Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Léčba akné laserem
Léčba akné laserem je jednou z nejúspěšnějších metod na odstranění akné. Při léčbě akné laserem se využívá paprsek pulzního diodového laseru, který ničí mazové žlázky, a tím omezuje tvorbu kožního mazu. Dalším využívaným typem léčby akné laserem je léčba pomocí intenzivního pulzního světla, které ničí bakterie na povrchu pokožky. Léčba akné laserem je nenáročná, téměř bezbolestná a má výborný kosmetický efekt.
Léčba akné laserem
Akné je kožním onemocněním, které vzniká hlavně v důsledku nadprodukce mazu v mazových žlázách. Akné může mít různé stupně závažnosti, od mírných projevů s bílými nebo černými tečkami neboli komedony, nebo zánětlivými a hnisavými pupínky, až po těžkou formu s podkožními hrboly, uzly a cystami. Při závažnějších formách akné po vyhojení zůstávají na kůži jizvy. K léčbě akné a jizev po něm vzniklých, se užívá různých prostředků. Jsou jak konzervativní ve formě léků, tak i nové, modernější, ke kterým patří například fyzikální léčba laserem. Léčba akné laserem je jednou z velice účinných metod na odstranění akné.
Princip léčby akné laserem
Léčba akné laserem je prováděna pomocí přístroje, který vysílá světelné paprsky v oblasti viditelného nebo infračerveného světla. Existuje několik druhů laserů používaných k léčbě akné, tyto lasery se liší svojí výkonností a tím pak jejich působením na lidskou kůži. Laserový paprsek u pulzního diodového laseru je vysílán v krátkých impulzech a působí přímo ve škáře, kde se nacházejí mazové žlázy. Jeho tepelným působením dochází k odumření žlázek, a tím se omezí tvorba kožního mazu. Odstraňuje tak zároveň i příčinu vzniku akné tkvící v jeho nadprodukci, přičemž zdravá tkáň v okolí postižené kůže zůstává nepoškozena. Tento typ laseru je vhodný pro papulopustulózní formy, při kterých se vyskytují zanícené a hnisavé pupínky. Lasery s vyšším výkonem, jako jsou například erbiový nebo CO2 laser, mají účinek odpařovací a destrukční, kdy způsobí doslova zničení určitých buněk. Umožňují pak odstranění různých barevných změn a jizev na kůži.
Laser a intenzivní pulzní světlo
Jedním z dalších možných řešení při léčbě akné laserem je využití intenzivního pulzního světla (zkratka IPL). To působí na bakterie, které žijí na pokožce, zejména na bakterii Propionibacterium acnes. Intenzivní pulzní světlo tyto bakterie ničí, a tím předchází zánětu. Při použití IPL nebo laserů s vyšší vlnovou délkou dochází totiž ke stimulaci místní imunitní odpovědi a ke snížení počtu zanícených míst a červených skvrn, které u pacientů častokrát zůstávají po zhojení akné. Zároveň dochází ke zlepšení textury kůže a zmenšení rozšířených pórů. Některé lasery také stimulují produkci kolagenu a pomáhají napínat kůži. Napětí kůže se zlepší, vymizí vrásky i akné a výrazně se zlepší vzhled kůže. Léčba akné laserem je bezbolestná metoda, pacient pociťuje jenom lehké štípnutí v místě laserového impulzu. Zákrok trvá přibližně 15 – 20 minut. Po něm je pokožka mírně začervenalá a oteklá. Tyto projevy mizí do několika hodin a o něco déle přetrvávají v místech pigmentací a jizev.
Léčba akné laserem a prognóza
Léčbu akné laserem se doporučuje provádět v zimní, případně podzimní sezóně. Její výsledky jsou velice výrazné, zlepšení je možné pozorovat už po prvním zákroku. Pro dosažení větší účinnosti je však nutno absolvovat více sezení a to 5 až 6. Mezi těmito sezeními by měly být odstupy a to zhruba měsíční. Léčba akné laserem není omezená ani věkem, ani pohlavím a může se využít k léčbě jakékoliv formy akné. Paprsky laseru zasahují mazové žlázky bez rozdílu a díky tomu dokáže lékař pomocí laseru odstranit i jizvy a barevné pigmentace. Procedura je nenáročná, téměř bezbolestná a má výborný kosmetický efekt. U těžkých forem se však nemusí podařit odstranit všechny projevy a jizvy, proto je nutno s tím počítat a věnovat léčbě akné laserem dostatečnou pozornost a čas.