Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Akutní bronchitida
Akutní bronchitida je zánět dýchacích cest, jehož nejčastějším příznakem je škrábání v krku a suchý kašel. Ačkoliv toto onemocnění postihuje nejčastěji malé děti a dorostence, není v dospělém věku vyjímkou, obzvláště u kuřáků. Léčba je především symptomatická a spočívá tedy v mírnění příznaků choroby.
Akutní bronchitida
Akutní bronchitida je přechodné zánětlivé onemocnění postihující průdušky a průdušnici. Je poměrně časté, vyskytuje se převážně v zimních a jarních měsících a postihuje zejména děti. Kuřáci bývají postižení častěji než nekuřáci. Převažuje výskyt u dětí do dvou let a pak ve skupině 9 až 15letých. Může se u pacienta vyskytnout i vícekrát. I přes obtěžující příznaky, není zpravidla tato choroba provázená vážnějšími komplikacemi a je v podstatě snadno léčitelná.
Vznik akutní bronchitidy
Onemocnění vzniká typicky v následku virové infekce (adenoviry, rhinoviry, echoviry, virus chřipky, viry parainfluenzy), při rýmě nebo zánětu horních cest dýchacích. Infekce postihující oblast nosohltanu plynule přechází do dolních dýchacích cest a dochází k zánětu průdušek. Prvotní bakteriální infekce je méně častá, ale může se stát, že bakterie obsadí průdušky, které jsou již postižené virovou infekcí. Tento stav se nazývá bakteriální superinfekce a může při něm dojít ke zhoršení stavu pacienta.
Příznaky akutní bronchitidy
Akutní bronchitida začíná většinou jako běžné nachlazení nebo chřipka se škrábáním v krku. Poté se přidá suchý kašel, který se v průběhu nemoci (za 2 až 3 dny) mění na vlhký. Typické jsou bolesti na hrudi při kašli. Pacient vykašlává bělavě nebo žlutě zbarvený hlen. U kojenců a batolat je výraznější částečné ucpání, neprůchodnost dýchacích cest. Tuto formu označujeme jako obstrukční bronchitida. V klinickém obraze, kromě uvedených příznaků, je typické pískání při výdechu a dušnost. Dále u nich záchvaty kašle a zvýšená tvorba hlenu, který polykají, může vést i k zvracení. Virové záněty doprovází zvýšená teplota (do 38 °C), únava a slabost, pocení, bolesti svalů a kloubů. Pro bakteriální původ může svědčit horečka a vykašlávaní hnisavého hlenu zelené barvy. Komplikace bronchitidy jsou vzácné, patří mezi ně zánět středního ucha, vedlejších dutin nosních nebo zápal plic.
Diagnóza akutní bronchitidy
Stanovení diagnózy obvykle vychází z příznaků a zpravidla postačí poslechové vyšetření pacienta. Při závažném nebo dlouhém průběhu onemocnění je však vhodné provedení rentgenového snímku hrudníku k vyloučení jiných onemocnění, včetně zápalu plic. Pro upřesnění původce nemoci lze také využít mikrobiologický rozbor vykašlávaného hlenu. Toto vyšetření umožní zjistit, zda je akutní bronchitida způsobená viry nebo bakteriemi a pomůže tak lékaři nasadit správnou léčbu.
Léčba akutní bronchitidy
Léčba akutní bronchitidy bývá hlavně podpůrná, jelikož bronchitida je zejména virového původu, antibiotika jsou neúčinná a není třeba je zbytečně nasazovat. Důležitý je dostatek tekutin (3 až 4 litry denně), vitaminy a klid na lůžku. Prostředí, ve kterém je nemocný léčen by mělo být větrané, vzduch by měl být zvlhčen. Při suchém dráždivém kašli se užívají léky na jeho tlumení, takzvaná antitusika (například Stoptussin, Robitussin). Když kašel přejde do vlhkého, pak se tyto léky musí vysadit. Tím, že se utlumí kašel, vytvořený hlen se hromadí v průduškách, a to není dobře. Pak se pokračuje s léky, které rozpouštějí hlen a léky, které usnadňují jeho vykašlávaní (expektorancia, mukolytika). Typickým zástupcem je ambroxol (Mucosolvan). Léčba může být taky doplněna o využití přírodních produktů a bylinek (například česnek, zázvor, tymián, čaj z mateřídoušky). Během léčby je vhodné omezit konzumaci potravin, které zvyšují tvorbu hlenu. Jedná se zejména o mléko a mléčné výrobky. Antibiotika se dávají v případě, když se stav pacienta nezlepšuje, to znamená, že teploty neklesají, kašel neustupuje, hlen mění barvu a je podezření na bakteriální superinfekci. Dalším případem, kdy se antibiotika nasazují, je případ, kdy byly bakterie prokázané v mikrobiologickém vyšetření vykašlaného hlenu a jsou tudíž původcem akutní bronchitidy. Pokud není akutní bronchitida ničím komplikovaná, odezní do dvou týdnů.
Pokud se bronchitida objevuje častěji...
Pokud se u dítěte akutní bronchitida vyskytuje víc jak dvakrát do roka, je potřeba tomu věnovat větší pozornost. Příčina totiž může být ukryta i v jiném onemocnění. Může se jednat o cizí těleso, které dítě mohlo v nestřežené chvilce vdechnout, nedostatečnou funkčnost obranného systému, alergii, astma. Dále je potřebné vyloučit i závažnou dědičnou nemoc zvanou cystická fibróza.
Prevence akutní bronchitidy
Akutní bronchitidě se nedá na 100 % předcházet, jednak proto, že má mnoho původců a jednak proto, že tyto původci se šíří vzduchem, to bychom museli asi přestat dýchat. Můžeme však alespoň posilovat imunitu svoji a taky imunitu našich dětí. Konzumace zdravé, vyvážené stravy, v kombinaci s pravidelnou fyzickou aktivitou, dodržováním správného, pravidelného mytí rukou a očkováním, které máme k dispozici, můžeme udělat víc, jak si možno myslíme.
Diskuze