Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Vady kyčlí u dětí
Vady kyčlí u dětí mohou být vrozené nebo mohou vzniknout v raném věku. Kyčle u dětí může postihnout řada onemocnění, jako například vrozené vykloubení kyčlí, avaskulární nekróza a skluz horní epifýzy. Mezi příznaky patří obvykle stížená pohyblivost postižené končetiny, bolest a ztuhlost, kulhání či kyčle, které nejsou ve stejné rovině.
Vady kyčlí u dětí
Onemocnění kyčlí u dětí zahrnuje kongenitální (vrozenou) dislokaci kyčlí, avaskulární nekrózu hlavice stehenní kosti a skluz horní epifýzy stehenní kosti. Dětské kyčle mohou být poškozeny také infekcí - například septickou artritidou; zánět kyčlí může vyvolat toxická synovitida.
Typy vad kyčlí u dětí
Dítě může postihnout řada onemocnění kyčlí.
- Vrozené vykloubení kyčlí Toto onemocnění (zvané také dysplazie kyčlí) může být vrozené nebo může vzniknout v raném věku. Hlavice stehenní kosti (femur) novorozence nezapadá správně do kyčelní jamky. Kost často leží úplně mimo jamku nebo se snadno při pohybu končetinou vykloubí.
- Avaskulární nekróza femorální hlavice Kostní buňky v hlavici stehenní kosti začnou odumírat, neboť se kost dostatečně neprokrvuje. Příčinou avaskulární nekrózy může být poranění krevních cév, které zásobují krví stehenní kost, nebo onemocnění - například srpkovitá anémie. Dlouhodobé užívání kortikosteroidů může mít rovněž za následek avaskulární nekrózu; o užívání kortikosteroidů se vždy poraďte s lékařem.
- Skluz horní epifýzy stehenní kosti Horní dorůstající konec (epifýza) stehenní kosti se dostal do abnormální polohy. Tím, jak stehenní kost roste, odděluje se epifýza od zbytku kosti chrupavkou a kost slábne. Jde o vzácné onemocnění související s účinky růstového hormonu na kost během rané puberty. Nejčastěji se vyskytuje u obézních dětí ve věku 11 až 13 let. Příčinou může být také zranění při sportu nebo při pádu.
Příznaky vad kyčlí
Vrozené vykloubení kyčlí u novorozenců bývá obtížné zjistit. Jedna z dolních končetin dítěte je obvykle málo pohyblivá nebo tukové záhyby na stehnech dítěte nejsou stejné. Asi ve 3 měsících věku nemá dítě kyčle v jedné rovině a jedna noha se zdá kratší než druhá. Při přebalování bývá obtížné rozevřít dítěti nožičky od sebe. Když začne dítě chodit, obvykle kulhá a napadá na jednu stranu, neboť vzhledem k vykloubení kyčle nemá nohy stejně dlouhé.
Avaskulární nekróza vyvolává bolest a ztuhlost v postiženém stehně. Dítě obvykle kulhá a kyčlí může pohybovat jen omezeně.
Dítě se skluzem horní epifýzy stehenní kosti kulhá a má bolesti v koleni. Dolní končetinu mívá vytočenou ven a nemůže pohybovat stehnem a kyčlí v plném rozsahu.
Diagnóza a léčba vad kyčlí
- Vrozené vykloubení kyčlí Včasná diagnóza a léčba vrozeného vykloubení kyčlí krátce po narození je nejlepší prevencí pozdějších komplikací zahrnujících nestejnou délku dolních končetin, kulhání, bolesti a skoliózu. Při každé preventivní prohlídce zkontroluje lékař dítěti pečlivě kyčle. Zvýšené riziko kongenitální dislokace kyčlí hrozí dětem, které mají toto onemocnění v rodinné anamnéze a u kterých probíhal porod nožičkama napřed. Častěji jsou postiženy dívky. Jestliže k dislokaci kyčelního kloubu dojde při běžné prohlídce kyčlí nebo lékař zjistí, že má dítě nerovnoměrné kožní záhyby na stehnech nebo nestejnou délku dolních končetin, pošle ho na vyšetření k ortopedovi (odborník na nemoci kostí a kloubů). Ortoped ručně posune dítěti stehenní kost zpět do správné polohy a připevní mu na nohy speciální postroj (známý jako Pavlíkovy třmeny), dlahu nebo ortézu, aby se kost udržela na místě. U dětí do 3 měsíců věku se vada obvykle odstraňuje pomocí postroje. Má-li dítě zdeformovanou kost, s léčbou dislokace se začalo pozdě nebo použití postroje nepomohlo, doporučí ortoped obvykle operaci.
- Avaskulární nekróza Diagnózu avaskulární nekrózy stanoví lékař zpravidla na základě radionuklidového vyšetření, magnetické resonance nebo rentgenového vyšetření. Předepíše léky ke zmírnění bolestí a otoku a dále fyzikální terapii, která napomáhá udržet pohyblivost kloubu v plném rozsahu. Avaskulární nekrózu je rovněž možné řešit operací. V raném stadiu lékař obvykle doporučí dekomprese jádra, což je operace, při které chirurg odstraní část odumírající kosti a nahradí ji novou. V pokročilém stadiu nemoci bývá nutné nahradit celý kyčelní kloub. Existuje forma této nemoci zvaná Leggova nemoc, při které se prokrvování hlavice stehenní kosti obnoví samo od sebe.
- Skluz horní epifýzy stehenní kosti je většinou nutné řešit operací. Chirurg vrátí posunutou epifýzu zpět na místo a upevní ji kovovými šrouby.