopauzou představuje pro ženy velkou výhodu, neboť chrání krevní cévy před rozvojem aterosklerózy a před srdečním infarktem, který je nejčastější příčinou smrti u mužů ve stejné věkové skupině. Tato ochrana po menopauze samozřejmě mizí.
Bez estrogenů atrofuje sliznice pochvy a stává se sušší a tenčí. Tento jev může být velmi nepříjemný a často vede ke ztrátě zájmu ženy o sexuální život.
Výhody hormonální doplňkové léčby
Doplňková hormonální léčba mnohé z těchto potíží u žen v menopauze zcela nepochybně zmírňuje. Odstraňuje návaly horka a brání atrofii poševní sliznice, i když toho se dá dosáhnout i aplikací krémů s obsahem estrogenů.
Je velmi obtížné rozhodnout, zda hormonální doplňková léčba pomáhá i při psychických potížích, které se v menopauze velmi často vyskytují. Všeobecně však panuje přesvědčení, že se ženy při ní cítí lépe.
Postmenopauzální osteoporóza představuje velký problém z důvodu zvýšeného rizika zlomenin, zejména krčku stehenní kosti. Tento úraz může být ve vyšším věku velmi nebezpečný. Existují důkazy o tom, že hormonální léčba významně snižuje závažnost osteoporózy a výsledkem je snížení počtu zlomenin.
Komplikace hormonální léčby
Některé americké studie vedly k podezření, že při dlouhodobém užívání estrogenů se zvyšuje riziko rakoviny dělohy.
Nádory dělohy se vyskytují ve dvou podobách. Jednak je to rakovina děložního čípku (hrdla dělohy), kterou lze odhalit stěry čípku a cytologickým vyšetřením; vyskytují se i u mladších žen. Dále to může být rakovina děložního těla, která postihuje hlavní část dělohy nad hrdlem. Obvykle se projeví neočekávaným krvácením po menopauze. Výskyt tohoto nádoru u pacientek užívajících hormonální doplňkovou léčbu v USA stoupá. Je ovšem pravda, že jde vesměs o případy, kdy pacientky užívaly po delší dobu vysoké dávky hormonů a nedocházely na kontrolu. Riziko nádoru lze snížit tím, že pacientka bude užívat nižší dávky estrogenů v kombinaci s progesteronem a bude dodržovat týdenní přestávku vždy po třech týdnech užívání hormonů. Při tomto režimu se odlučuje děložní sliznice a výsledkem je měsíční krvácení velmi podobné běžné menstruaci. Používání progesteronu společně s estrogenem se nyní obecně přijímá, i když se třeba progesteron podává až na konci každého třítýdenního cyklu. Je zřejmě přijatelné, aby pacientky, jejichž menopauzu provázejí nepříjemné příznaky, užívaly hormonální léčbu po dobu jednoho roku. Během této doby se potíže pravděpodobně výrazně zmenší. Během hormonální léčby by však pacientka neměla kouřit, protože při užívání estrogenů, ať již hormonální antikoncepce, nebo hormonální doplňkové léčby, a současném kouření se zvyšuje riziko trombóz (srážení krve v tepnách nebo žilách). Lékař také léčbu nedoporučuje v případě jaterních onemocnění, při výskytu rakoviny dělohy nebo prsu v rodině a při poruchách menstruace v minulosti.