8Duben
2012
MUDr. Jiří Dyntr
Diskuze

Jízvy po popáleninách

8. Duben 2012 | MUDr. Jiří Dyntr
Jízvy po popáleninách
Nemoci

Jizvy po popáleninách bývají většinou dosti nevzhledné a mohou zasahovat až rozlehlé části tělesného povrchu. Můžeme je rozčlenit do několika typů. Důležité je prvotní ošetření popálenin, ale nesmíme opomíjet i následnou péči a též péči o jizvy po popáleninách. Pomocí různých metod můžeme ovlivnit jak vývoj jizvy, tak až její odstranění. To však dosti záleží na typu jizvy po popáleninách a mnoha dalších faktorech.

Jizvy po popáleninách

Podle závažnosti popálenin může vznikat několik typů jizev. Jizvy po popáleninách většinou bývají dosti nevzhledné a mohou zasahovat i poměrně velkou část povrchu těla. V případě, že zasahují horní partie těla a obličej, mohou výrazně a hlavně negativně ovlivnit pacientovu psychiku. V takovém případě je pak nutná spolupráce s psychologem, případně s psychiatrem. Kromě první pomoci popálenin, jakou je zchlazení popáleného místa a péče o čerstvou ránu, je nutné se dostatečně postarat také o její zahojení a dohlížet na vznikající jizvu. Pokud je to třeba, existují i různé metody, jak vývoj jizvy ovlivnit tak, aby byl následně urychlen proces hojení a došlo k zabránění špatného vyhojení popáleniny.

Vznik popáleninových jizev

Jizva po popáleninách vzniká z důvodu rozsáhlého porušení kontinuity kožního krytu. Kromě rozsahu poškození tkání závisí průběh hojení také na způsobu vzniku popáleniny. Rozlišujeme popáleniny tepelné, elektrické, chemické a popáleniny vzniklé účinkem radioaktivního záření. Významnou roli hraje také to, zda k popálení došlo přímým stykem s horkým tělesem nebo sáláním. Problematičtější je hojení jizev po popáleninách u dětí a seniorů, protože jejich regenerační schopnosti a imunitní systém jsou více či méně omezené.

Příznaky jizev po popáleninách

To, jak se jizva projevuje a vypadá, závisí na stupni popáleniny. Rozlišujeme popáleniny tří stupňů. Popáleniny prvního stupně, které zasahují pouze povrchovou vrstvu kůže. Postižené místo je pak zarudlé a velmi silně pálí. U popálenin prvního stupně však poměrně rychle dochází k vyhojení a ve většině případů jizva ani nevzniká. Pro popáleniny druhého stupně je typická tvorba puchýřů, které jsou vyplněné čirou tekutinou a provází je velmi silná bolestivost. Dochází k poškození podkoží a kůže se hojí velmi pomalu a to až několik týdnů. Popáleniny třetího stupně jsou nejzávažnější, i když bolí méně než předchozí stupeň. Kůže i podkoží jsou výrazně poškozeny, špatně se hojí a vznikají rozsáhlé nevzhledné popáleninové jizvy. Někdy je dokonce nutná transplantace kůže.

Tři zvláštní jizvy po popáleninách

Existují tři zvláštní druhy jizev, které mohou po popáleninách vzniknout. První je keloid, neboli keloidní jizva. Druhým typem je hypertrofická jizva a další jizevnatá kontraktura. Keloidní jizva vzniká nadměrným zmnožením jizevnaté tkáně, které vede k rozšíření jizvy i přes okraje poškozeného místa. Tyto jizvy jsou zpočátku červené, později mění barvy a blednou. Hypertrofické jizvy jsou podobné keloidu, rostou poměrně vysoko na povrch kůže, ale na rozdíl od keloidu se nešíří mimo místo poranění. Jde o zvětšení objemu jednotlivých buněk. Jizevnatá kontraktura je pak trvalé zúžení, které kromě kůže často postihuje i přiléhající svaly nebo šlachy. Tím dochází k omezení pohybu v okolí popáleniny a v některých případech i k poškození nervů. Pokud se jizva po popáleninách nevyvíjí tak, jak bychom očekávali, je možné ji alespoň částečně usměrnit několika jednoduchými metodami. Z těch můžeme jmenovat tlakovou masáž, kdy střídavým stlačováním a uvolňováním jizvy podpoříme výměnu krve, a tím urychlíme proces hojení. Podobných výsledků lze dosáhnout také použitím kompresních náplastí se silikonem. Zvětšování hypertrofické jizvy lze částečně utlumit injekčním podáváním kortikosteroidů, jindy se může využít promražování jizev, které vede k odumření několika vrstev kůže a ke stimulaci tvorby nové zdravé vrstvy.

Komplikace jizev po popáleninách

Závažnější typy popálenin jsou navíc náchylné k zanesení infekce, která může významně ztížit hojení rány a zhoršit vznik jizvy po popáleninách, ale i ohrozit pacienta na životě. Léčba infikovaných nebo jinak komplikovaných popálenin je poměrně dlouhodobá a nákladná. Komplikací jizvy nejen po popáleninách, je vzik keloidní jizvy, které se vyskytují častěji u mladších žen či u tmavé rasy a jistou roli zde hraje i dědičnost. Další komplikací je pak vznik jizevnaté kontraktury (viz výše).

Léčba popáleninových jizev 

Jizvy po popáleninách vznikají spíše po popáleninách vyšších stupňů. Popáleniny patří k velmi závažným a nebezpečným úrazům, které mohou způsobit rozsáhlé poškození organismu až jeho selhání. Důležité je proto nejen včasné lékařské ošetření čerstvých popálenin, ale i dlouhodobé sledování pacientů a též nepodceňovat péči o jizvy po popáleninách. Řada nejrůznějších komplikací totiž může i v době, kdy je největší nebezpečí zažehnáno, pacientům velmi znepříjemnit život. Když se kůže zacelí a vznikne jizva po popálenině, léčí se stejnými způsoby, jako jizvy ostatní. Důležitá je tlaková masáž, kdy stlačujeme prsty jizvu asi na půl minuty a poté tlak uvolníme. To provádíme denně asi 5-10 krát. Kromě tlakové masáže jsou dostupné silikonové obvazy či elastické prádlo. V této tlakové masáži se často využívá silnějšího proudu vody. To vše abychom minimalizovali velikost jizvy a předešli vzniku keloidu.

Prevence jizev po popáleninách

V prevenci vzniku jizev po popáleninách je na prvním místě zamezit příčině popálenin. V některých případech lze ovlivnit, tedy například chránit se před UV zářením pomocí krémů s ochranným faktorem, oblečením, v případě chemických popálenin používat ochranné materiály apod. Když již k popálení dojde, je pak důležitá včasná lékařská pomoc, která též značně ovlivní další průběh hojení a následný vznik jizev. V našich rukou je v takovém případě pouze první pomoc, která spočívá v okamžitém chlazení postiženého místa. Další péči je třeba nechat na lékařích, avšak po zhojení tkáně se můžeme doma o jizvy starat již sami výše uvedenými metodami.

 

Související články

Diskuze

Klára: Potřebuju radu co na popáleninu břicha,je to asi cca 2-3měsíce zpátky co jsem si spálila břicho žehličkou na prádlo,ráno než jsem šla do školy žehlila jsem si kalhoty a omylem mi sjela žehlička na břicho ačkoliv nevím jak se mi to povedlo...prostě se mi tam otiskl pruh té žehličky asi týden-2 se mi po tom udělal strup,zkoušela jsem různé masti na jizvy i konopnou mast ale jizva nemizí,kraje jsou zbarvené do hněda a nevím co s tím aby jizva zmizela,nevíte prosím někdo co s tím? :-(

14. Srpen 2014 08:13

Vložit příspěvek