26Duben
2012
MUDr. Kateřina Januzsová

Botulismus

26. Duben 2012 | MUDr. Kateřina Januzsová
Botulismus
Nemoci

Botulismus je onemocnění, které je způsobeno bakterií clostridium botulinum. Tato bakterie produkuje jed zvaný botulotoxin, který je nejsilnějším bakteriálním jedem vůbec a ovlivňuje správnou funkci nervů, což ve výsledku způsobuje botulismus. Botulismus může postihnout dýchací svaly a způsobit tak smrt udušením.

Botulismus

Botulismus je onemocnění způsobené bakterií patřící k rodu Clostridium (více v článku Clostridia). Konkrétně jde o bakterii zvanou Clostridium botulinum. Je to bakterie produkující jed – botulotoxin, tzv. klobásový jed. Od toho také pochází jméno botulinum – botulus je latinsky klobása. Botulismus je nemocí nebezpečnou, jde o otravu jídlem. Botulotoxin je nejsilnějším bakteriálním jedem vůbec. Pro vyhubení celého lidstva by stačilo 39g botulotoxinu. To jej činí velmi lákavým pro armády a teroristy jakožto jedna z bakterií, která by výhodně mohla být použitá jako biologická zbraň. Kromě toho se botulotoxin díky svým účinkům na svaly (viz níže) používá v kosmetice k vyhlazování vrásek jako tzv. botox.

Botulismus a jeho vznik

Clostridia obecně jsou bakteriemi nacházejícími se v střevech různých zvířat a s jejich stolicí se uvolňují do prostředí. Jsou obdařeny velmi výhodnou vlastností, a to schopností tvořit velmi odolné spory. Sporulace je schopnost buňky vytvořit kolem sebe odolnou schránku, ve které bakteriální buňka přežívá déle, než by přežila bez této ochrany. V případě Clostridií jsou spory schopny v prostředí (v zemi, ve vodě i ve vzduchu), i velmi nepříznivém, přežít i několik let. Takovéto spory se dostanou do jídla, kde jsou jim poskytnuty dobré podmínky pro uvolnění z ochranné schránky, přežití a tvorbu toxinu. Jed je uvolněn do potraviny a ta je člověkem snědena. Botulotoxin se vstřebává ve střevě člověka a působí na cílové buňky, kterými jsou buňky nervové. V těchto buňkách zamezuje uvolňování speciální látky, která funguje jako posel nosící informace mezi jednou a druhou nervovou buňkou, či nervovou buňkou a svalem. Díky tomu dojde k zastavení toku informací mezi danými buňkami, což se projevuje hlavně ochrnutím, jelikož sval nedostává informace o tom, kdy a jak se má stáhnout. Otrava tímto jedem se proto projevuje na začátku příznaky trávicími – nevolnost, zvracení, bolesti břicha, zácpa, sucho v ústech. Ochrnutí hlavových nervů se projeví rozostřeným viděním, padáním víček, rozšířením zornic, ztížením polykání, poruchou řeči. Vědomí a citlivost se nemění. V nejhorším případě jsou postiženy dýchací svaly – především bránice a mezižeberní svaly, které nejsou schopny se stáhnout a tudíž člověk není schopen se nadechnout a umírá udušením při zachovalém vědomí. V méně závažných případech jsou pacienti vyléčeni, k úplné úpravě stavu dochází však až po několika měsících.

 

Léčbou je včasné podání speciální složky krve (séra), která obsahuje kombinaci protilátek proti různým druhům botulotoxinu. Tím dojde k obalení jedu těmito protilátkami a daný jed není schopen napadat nervové buňky.

Rizikové faktory botulismu

Riziková jsou jídla, které v sobě obsahují Clostridium botulinum produkující jed. Jsou to jídla, která nebyla dostatečně tepelně upravená, ať už jde o ovoce, zeleninu, med, rybí maso či uzeniny. Především jde o potraviny – konzervy a zavařeniny podomácku připravené, typicky domácí masové konzervy. Je třeba tyto konzervy vždy velmi důkladně provařit! Pro zneškodnění botulotoxinu i Clostridií stačí 10-15 minutový var (100C). Speciálním druhem botulismu je tzv. kojenecký botulismus. Vyskytuje se častěji u dětí, které nejsou kojeny, jelikož díky tomu nemají tak dobře vyvinutou obranyschopnost a mají jiné složení bakterií ve střevě, které nechrání tak dobře, jako u dětí kojených mateřským mlékem. V tomto případě jsou snězená samotná Clostridia (ne toxin) a ta se množí a produkují ve velkém množství jed až ve střevě kojence, což vyvolává velmi závažnou otravu. Typickou potravinou, která vyvolává toto onemocnění, je med – nemá se podávat dětem do 12 měsíců věku (i kojeným).

 

Pokud máte pocit, že byste Vy, či někdo ve Vašem okolí mohli být touto otravou ohroženi, pokud jste snědli domácí výrobky, které mohou být rizikové, kontaktujte prosím svého lékaře, který Vám poskytne pomoc i s případnou léčbou. Je potřeba postupovat rychle.

Související články

Vložit příspěvek