Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Nízký krevní tlak - léčba
Nízký krevní tlak je stav, který může postihnout všechny věkové kategorie. Časteji jsou nízkým krevním tlakem postiženy ženy. Léčba nízkého krevního tlaku není jednoduchá jelikož velmi záleží na příčině nízkého tlaku. Nizký tlak, který není způsobený žádnou nemocí, se léčí pouze režimovými opatřeními. Je-li nízký tlak způsoben problémem v některém z orgánů, léčíme především tuto příčinu.
Léčba nízkého krevního tlaku
Krevní tlak je takový tlak, kterým krev působí na stěnu cév, ve kterých proudí. Hodnoty normálního krevního tlaku se pohybují mezi 110/65 torr a 140/90 torr. Pokud naměříme tlak nižší než uvedená spodní hranice, mluvíme o nízkém krevním tlaku, odborně hypotenzi. Hypotenze může mít řadu příčin a může postihovat různé věkové skupiny. V každém případě je nezbytné dlouhodobě nízký krevní tlak léčit z důvodu možných komplikací.
Příčiny nízkého krevního tlaku
Nízký krevní tlak, odborně hypotenze, je opakovaně naměřená hodnota tlaku nižší než 110/65 mmHg. Podle příčin nízkého krevního tlaku rozlišujeme dva typy hypotenze, primární a sekundární nízký krevní tlak.
- Primární nízký krevní tlak vzniká z neznámé příčiny a touto formou trpí především mladé a zdravé ženy. To se vysvětluje možnými odchylkami v nervovém a hormonálním ovlivnění krevního tlaku. Tento typ nízkého krevního tlaku se objevuje rovněž u sportovců, kteří jsou schopni se tréninkem přizpůsobovat zátěži.
- Sekundární nízký krevní tlak vzniká nejčastěji v důsledku jiného onemocnění. Těmi jsou onemocnění ledvin, srdce a cév, či onemocnění žláz s vnitřní sekrecí produkující hormony. Bývá to například při nedostatečné funkci štítné žlázy či nadledvin. Dále se může jednat o velké krevní ztráty, popáleniny, zvracení, průjmy, těhotenství či dehydratace pacienta.
- Nejzávažnější příčinou nízkého krevního tlaku je šok. Šok může vznikat na základě různých příčin. Rozvíjí se při krvácení, při popáleninách, zhmoždění celého těla, při akutním zánětu slinivky břišní, akutním infarktu myokardu, při plicní embolii, otravách, těžkých infekcích, při nepřiměřených alergických reakcích a mnoha dalších život ohrožujících stavech.
Projevy nízkého krevního tlaku
Nízký krevní tlak se u některých lidí nikterak neprojeví a pak takoví pacienti ani nevědí, že tímto stavem trpí. Pokud se nízký krevní tlak projeví, pak se jedná o příznaky vyskytující se i u jiných chorobných stavů. Jedná se především o únavu, spavost, bolest hlavy, bledost, zhoršené soustředění, zimomřivost a studené končetiny. V těžších případech se nízký krevní tlak může projevit i závratěmi, mžitky před očima, studeným potem, celkovou nevolností a krátkodobou ztrátou vědomí.
Komplikace nízkého krevního tlaku
V důsledku nízkého krevního tlaku dochází rovněž k nižšímu prokrvení orgánů. Některé z nich jsou na tento stav velice citlivé a proto může dojít například až ke krátkodobé ztrátě vědomí. To může vést k různým pádům a úrazům. Rovněž významné kolísání krevního tlaku, tedy s výkyvy normálního a nízkého krevního tlaku, vedou častěji k cévní mozkové příhodě, demenci a dalším poruchám mozku. Dlouhodobě neléčený nízký krevní tlak může vést k selhání některých orgánů, jako je srdce, ledviny, nebo mozek.
Diagnostika nízkého krevního tlaku
Stanovení diagnózy nízkého krevního tlaku vychází z pečlivé anamnézy a klinického vyšetření. Základní metodou je změření krevního tlaku pomocí tlakoměru. Krevní tlak je potřeba změřit vleže, vsedě a vstoje.Tak je možné zaznamenat vliv gravitace na krevní tlak. Rovněž je možné pacienta indikovat k tzv. Holterovské monitoraci. Jedná se o připevnění monitoru k tělu pacienta, který zaznamenává a měří krevní tlak v průběhu 24h. Pacient si současně zapisuje veškeré aktivity, které v průběhu tohoto dne podstupoval a údaje doplní časem. Lékař tak může záznam z Holterovského měření porovnat s případnými aktivitami pacienta a posoudit vzájemnou souvislost.
Léčba nízkého krevního tlaku
Léčba nízkého krevního tlaku připadá v úvahu v případech, kdy pacient pociťuje některé z projevů. U zdravých lidí bez příznaků nemá smysl nízký krevní tlak léčit. Léčba dlouhodobě nízkého krevního tlaku je nutná z důvodu rozvoje možných komplikací a selhání orgánů. Léčba nízkého krevního tlaku se rozděluje na léčbu konzervativní a farmakologickou.
Konzervativní léčba nízkého krevního tlaku
Konzervativní léčba nízkého krevního tlaku spočívá především v dodržování režimových opatření. Osobám s nízkým tlakem prospívá pravidelné cvičení, jako je například plavání, vyvarovat se rychlým změnám polohy ve smyslu pomalého vstávání ze sedu či lehu. Doporučuje se také používání elastických punčoch nebo bandáží dolních končetin, podporujících návrat krve zpět k srdci. Rovněž je vhodné více solit stravu a dostatečný pitný režim. Pacientům s nízkým krevním tlakem se doporučují také kofeinové nápoje, jako je káva či černý čaj.
Farmakologická léčba nízkého krevního tlaku
Farmakologická léčba nízkého krevního tlaku spočívá v podávání léčiv, které ovlivňují stěnu krevních cév a vedou k jejich zúžení a tím ke zvýšení krevního tlaku. V rámci farmakologické léčby je nutné především léčit základní onemocnění, které nízký krevní tlak způsobuje. Ten je tak totiž pouze následkem jiného onemocnění a proto by samotné zvyšování krevního tlaku nevedlo k odstranění příčiny.
Prevence nízkého krevního tlaku
Prevence nízkého krevního tlaku spočívá ve vyhýbání se faktorů, které mohou vést k tomuto stavu. Jedná se například o pomalé vstávání z lehu či sedu, doporučuje se dostatek pohybové aktivity či dostatečný příjem tekutin. Prevencí nízkého krevního tlaku může být i pití kávy a černého čaje, není však vhodné tyto nápoje pít velice často, jelikož by mohly mít opačný účinek.
Diskuze