Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Troponin
Troponin je látka, u které zkoumáme její koncentraci v krvi. Troponin v krvi za normálních okolností - tedy je li naše tělo zdravé - nemá být. Zvýšená hladina troponinu ukazuje na poškození buněk srdečního svalu, ze kterých se troponin vyskytuje.
Troponin
Troponin je látka využívaná při diagnostice srdečních onemocnění. Je to bílkovina, která se za normálních okolností nachází uvnitř srdečních buněk a buněk kosterního svalstva. Zde je součástí aparátu, který umožňuje svalový stah. V případě, že je srdeční nebo kosterní sval poškozen, troponin se dostává do krve, kde jej můžeme detekovat.
Troponin tedy buď:
- není v krvi přítomen (to je dobře)
- je v krvi zvýšený (známka poškození svalu)
Jak odlišíme, zda je troponin z kosterního svalu nebo srdce? Jedná se sice o stejné látky, nicméně určité rozdíly v jejich stavbě jsou. Srdeční troponin je tedy jedinečný a nevyskytuje se nikde jinde. Zvýšené hodnoty mohou znamenat:
Existují i jiné látky, jejichž hladina v krvi se u srdečních onemocnění zvyšuje (stanovují se vždy všechny v rámci jednoho odběru krve). Výhody troponinu spočívají v tom, že se v krvi objevuje relativně rychle po poškození. Zároveň v krvi zůstává několik dní. Jsou případy, kdy např. infarkt myokardu nemá bouřlivé projevy a bolest na hrudi není výrazná. Dotyčný tedy nevyhledá lékaře ihned (což by se stávat samozřejmě nemělo). A právě zde nám může troponin pomoci. Hladina troponinu se nestanovuje samostatně. Takovéto vyšetření by nám nic neřeklo. Výsledky je vždy nutné posuzovat jako celek.
Diskuze