19Březen
2012
MUDr. Ján Podhorec
Diskuze

Infarkt myokardu – první pomoc

19. Březen 2012 | MUDr. Ján Podhorec
Infarkt myokardu – první pomoc
Léčba

První pomoc při infarktu myokardu je často tím nejdůležitějším život zachraňujícím opatřením. První pomoc při infarktu myokardu zahrnuje rozpoznání nemoci jako takové, zavolání rychlé lékařské pomoci, podání některých medikamentů a v případě masivního postižení srdce zahájení neodkladné resuscitace. První pomoc při infarktu myokardu musí být rychlá a rozhodná, váhání si může vybrat tu nejvyšší daň.

První pomoc při infarktu myokardu

Infarkt myokardu vzniká v případě ucpání jedné nebo více tepen, které zásobují srdeční sval kyslíkem a živinami. Srdeční sval, tedy myokard, bez nich nemůže fungovat, začne odumírat a hromadí se v něm nejrůznější odpadní látky. Pokud infarkt nastane, nejsou zřídkavé případy úmrtí ihned v prvních minutách. Vše závisí na rozsahu postižení srdce. Nicméně u velké části lidí postižených infarktem myokardu nastupuje nevratné poškození srdce až po různě dlouhé době, to znamená do hodiny od vzniku infarktu myokardu, nebo ještě později. Když se v tomto relativně krátkém časovém úseku podniknou patřičné kroky, je možné nejen zachránit lidský život, ale i výrazně zlepšit vyhlídky na kvalitu života postižených lidí. Tyto kroky nejsou nijak zvláště složité.

Příznaky infarktu myokardu

Abychom mohli zahájit první pomoc, je nutné onemocnění nejprve správně rozpoznat. Hlavním příznakem infarktu myokardu je náhlá svíravá bolest nebo pálení v oblasti hrudní kosti. Tato bolest nejčastěji vystřeluje do levého ramene, nebo dokonce do celé levé ruky. Každý člověk je ale jiný, proto také může bolest vyzařovat i například do pravého ramene, dozadu mezi lopatky nebo do čelisti. Jak srdeční tep, tak dýchání jsou zrychlené. K tomu se přidávají příznaky jako bledost, pocení, celková schvácenost nebo ztráta vědomí. Je nutné však mít napaměti, že tyto příznaky se nemusí vyskytovat u každého pacienta. Pravděpodobnost, že se jedná právě o infarkt myokardu, zvyšuje například věk nad 40 let nebo už dřívější přítomnost srdečních potíží. V případě podezření na infarkt myokardu je životně důležité ihned volat zdravotnickou záchrannou službu, která zajistí transport na nejbližší specializované oddělení.

První pomoc při infarktu myokardu

Infarkt myokardu velkého rozsahu může způsobit tak rozsáhlé poškození srdce, že srdeční sval přestane fungovat. Druhou možností je situace, kdy funkce srdce je natolik slabá, že pacient upadne do bezvědomí. V tom případě je třeba zahájit sérii kroků nezřídka končících neodkladnou resuscitací. Není-li postižení srdce takového rozsahu,  postiženému zabezpečíme klid a zajistíme polohu nejlépe vsedě. Má-li nemocný u sebe léky na bolest na hrudi, tzv. anginu pectoris, ihned mu je podáme. Více než vhodné je také podání acetylsalicylové kyseliny, například Aspirinu či Acylpyrinu. Dostatečné množství je jedna tableta, která zabezpečí snížené srážení krve a mírně zpomalí rozvoj poškození srdce. Jestliže postižený přestane kdykoliv v průběhu čekání na rychlou záchrannou službu reagovat, je nutné zajistit volné dýchací cesty a zahájit resuscitaci.

Resuscitace

V případě, že pacient ztratil vědomí, je nezbytně nutné zajistit průchodnost dýchacích cest a zahájit masáž srdce. Hovoříme o tzv. resuscitaci. Pacienta tedy uložíme na záda a zakloníme co nejvíce hlavu. Otevřeme ústa postiženého a zkontrolujeme zda se v dutině ústní nenachází například cizí předmět či něco dalšího co by vedlo k uzavření dýchacích cest. Dnes již není povinné tzv. dýchání z úst do úst, ale povinná je srdeční masáž. Ta se provádí přiložením obou dlaní na sebe do dolní části hrudní kosti a stlačováním hrudníku frekvencí 100 stlačení za minutu. Vzhledem k tomu, že se jedná o fyzicky namáhavou činnost, je vhodné, pokud je to možné, přivolat si pomoc z okolí.

Transport pacienta do nemocnice

Vzhledem k tomu, že v průběhu rozvíjejícího se infarktu mohou nastat různé komplikace, je potřebný specializovaný transport, přítomnost lékaře a dostupnost přístrojů a případně léků, které tyto komplikace mohou odvrátit. Proto se nikdy nesnažíme transportovat člověka s infarktem do nemocnice sami. Lékař rychlé zdravotní služby posoudí, do které nemocnice pacienta zavést.

Závěrem...

Máme-li podezření, že my, nebo někdo v našem okolí utrpěl infarkt myokardu, je na místě konat co nejrychleji a zajistit pomoc co nejdříve. Mnoho úmrtí na infarkt myokardu, stejně tak jako mnoho závažných postižení srdečního svalu, je dáno zbytečným váháním a rozpaky nad přivoláním pomoci. Zavoláme-li a poskytneme-li první pomoc, o zbytek se postará vyškolený personál záchranné služby a nemocnic. Proto příznaky nikdy nepodceňujme, abychom nezaplatili nejvyšší daň úplně zbytečně. Zdravotnictví u nás, zvláště co se možností léčby srdečního infarktu týče, je lepší než v některých rozvinutějších zemích.

Související články

Diskuze

Chloupek Stanislav: Po probuzení v noci asi 1.00hod.za účelem jít na wc-špatná chůze,slabá nevolnost,rozpustil jsem 2ks acylpirynu a ihned vypil.CMP z 95procent bez následků.K lékaři až v 9.sám.10dní na iktové,doléčení doma.Raději okamžitě volat záchranku.

17. Únor 2021 02:49

matkaababika@seznam.cz: Chci se zeptat,jak časté mají být kontroly u kardiologa po infarktu.Děkuji Kostelecká

20. Srpen 2015 08:28

Vložit příspěvek