Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
QUICK
Quick je jedním z vyšetření, které posuzují kvalitu našeho krevního srážení. Quickův test ukazuje, za jak dlouho se vytvoří krevní sraženina ve vzorku krve pomocí tzv. vnější cesty srážení. Quick se typicky vyšetřuje u pacientů, kteří užívají Warfarin, lék na ředění krve. Quickův test nám říká, jestli jsme to s ředěním krve nepřehnali, nebo jestli naopak nejsme příliš mírní.
QUICK
Krevní srážení je velmi složitý děj, kterého se účastní mnoho látek – především tzv. srážecí faktory. Jsou to látky vznikající v játrech a v krvi spolu vzájemně tvoří systém, na jehož konci stojí dva nejznámější srážecí faktory: protrombin a fibrinogen. Díky vzájemnému působení srážecích faktorů vznikne pevná síťka z fibrinu, do které se zachytávají krevní destičky a jsou tak připoutávány k cévní stěně v místě jejího poškození. Tím se vlastně vytvoří uvnitř v cévě zátka, které zabrání dalšímu krvácení. Jsou dva základní způsoby, kterými se může spustit krevní srážení. Pokud dojde k poškození cévní stěny zevnitř – například se odtrhne kousek výstelkyvnitřku cévy, rozbíhá se krevní srážení po tzv. vnitřní cestě. Jestliže je céva poškozena zvenku a je porušena v celésvé tloušťce, startuje krevní srážení tzv. vnější cestou. Obě tyto dráhy jsou od určitého bodu stejné a vedou ke stejnému výsledku – vytvoření sraženiny. Liší se tedy jen způsobem zahájení. Quickův test, neboli také PT (protrombinový čas), měří dobu, za kterou se vytvoří krevní sraženina ve vzorku krve po aktivaci vnější srážecí cesty. To je rozdíl oproti aPTT, který měří rychlost srážení vnitřní srážecí cestou.
Kdy se vyšetřuje QUICK
Quickův test se využívá hlavně při kontrole úspěšnosti léčby protisrážlivé terapie warfarinem. Tyto léky jsou užívány kvůli léčbě projevů tzv. trombembolické nemoci. To je nemoc, při které se krev snáze sráží a dochází ke vzniku velkých sraženin. Ty vznikají nejčastěji v hlubokých žilách dolních končetin, kde mohou způsobit jejich ucpání (trombózu), nebo se mohou utrhnout a být odneseny krevním proudem do plic, kde způsobí embolii. Další důvody pro léčbu warfarinem jsou: umělá srdeční chlopeň a poruchy srdečního rytmu, jako je fibrilace síní. Léčba u těchto onemocnění zasahuje do celého systému srážení krve a proto, pokud je špatně nastavena, ohrožuje pacienta nadměrným, nebo naopak nedostatečným ředěním krve. Při špatně nastavené léčbě by mohlo docházet buď k masivnímu krvácení, nebo by krev byla naopak ředěna málo a krevní sraženiny by se nekontrolovaně tvořily dál. Dále se tento test využívá jako součást předoperačních vyšetření, kvůli odhalení možných komplikací při krvácení z operační rány.Quickův test bývá v kombinaci s aPTT, fibrinogenem a počtem krevních destiček, využíván k odhalení příčin krvácivých stavů.
Co nám může říct QUICK
Výsledek Quickova testu vychází v sekundách a porovnává se s výsledky zdravých lidí. Výsledky testů jsou na různých pracovištích mírně odlišné. To proto, že se provádí za použití chemických látek, které se mohou nepatrně lišit, tím ale ovlivní celkový výsledek testu. Aby byly tyto rozdíly smazány, vypočítává se takzvaná hodnota INR (internationalizednormalized ratio). Toho se zejména využívá pro kontrolu protisrážlivé léčby warfarinem. Výsledky INR můžeme brát jako absolutní, tedy neliší se na různých pracovištích. Při účinné léčbě se má hodnota INR pohybovat mezi 2,0 – 3,0 a u pacientů, kteří jsou výrazněji ohroženi vznikem sraženin i 2,5-3,5.
QUICK a co ovlivňuje jeho vyšetření
Krev na test se odebírá ze žíly v loketní jamce, nebo z prstu. Jestliže užíváte léky na ředění krve, musíte si svou denní dávku léku vzít až po odběru krve. Informujte vyšetřujícího lékaře vždy o tom, jaké další léky užíváte. Vliv na krevní srážení má i hormonální antikoncepce a některé potraviny s vysokým obsahem vitaminu K.
Diskuze