15Duben
2012
MUDr. Veronika Fejfarová

Léčba mužské neplodnosti

15. Duben 2012 | MUDr. Veronika Fejfarová
Léčba mužské neplodnosti
Léčba

Léčba mužské neplodnosti závisí především na příčině, která neplodnost způsobuje. Na vině může být například varikokéla či ucpání chámovodu, které se dají řešit chirurgicky. Naopak např. imunitní příčina se řeší podáním imunosupresiv. Řadu dalších příčin lze řešit metodami asistované reprodukce, mezi které patří oplodnění in vitro („ve zkumavce“) , nitroděložní inseminace nebo intracytoplazmatická injekce.

Léčba mužské neplodnosti

Tvorba spermií je složitý proces, pro který je třeba správně fungující hormonální regulace z mozkových center, nepoškozené tkáně ve varlatech, které spermie produkují a také volná cesta mužskými vývodnými cestami pohlavními. Na všech těchto úrovních může být problém, který je poté příčinou neplodnosti. Dnešní moderní medicína dokáže většinu potíží vyřešit. Jen asi 3 – 5 % párů nemohou mít vlastní dítě a řešením je adopce dítěte nebo dárcovství pohlavních buněk. Při léčbě mužské neplodnosti je třeba nejprve přijít na problém, který za ní stojí, a ten, pokud je to možné, vyřešit. Snažíme se obnovit přirozené mechanismy organismu, které se na plodnosti podílejí. Toto se však nepodaří u všech párů. Proto se přistupuje k metodám asistované reprodukce za pomocí moderních metod.

Diagnostika mužské neplodnosti

Ze všeho nejdříve je třeba udělat důkladné vyšetření, jestli dotyčný, jenž má problémy s plodností, netrpí jinou chorobou, která zdánlivě s pohlavními orgány nesouvisí, ale přeci jen je ovlivňuje. Proto musíme dostatečně léčit cukrovku a krevní tlak, ale také zjistit, jestli správně funguje štítná žláza. Všechny děje v organismu jsou totiž provázány. Jak již bylo zmíněno na začátku, pro správnou tvorbu spermií je třeba dobrá hormonální regulace z mozkových center. Proto se provádí vyšetření hladin příslušných hormonů. Pokud zjistíme, že na vině je nedostatečná nebo i vysoká hladina hormonů, které se na vyzrávání a tvorbě spermií podílejí, máme možnosti, jak tuto situaci vyřešit. Většinou stačí léky. Tato léčba spadá nejen do rukou odborných center pro reprodukci, ale musí se na ní podílet i jiná medicínská odvětví. Pokud je problém přímo ve varlatech, je třeba se důsledně vyvarovat škodlivým vlivům, které na ně mohou působit a potíže ještě zhoršovat. Nemělo by se kouřit, pít alkohol, nevystavovat varlata zbytečně vyšším teplotám, takže se nedoporučuje koupání v horké vodě, saunování a nošení těsného prádla. Dále je nutné vyloučit infekci a následně zánět varlat, nadvarlat či vývodných pohlavních cest. Provádí se proto specializované laboratorní vyšetření, při kterém se zjistí původce onemocnění a díky tomu lze cíleně nasadit protizánětlivou léčbu.

Spermiogram

Spermiogram je základní mikroskopické vyšetření vzorku spermatu při podezření na mužskou neplodnost. Sperma se odebírá do sterilní nádobky v pohodlí domova či v určených místnostech center asistované reprodukce. V některých centrech bývá při odběru k dispozici lechtivé video či možnost přítomnosti partnerky pro zpříjemnění. Ve vzorku se zjišťuje počet spermií, jejich pohyblivost, tvar a viskozita. Toto vyšetření spolehlivě prokáže, zda je muž plodný či nikoliv.

Chirurgická léčba mužské neplodnosti

Jsou onemocnění, která negativně ovlivňují prokrvení varlat, a ta nemohou správně pracovat a tvořit spermie. Dají se ovšem chirurgicky řešit. Jedním z nich je varikokéla, při které rozšířené žíly varlata v šourku utlačují a zahřívají. Chirurgicky můžeme také řešit ucpání kanálku, chámovodu, kterým se spermie transportují při ejakulaci neboli výronu semene do penisu. Ten může být neprůchodný po prodělané infekci nebo špatným vývojem.

Imunosupresivní léčba mužské neplodnosti

Na poškozování spermií a tedy snižování jejich počtu se může podílet vlastní imunitní systém, který je špatně identifikuje jako cizorodé a ničí je. Správnými léky neboli imunosupresivy můžeme docílit snížení jeho funkce. Pokud ovšem je problém složitější a není možno jej těmito metodami vyřešit, přistupujeme k metodám asistované reprodukce.

Metody asistované reprodukce

Při léčbě mužské neplodnosti, pokud selhaly či nejsou možné provézt předchozí léčebné metody, se přistupuje k metodám asistované reprodukce, která pomáhá párům zajistit vlastní děti. Patří sem intrauterinní inseminace, in vitro fertilizace a intracytoplazmatická injekce spermie.

Intrauterinní inseminace

Intrauterinní inseminace, zkratkou IUI, je metoda, při které spermie, které mají sníženou kvalitu nebo je jich méně, přímo přeneseme do dělohy ženy, a tak jim zkrátíme délku, kterou musejí překonat.  

In vitro fertilizace a ET

In vitro fertilizace, známá také pod zkratkou IVF, je další metodou asistované reprodukce. Při ní se spermie mimo těla partnerů přidají k předem odebranému vajíčku a nechají se ho oplodnit. Vzniklý zárodek se poté vrátí do dělohy. Tento krok je znám také jako ET neboli embryo transfer.  

Intracytoplazmatická injekce spermie

Intracytoplazmatická injekce spermie neboli ICSI je revoluční metoda, která významně pozitivně ovlivnila výsledky léčby mužské neplodnosti. Při ní k oplodnění stačí získání jen jediné spermie, která se přímo vstříkne do vajíčka. Zárodek se opět vrátí do dělohy, kde se může normálně vyvíjet.

Pokud se snažíte o dítě a doposud se to nepodařilo, doporučuji navštívit lékaře, který Vám pomůže vyřešit Vaše potíže a obavy. Jako ženy mají své ženské lékaře, tak i muži mají toho svého. Právě chorobami mužských pohlavních orgánů, jejich léčbou a prevencí se zabývá lékařský obor andrologie.

Vložit příspěvek