Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
LDL cholesterol
LDL cholesterol je pouze jedním z druhů cholesterolu. LDL cholesterol je často přezdíván zlý cholesterol. Celá věc je ale složitější. LDL cholesterol je využíván našimi buňkami pro stavbu různých jejich částí. Problémem je, když je LDL cholesterolu moc a on se začne v buňkách příliš ukládat.
LDL cholesterol
Na mnohých potravinách se dočítáme, že obsahují snížené množství cholesterolu. Není divu. V České republice má nejvíce životů na svědomí ICHS – ischemická choroba srdeční, která s hladinou cholesterolu v krvi úzce souvisí. Jednou z forem této choroby je totiž ateroskleróza, kornatění tepen. Kornatění tepen můžeme zjednodušeně popsat jako ukládání nadbytečného cholesterolu do stěny cévy, která se tímto zužuje a snižuje se tak krevní zásobení tkání, které může vyústit až v infarkt. Chemicky patří cholesterol mezi tuky. Protože je však tuk nerozpustný ve vodě (a tedy i v krvi), musí být tuk přenášený ve vazbě na bílkovinu. Touto bílkovinou jsou takzvané apoproteiny. Apoproteiny s tuky nazýváme apolipoproteiny. Apoliproteinů je více druhů podle množství cholesterolu a tuků triacylglycerolů, nejznámější dva druhy apolipoproteinů jsou LDL a HDL. LDL přenáší cholesterol z jater ke tkáním, HDL naopak sbírá po těle přebytky cholesterolu a vrací je zpět do jater. Proto bývá LDL označován jako zlý a HDL jako hodný cholesterol.
LDL cholesterol a jeho funkce
Tělo se bez LDL neobejde. LDL vzniká hlavně v játrech, váže na sebe cholesterol v játrech vyrobený a určený pro buňky těla a je uvolněn do krve. Z krve si ho jednotlivé tělní buňky vychytávají a cholesterol používají jako stavební kámen svých membrán. Přebytky jsou od buněk transportovány zpět do jater pomocí HDL. Problém tedy nastává, když je narušen vzájemný poměr mezi LDL a HDL ve prospěch „zlého" cholesterolu. Jinou možností je, že poměr LDL a HDL zůstává zachován, ale některé buňky ztrácí možnost LDL z krve vychytávat. Zvýšené množství LDL je potom ukládáno do stěny cév (hlavně tepen) a vzniká vazivový plát – aterom. Ten může později prasknout, na trhlině se sráží krev a hrozí ucpání tepny nebo utržení sraženiny se vznikem embolie. Rizikovými faktory vzniku a rozvoje aterosklerózy jsou mužské pohlaví, věk, poruchy spojené s metabolismem tuků (aneb vysoké LDL a nízké HDL), kouření, obezita, nedostatek pohybu, stres, diabetes mellitus (cukrovka). Naopak dostatek pohybu má příznivý vliv na tvorbu HDL, tím pádem nižší riziko.
Řekli jsme si, že zvýšené množství LDL cholesterolu v krvi je rizikovým faktorem rozvoje srdečních nemocí, v čele s infarktem myokardu. Sledování hodnot LDL cholesterolu je důležité pro volbu druhu léčby, typu léku a pro kontrolu průběhu léčby. Vhodné je také pravidelné měření LDL cholesterolu při změně životního stylu zahrnující dietu a cvičení.
LDL cholesterol a jeho hodnoty
Optimální hodnota LDL cholesterolu závisí individuálně na každém jedinci v závislosti na přítomnosti rizikových faktorů zmíněných výše. Zatímco pro zdravého člověka může být jedna hodnota optimální, pro pacienta s již prodělaným infarktem bude tato hodnota již vysoce riziková. Se sníženou hladinou LDL cholesterolu se příliš nesetkáme. Je spojena s onemocněním jater (cirhóza), hypertyreózou (zvýšená aktivita štítné žlázy), infekcí nebo některými vrozenými chorobami způsobujících poruchu tvorby apolipoproteinů.
Kdy a jak vyšetřujeme LDL cholesterol
LDL cholesterol je stanovován v rámci vyšetření tuků, takzvaného lipidového panelu, společně s HDL cholesterolem, celkovým cholesterolem a triacyglyceroly. K vyšetření se používá vzorek žilní krve z pažní žíly, případně z kapilární krve z prstu. Vyšetření by mělo být prováděno, zjistí-li se během preventivní prohlídky zvýšení celkového cholesterolu. Vyšetření je samozřejmě prováděno při podezření lékaře na aterosklerózu a riziko vzniku ischemických chorob srdečních. Mělo by být prováděno nejdříve 6 měsíců po zranění, operaci nebo porodu, a to po 12 hodinách lačnění. Nejdůležitější je ovšem prevence spočívající v dostatku pohybu a vyvážené stravě.
LDL v krvi:
Optimum | do 2,6 mmol/L |