Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Strie - léčba
Léčba strií není jednoduchá a zahrnuje řadu léčebných postupů. Mezi nejznámější a též i nejjednodušší patří promazávání problémových partií pomocí speciálních krémů, které zvyšují pružnost kůže. Neustále se používají nové metody jako je laser, biolampa, mikrodermabraze a řada dalších. Jejich působení je však do značné míry individuální, proto bychom neměli věšet hlavu po prvním neúspěchu.
Léčba strií
Strie (pajizévky) jsou drobné kožní defekty, které vznikají při popraskání elastických vláken v hlubších vrstvách kůže. Děje se tak proto, že se kůže nezvládá napínat v důsledku růstu vnitřních struktur. Posléze tak praskají elastická vlákna a vznikají malé trhlinky. Často se strie objevují u těhotných žen, u obézních jedinců nebo u sportovců, dále u starších lidí nebo u žen používajících hormonální antikoncepci. Existuje celá řada metod v prevenci strií, které napomáhají zabránit jejich vzniku. Pokud se však i přesto objeví, přechází se obvykle k dostupné léčbě strií. Je však jasné, že prevence je rozhodně lepším a levnějším řešením, jak předejít tomuto kožnímu onemocnění, než je léčba strií.
Léčba strií vs. prevence
Na rozdíl od prevence je léčba strií poměrně obtížná. Preventivní opatření zahrnují celou řadu postupů, jak zabránit oslabení kůže nebo jejímu nadměrnému napínání. Nejdůležitější z nich je pravidelné promazávání tzv. problémových partií za pomoci speciálních krémů, aby se zvýšila pružnost kůže a omezilo se tak její napínání. Doporučují se také různé masáže, které zlepší prokrvení kůže. Dále je velmi důležitý dostatečný přísun tekutin a pokud možno pomalé přibývání na váze. Léčba strií však využívá i další metody, které by měly alespoň částečně zajistit jejich vymizení, těmi jsou různé druhy laserů, viz níže. Tyto metody ale bývají obvykle poměrně nákladné a u žádné z nich nelze předpovídat, zda bude účinkovat přesně podle očekávání pacienta. Nejlepších léčebných výsledků lze dosáhnout v případě, kdy se strie začnou řešit co nejdříve. Zbytečné oddalování návštěvy kožního lékaře jen zhoršuje možnosti léčby strií. Čím dříve se započne léčba strií, tím větší je naděje na lepší výsledky, co se estetiky týče. Proto včasná návštěva lékaře a vytvoření léčebného plánu nejen významně zvyšuje pravděpodobnost zlepšení stavu kůže, ale i zabránění dalšímu zhoršování strií, celulitidy a dalších nepříjemných kožních onemocnění. Zvláště rizikoví pacienti by si měli dávat dobrý pozor a nepodceňovat prevenci strií, která jim může ušetřit nejen peníze za nákladnou léčbu, ale také čas. A co je nejdůležitější, výrazně jim prodlouží životnost jejich kůže i dalších tělních systémů.
Léčba strií odborníkem
Známou, avšak nákladnou metodou, je v léčbě strií laser. U nově vzniklých strií, které se stále vyvíjejí a jsou narůžovělé nebo jinak zbarvené, se často využívá laser stále častěji. Jde o nákladnou léčbu a vyžaduje znalosti odborníka, proto neváhejte navšívit raději osvědčené a kvalifikované pracoviště – ordinaci s lepším vybavením. Jedním typem je například bio-stimulační laser či biolampa, který, jak již název vypovídá, podporuje a urychluje hojení kůže. Podstatou této léčby je, že biolampa vydává polarizované záření, které proniká do pokožky, kde dochází k posílení látkové výměny kožních buněk a tím pak k urychlení hojení. Další metodou je tzv. mikrodermabraze, tedy zbroušení nerovností pokožky speciálními nástroji. Tuto metodu může provádět pouze pracovník specializovaného střediska a využívá se především u strií, které má pacient již delší dobu.
Další možnosti léčby strií
Méně nákladnou alternativou léčby mladších strií jsou pak různé masáže, které využívají například mořskou houbu, dále lymfodrenáže, které kromě strií odstraňují také celulitidu, apod. Všechny tyto metody je výhodné kombinovat s pravidelným promazáváním pokožky a důležité je také dodržovat zdravou životosprávu a udržovat si stálou a hlavně přiměřenou tělesnou váhu. Některé léčebné metody umožňují odstranění strií jako takových, jiné umožní jejich vyblednutí a alespoň tak významně sníží jejich viditelnost. S ohledem na to, jak je léčba strií obtížná, je jakýkoliv posun k lepšímu velkým úspěchem. U některých pacientů navíc mohou dobře účinkovat metody, které se u jiných neosvědčily, a proto se jistě vyplatí po prvním neúspěchu v léčbě strií vyzkoušet po poradě s lékařem několik dalších léčebných přístupů.
Diskuze