10Červenec
2012
MUDr. Tereza Kratochvílová

Příznaky hypertyreózy

10. Červenec 2012 | MUDr. Tereza Kratochvílová
Příznaky hypertyreózy
Příznaky

Příznaky hypertyreózy neboli zvýšené funkce štítné žlázy plynou právě ze zvýšené koncentrace hormonů štítné žlázy v lidském těle. Mezi příznaky hypertyreózy patří zrychlený srdeční rytmus, hubnutí, podrážděnost atd. Vysoké koncentrace hormonů štítné žlázy mohou vést až k tyreotoxikóze, stavu, jenž může pacienta ohrozit na životě.

Hypertyreóza

Hypertyreóza neboli zvýšená funkce štítné žlázy je poměrně časté onemocnění, které během života postihne zhruba 1 % populace. Nejčastější příčinou vzniku hypertyreózy je Graves–Basedowova nemoc, což je autoimunitní zánět štítné žlázy, který tvoří 60–80 %. Uzly na štítné žláze a adenomy tvoří zbytek příčin tohoto onemocnění. 

Štítná žláza

Štítná žláza je malý orgán s obrovským vlivem na celý náš organismus. Vylučuje totiž do krve dva velmi důležité hormony, trijodtyronin (T3) a tyroxin (T4), které ovlivňují prakticky všechny pochody v našem těle. Tyto hormony ovlivňují hlavně metabolismus v těle, hospodaření s energií, teplem, řídí spotřebu kyslíku tkáněmi, dále se uplatňují při růstu a v dětství při vývoji nervové soustavy. V neposlední řadě ovlivňují fungování jiných hormonů. Pokud je štítná žláza nějakým způsobem poškozena, není hladina hormonů štítné žlázy optimální, což se negativně projeví ve funkci prakticky všech orgánů našeho těla.

Příznaky hypertyreózy

Příznaky hypertyreózy jsou úměrné rozsahu a délce trvání onemocnění. Pokud štítná žláza produkuje větší množství hormonů, než je potřeba, nazývá se tento stav hypertyreóza, někdy též tyreotoxikóza. Hypertyreóza je diagnostikována na základě stanovení hladiny hormonů štítné žlázy v krvi a fyzikálním vyšetřením, které spočívá v pohmatu a pohledu. Hypertyreóza o sobě navíc dává vědět velkým množstvím nepříjemných příznaků.

  • Při hypertyreóze se štítná žláza častokrát viditelně zvětšuje a vzniká tzv. struma. 
  • Pacient se díky zvýšené hladině hormonů nachází v tzv. hypermetabolickém stavu. Navenek se tento stav projeví zejména hubnutím, ačkoliv příjem potravy je normální, nebo dokonce zvýšený. 
  • Díky zvýšené peristaltice střev se také dostavují průjmy.
  • Na první pohled působí pacient s hypertyreózou jakoby zrychleně, rychle a překotně mluví, je neposedný, dělá mnoho zbytečných pohybů. Někdy se dostavuje svalový třes, zejména rukou. Ačkoliv pacient s hypertyreózou působí jako plný energie, sám se cítí unaveně a oslabeně.
  • Kvůli nadbytku hormonů je spánek špatný, nedostatečný, neposkytuje potřebný odpočinek.
  • Hypertyreóza se také projevuje prudkými změnami nálad, mohou se dostavit až depresivní stavy nebo poruchy koncentrace. 
  • Kůže je teplá a opocená, celkově se objevuje špatná snášenlivost teplého prostředí. 
  • Oběhová soustava na zvýšení hladiny hormonů štítné žlázy reaguje zvýšením tlaku i tepové frekvence, srdce pracuje usilovněji, mohou se objevit i arytmie
  • Kvůli oslabení dýchacích svalů se dostavuje pocit dechové nedostatečnosti.
  • Vysoká hladina T3 a T4 má rovněž negativní vliv na reprodukční systém. U žen vynechává menstruace, dochází ke snížené plodnosti nebo neplodnosti. U mužů je snížená plodnost, někdy se objeví impotence. 
  • Specifickým příznakem u Graves–Basedowovy choroby je tzv. exoftalmus, při kterém jsou velmi nápadně vystouplé a vypoulené oční bulvy.

Příčiny hypertyreózy

Příčiny hypertyreózy jsou různé. Nejčastější příčinou je Graves–Basedowova choroba, při které imunitní systém napadá buňky vlastního těla, jež se v důsledku rozpadají a uvolňují do okolí svůj obsah. V případě štítné žlázy trijodtyronin a tyroxin. Hypertyreózu způsobuje i nodózní struma, kdy se na štítné žláze objeví uzlíky produkující více hormonů. Dalším důvodem hypertyreózy je nádor štítné žlázy nazývaný adenom, při kterém se zvětší počet buněk produkujících hormony.

Příčinou mohou být i různá zánětlivá onemocnění štítné žlázy. Chronický zánět nazývaný také Hashimotova tyreoiditida je nejčastější příčinou snížené funkce štítné žlázy, zpočátku však probíhá jako hypertyreóza. Příčiny hypertyreózy nemusí být pouze ve špatné funkci štítné žlázy. Při adenomu hypofýzy se uvolňuje velké množství hormonu TSH, který přímo ovlivňuje aktivitu štítné žlázy, která posléze produkuje nadbytek hormonů. Hypofýza je orgán uložený v mozku, který funguje jako řídicí centrum, při jehož poruše může dojít k hypo- i hypertyreóze.

Za hypertyreózou může stát také nadprodukce choriogonadotropního hormonu, například v těhotenství. Někdy se hypertyreóza objeví při předávkování léky podávanými při hypotyreóze.

Rizikové faktory hypertyreózy

Rizikovými faktory hypertyreózy jsou zejména věk a genetická predispozice. Nejohroženější jsou ženy ve věku nad 50 let. Jakmile se u vás projeví některé z příznaků, měli byste navštívit lékaře, který vám stanoví hladiny hormonů štítné žlázy v krvi. Pokud se navíc ve vaší rodině již onemocnění štítné žlázy spojené s hypertyreózou objevilo, není dobré podceňovat jakékoliv, i slabé příznaky. Pokud je vám nějaké onemocnění již diagnostikováno, měli byste striktně dodržovat předepsanou léčbu, dodržovat pravidelné prohlídky u lékaře a dostatečně odpočívat, abyste se dočkali zlepšení vašeho stavu.

Související články

Vložit příspěvek