Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Bolest bederní páteře
Bolest bederní páteře - nesmírně častý příznak sužující mladé i staré napříč kontinenty. Bolest bederní páteře jsou dány hlavně nezdravým životním stylem, který ústí v nemoci jako spondylóza, artróza, osteoporóza, záněty a různé tzv. diskopatie...
Bolest bederní páteře
Bolesti páteře či obecně zad jsou jednou z nejčastějších příčin neschopenek v moderní době. Za bolesti zad může z vývojového hlediska to, že jsme začali jakožto lidé chodit na dvou nohách, tudíž dolní oblasti páteře nesou mnohem větší váhu, nežli u zvířat, chodících po všech čtyřech končetinách. Pokud k tomu připojíme námahu, práci a v posledních letech nesprávné vysedávání u počítače či před televizí a nedostatek pohybu, není divu, že se z bolestí zad stává velmi častý problém.
Příčiny bolesti bederní páteře
Bolesti bederní páteře jsou velmi časté, jelikož zde páteř nese celou váhu horní poloviny těla, než ji přenese rovnoměrně na obě dolní končetiny. Na vzniku bolestí v této oblasti těla se podílí nejen páteř jako taková (obratle, vazy a meziobratlové ploténky), ale také svalstvo propojující vzájemně obratle. Je potřeba si uvědomit, že uvnitř páteřního kanálu prochází mícha, která je prakticky velkým svazkem nervových vláken jdoucích do celého těla. Nervové kořeny obsahující velké množství těchto vláken vystupují z páteřního kanálu mezi obratlovými těly a odsud putují dál k různým strukturám těla, přičemž se postupně rozdělují. Pokud dojde k útlaku některého z těchto kořenů anebo jeho větve, dochází ke vzniku bolesti, často kruté, znemožňující další pohyb. Konkrétních příčin vzniku bolestí je mnoho. V tomto článku se zkusím zaměřit na ty nejčastější z nich. Obecně bychom mohli rozdělit bolest na difúzní – rozptýlenou po větší ploše zad a lokalizovanou – ohraničenou, projevující se v konkrétních místech zad. K příčinám difúzní bolesti mezi jinými patří:
- Bolesti vyvolané vadným postavením těla – při nevhodném zakřivení páteře, ať už vpřed (lordóza), vzad (kyfóza) nebo do boku (skolióza) dochází k útlaku nervů a vzniku bolestí. Může jít o vrozené stavy, stavy vzniklé během růstu, vlivem poranění a nehod atd. Skolióza je charakteristická u lidí s nestejnou délkou končetin.
- Spondylóza – jako spondylózu nazýváme stav, kdy dochází k změnám v meziobratlových ploténkách, v důsledku kterých na nich vznikají kostěné výrůstky, které mohou utlačovat nervové kořeny, zužovat místo, kudy přirozeně vystupují.
- Spondyloartróza – jde o stejné onemocnění, se kterým se ponejvíce setkáváme v kyčelním a kolenním kloubu. Díky poškození a částečnému nebo i úplnému vymizení chrupavky pokrývající kloubní plochy kostí, vzniká pří pohybu v tomto kloubu bolest.
- Osteoporóza – osteoporóza je velmi častým onemocněním kostí, projevujícím se především u žen po menopauze, výjimkou však nejsou ani muži a obecně mladší lidé. Osteoporózu bychom mohli popsat jako řídnutí kostí – u tohoto onemocnění dochází k ubývání kostní hmoty, díky čemu jsou kosti méně odolné a lehce se lámou. Osteoporóza se v páteři projevuje často, dochází ke zlomeninám obratlů, které způsobí zmenšení otvoru pro průchod nervů a tím jejich útlak a bolest.
K příčinám bolesti zad, která se projevuje spíše v konkrétním místě, patří hlavně:
- Diskopatie – obecný název označující poškození meziobratlových plotének. Vlivem změn postupujících hlavně s věkem dochází k jejich výhřezu a útlaku v okolí prostupujících nervů, tudíž i bolesti.
- Záněty – záněty obratlů popřípadě míchy
Bolest bederní páteře a rizikové faktory
Mezi rizikové faktory patří především nesprávné držení těla, ať už při počítači, při sedavém zaměstnání, nebo následkem úrazů apod. Dalším faktorem je nedostatek pohybu, jelikož pohyb posiluje svalstvo v oblasti páteře a to následně drží páteř „pohromadě". Přidává se i nadváha či obezita. Množství bolesti páteře stoupá s věkem, jelikož s věkem také stoupá opotřebování různých součástí této oblasti. Bolesti mohou samy odeznít, ale ve většině případů je nutné vyšetření lékařem, který může nemocnému předepsat rehabilitaci i různé léky. Při dlouhodobém útlaku nervů dochází k jejich poškození a ke vzniku přetrvávajících bolestí, nebo naopak necitlivosti v určitých oblastech, nemožností se postavit na špičky či na paty apod.
Trpíte-li Vy či někdo ve Vašem okolí bolestmi zad obecně, ať už jde o páteř, svalovinu či cokoliv jiného, neváhejte a navštivte svého lékaře co nejdříve, aby mohla být stanovena příčina a podle toho i léčba.
Diskuze