Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Osteosarkom u dětí je nádorové onemocnění kosti, které může postihnout kteroukoliv kost v těle, avšak nejčastěji zasahuje kosti dolních a horních končetin. Osteosarkom u dětí se projevuje bolestmi postižené kosti, která bývá doprovázena otokem a hmatatelnou bulkou pod kůží. Léčba tohoto onemocnění spočívá v chemoterapii a následné operaci.
Osteosarkom neboli zhoubný nádor kosti, je vzácnou formou rakoviny, která vzniká v kosti. Rakovina, která se rozšíří do kostí z jiných částí těla, se nepovažuje za rakovinu kostí. Osteosarkom se nejčastěji vyskytuje u teenagerů v období nejrychlejšího růstu. Nemoc postihuje častěji chlapce než dívky. Zasahuje nejčastěji okolí kolena, konce dlouhých kostí na dolních končetinách v místech, kde se tvoří nová kost. Může postihnout také horní část paží nebo kteroukoliv jinou kost v těle dítěte.
Rakovinné buňky z nádoru, který vznikl původně v kosti, se mohou dostat do krevního řečiště kostní dření a mohou se šířit do ostatních částí těla dítěte, především do plic.
Děti s rakovinou kostí trpí bolestmi v postižené kosti, které jsou často doprovázené otokem. Na kosti se vytvoří mírně citlivá bulka, kterou lze pod kůží nahmatat. Zjistíte-li u dítěte podobnou bulku, která bolí a otéká, je třeba, aby ho vyšetřil lékař. Některé děti mohou používat postiženou končetinu jen s obtížemi. Kost obvykle slábne a snadno se láme. Někdy se objeví horečka a úbytek na váze.
Ke stanovení správné diagnózy je nutné rentgenové vyšetření kosti, které ukáže velikost, umístění a tvar nádoru. Lékař pravděpodobně nechá provést dítěti biopsii, nutné bude také radionuklidové vyšetření kosti, počítačová tomografie nebo magnetická resonance, aby bylo možné určit, jak dalece se rakovina rozšířila.
Radionuklidové vyšetření je jedním z testů, které onkologové používají ke zjištění rozsahu osteosarkomu. Před vyšetřením dostane dítě injekci radioaktivní látky, která se vstřebá do kostí. Speciální zařízení, zvané gama-kamera, pak zachycuje záření z kosti. Rakovinné buňky se projevují jako horká místa. Hladina radiace chemických látek je nízká a pro dítě neškodná.
Zpočátku absolvuje dítě několikaměsíční chemoterapii, která by měla zničit nádorové buňky v postižené kosti. Pak následuje operace, při které chirurg zjistí, jak dalece byl nádor chemoterapií zničen, a odstraní jeho zbytek. Lékař se obvykle snaží končetinu zachovat, ale pokud je nádor velký a šíří se, je nutná amputace. Část kosti, která musela být odstraněna, může chirurg nahradit kovovým zařízením, pomocí kterého se kost během hojení prodlužuje.
Jestliže musela být dítěti při operaci amputována horní nebo dolní končetina, dostane náhradní končetinu (protézu). Fyzioterapeut dítě naučí, jak ji používat, sestra pak vysvětlí, jak pečovat o pahýl a o protézu.