Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Uhry
Uhry, akné, pupínky, komedony či beďary. Mohli bychom jmenovat spoustu dalších názvů, kterými se dá pojmenovat zdravotní problém nejen mladistvých, který leč není život ohrožujícím onemocněním, působí nositeli velmi vážné zdravotní, sociální a psychické problémy, které mohou v některých případech končit až tragicky, popřípadě zanechávat trvalé následky nejen na těle, ale i na duši. Proto nelze toto onemocnění považovat jen za kosmetický defekt lidské kůže, ale musí se na něj přihlížet jako na kožní chorobu, kterou je nutno začít včas léčit.
Uhry
Uhry, jinak také trudovitost, uhrovitost, nežity, patří mezi zánětlivé onemocnění kůže, vyskytující se nejčastěji v oblasti hlavy, krku, přední části hrudi a na zádech. Rozeznáváme mnoho forem této choroby, od nejlehčích, až po velmi závažné zánětlivé defekty kůže. Důsledkem je uzavření mazové žlázy kůže, což vede k zanícení samotné žlázy a přilehlého okolí. Navenek se to projeví zčervenalým , zarudlým, místem, lehce vystouplým, oteklým, často bolestivým. V centru tohoto místa může být patrná mazová zátka, šedé až černé barvy, v pozdějším stádiu se přeměňuje působením různých mikroorganismů, např. baktérií, na hnis typické bílé nebo nažloutlé barvy. V pozdních stádiích se mohou tvořit až hnisavé uzly, tzv. abscesy.
Rozdělení akné neboli uhrů
Pro přehlednost si uvedeme jednotlivé formy tohoto onemocnění, od těch nejlehčích, naštěstí jsou nejpočetnější, až po ty nejzávažnější, které mohou zanechat na kůži stopy ve formě nevzhledných jizev.
- Acne comedonica je nejmírnější forma akné, která se projevuje nezanícenými komedony neboli černými tečkami. Začíná se nejprve tvořit na nose a čele, poté se objevuje i na tváři a jiných částech těla. Skoro vždy pozorujeme zvýšenou tvorbu kožního mazu, pleť je mastná až lesklá. Nejlépe už v této počáteční fázi by se mělo začít s cílenou léčbou.
- Acne papulopustulosa je středně těžká forma akné. Vždy jsou přítomny červené, uprostřed a různě hluboko pod povrchem kůže zanícené vřídky, na dotyk bolestivé. Hrozí zde riziko vzniku jizev. Jako u předchozí formy pozorujeme zvýšenou tvorbu mazu.
- Acne conglobata je nejtěžší forma onemocnění, která se vyskytuje častěji u mužů, a která téměř vždy zanechává na kůži propadlé jizvy nebo zarudlé fleky. Rozeznáte ji charakteristickými plošnými seskupeními většího počtu silně zanícených až zkrvavených vředů, které mají tendenci samovolně praskat. Tyto vředy bolí i bez dotyku a postižený nemůže např. ani ležet na zádech. Tento typ akné je nutné zásadně léčit silnými antibiotiky.
Uhry a jejich příčiny
Uhrovitost je multifaktoriální onemocnění, na kterém se podílí mnoho vlivů vnějšího a vnitřního prostředí. I z tohoto důvodu nelze s jistotou stanovit, proč právě Vy trpíte touto chorobou. Mezi nejčastěji uváděné příčiny patří dědičnost, hormonální nerovnováha v období puberty či před menstruací, zvýšená tvorba kožního mazu, tzv. mastný typ pleti, a působení baktérií. Problém s hormonálními výkyvy a akné nastává i u žen v průběhu těhotenství nebo po vysazení hormonální antikoncepce. Všeobecně se doporučuje při objevení prvních příznaků akné co nejdříve navštívit ordinaci kožního lékaře neboli dermatologa, který Vám jistě poradí a pomůže nejlépe. Sice existuje na trhu mnoho komerčních přípravků, které Vás mají „zázračně" zbavit všech příznaků akné, většina ale nemá valný účinek především z toho důvodu, že vy sami nedokážete přesně určit, jakým typem onemocnění právě trpíte.
Léčba u dermatologa
Léčbu uhrů neboli akné volí lékař podle jeho projevů. Na mírnější projevy uhrů obvykle stačí léčba místní, avšak na těžší formy je již zapotřebí léčba celková. Avšak před začátkem užívání jakýchkoliv léků se doporučuje změna životního stylu, úprava jídelníčku, konzumace zdravé a vyvážené stravy, zanechat kouření, omezení konzumace alkoholu, pobyt v čistém prostředí, vyvarování se stresovým situacím a v neposlední řadě věnovat přiměřenou, avšak důkladnou, péči o pleť. Jelikož zmíněné kroky mohou samy o sobě pomoci v léčbě akné.
- Mezi léky pro místní léčbu patří především retinoidy. Dále jsou to mastě s antibiotiky či dezinfekční přípravky. Kyselina salicylová hraje důležitou roli v přípravcích, jelikož působí na odumřelé kožní buňky pokožky a odstraňuje je. V lokálních mastech může být obsažen zinek, který zase napomáhá lepšímu hojení kůže po akné.
- Při těžších formách urhů se užívají léky celkové, které jsou spíše ve formě tablet. V některých případech je na zlepšení stavu kůže účinná hormonální antikoncepce. To je však v rozporu s jejich protrombogenním účinkem, což znamená, že mohou vést k vyšší srážlivosti krve a následnému vzniku krevních sraženin, neboli trombů. Mezi celkovou léčbu uhrů patří také celková antibiotika a retinoidy. Celkové retinoidy jsou až poslední volbou kvůli svým vedlejším účinkům. Dalším typem léčby je použití biolampy, která má protizánětlivý a biostimulační účinek.