3Květen
2012
Věra Stejskalová, RNT

BMI - body mass index

3. Květen 2012 | Věra Stejskalová, RNT
BMI - body mass index
Strava

Obezita je civilizační choroba, která souvisí s více než polovinou všech úmrtí obyvatel západního světa. K posuzování tělesné hmotnosti se dnes nejvíce využívá BMI – body mass index, index tělesné mnotnosti. Dalšími metodami jsou pak výpočet procenta tělesného tuku a určení obvodu pasu.

Body mass index – index tělesné hmotnosti – BMI

V současnosti je nejpoužívanějším měřítkem pro určení hmotnosti BMI.  Hodnota BMI se vypočítá podle vzorce 

hmotnost v kg dělená výškou v metrech na druhou

Příklad: výška 180 cm (1,8m), hmotnost 80 kg

BMI = 80/3,26= 24,5

Pásma BMI

HmotnostBMI
Normální19 - 24,9
Nadváha25  - 29,9
Obezita30 - 40
Obezita ohrožující životnad 40

 

Nižší hmotnost než 19 znamená podvýživu a ta sebou nese zdravotní rizika. Je typická například pro modelky, dále se s ní  setkáváme u lidí s těžkými nemocemi (onkologická onemocnění, deprese, Alzheimerova choroba...), po rozsáhlých operacích,  kdy se zapomíná na nutnost dostatečné výživy a často i u seniorů, kteří žijí osamoceně a stravují se jednostranně a nedostatečně. U nich je podvýživa zvlášť nebezpečná. Dochází k rychlému úbytku svalové hmoty, zvyšuje se náchylnost k infekčním onemocněním, obtížně se hojí rány, zhoršuje se kvalita života a může vést až ke smrtelným komplikacím

Normální hmotnost  znamená vyvážený, optimální stav těla pro zdravý život (v seniorském věku se doporučuje BMI nejméně 21, optimálně 27).

Nadváha lehce zvyšuje zdravotní riziko. K dosažení normální hmotnosti často stačí pravidelný pohyb, rekreační sport.

Obezita sebou nese zdravotní riziko. Rozumná je redukce cca 0,50 kg týdně. Je třeba změnit jídelníček a zvýšit fyzickou aktivitu. Vhodné je cvičení či rekreační sport zařadit  3–4x týdně.

Těžká obezita znamená vysoké zdravotní riziko a je třeba co nejdříve začít s redukcí hmotnosti. Je nutné změnit stravovací návyky a samozřejmě navýšit pohybovou aktivitu. Redukční dieta by měla být nastavena tak, aby úbytek hmotnosti byl cca 1 kg týdně.

Podíl tělesného tuku

BMI by neměl být jediným kritériem pro stanovení nadváhy, nezachycuje podíl tuku a bez tukové hmoty. Často aktivní sportovci (například v silových sportech) mohou mít BMI na rozhraní nadváhy a obezity a nemají nadměrné množství tukové hmoty. Na stanovení množství tuku v těle se používá řada jednoduchých přístrojů, které na základě bioimpedance  (rozdíly v elektrické vodivosti tukové tkáně a ostatních tkání) změří podíl tukové tkáně. U mužů se počítá jako normální množství tělesného tuku 20 %, po 55 roce 25 %, u žen 30 % tuku, po 55 roce 35 % tuku. Senioři mívají často  BMI nízké, ale procento tělesného tuku vyšší nebo vysoké. Je to způsobeno fyziologickými změnami tkání ve stáří. Z hlediska zdravotních rizik je velmi důležité rozložení tuku v těle. Tuk viscerální se ukládá v břiše ve vnitřních orgánech a kolem nich. Má jiné složení než tuk podkožní a je rychlým a pohotovým dodavatelem energie pro tyto orgány. Jeho nadměrné množství jejich funkci zhoršuje a zvyšuje riziko metabolických a kardiovaskulárních komplikací obezity u mužů i žen. Při našem životním stylu a stravovacím režimu – často nadměrném – tyto "zásobárny" tuku nevyužíváme.

Obvod pasu

Obvod pasuZvýšené rizikoVysoké riziko
Muživíce než 90 cmvíce než 102 cm
Ženyvíce než 80 cmvíce než 88 cm

 

K měření obvodu pasu stačí krejčovský metr a měření dobře provést. Měření se provádí ve stoje vhodným nepoškozeným, nejlépe plastovým centimetrem se stupnicí jen na jedné straně pro minimalizaci záměny stran. Měření je dobré provést dvakrát a použít jeho průměr. Není samozřejmě vhodné pro těhotné ženy, ale ani pro osoby s onemocněním břišních orgánů, protože objem může být nemocí změněný. Tuto kontrolu je dobré opakovat po týdnu, vždy ve stejnou dobu, nejlépe po ranní toaletě. Bohužel při žádném redukčním režimu nedocílíme toho, abychom zhubli tam, kde to nejvíc potřebujeme nebo chceme. Speciální cviky zaměřené na zhubnutí určité části těla také nejsou příliš účinné, i když pozitivní je, že se cvičením zpevní.

Co dělat, když není nejen BMI ideální?

Tělesná hmotnost je výsledkem rovnováhy nebo nerovnováhy mezi příjmem a výdejem energie. Co tedy dělat, změnit, když BMI je vyšší než 30, bioimpedance naměřila množství tuku které svědčí o obezitě a měřením obvodu pasu zjistíme, že jsme v oblasti vysokého zdravotního rizika? Je třeba změnit životní styl. Zamyslet se nad svým jídelníčkem, pomocí kalkulačky na propočet energie v potravinách i celých jídel (na internetu jich najdeme řadu) zjistit množství přijímané energie a vypočítat i její výdej (opět nám pomůže internet). Pravděpodobně zjistíme, že bychom měli výrazně omezit přísun stravy, snížit velikost porcí, nejíst sladkosti mezi jídly a zvýšit energetický výdej. Je dobré poradit se s odborníkem, nejlépe s nutriční terapeutkou, která nám pomůže jídelníček "ušít na míru".

Pohybová aktivita významně podporuje dlouhodobý efekt hubnutí, samotná dieta funguje jen krátkodobě. O účinku pohybové aktivity rozhoduje frekvence, délka trvání a intenzita.Doporučuje se aktivně pohybovat obden, pro začátek postačí dvakrát během pracovního týdne a jednou o víkendu. Aktivita by měla trvat minimálně 30 minut, optimálně 50–60 minut.Stanovení vhodné intenzity je dost obtížné. Je celá řada doporučení a výpočtů optimální tepové frekvence. Pro začátek volíme takové tempo, které se dá vyjádřit jako "poněkud těžké". Po dvou, třech týdnech zjistíme, že toho zvládneme víc a tempo bez obtíží zrychlujeme.

Jaký druh pohybové aktivity zvolit? Pro redukční úsilí je velmi vhodná chůze a provozováním chůze s holemi (nordic walking), zvýšíme účinek o 20–25 %. Pokud chůze není vhodná – například když hrozí poškození nosných kloubů, je vhodnou alternativou stacionární rotoped, plavání, jízda na kole, cvičení s míčem a další. Při jakýchkoliv zdravotních potížích, vysokém krevním tlaku, cukrovce, onemocnění kloubů a dalších, je nutné poradit se s ošetřujícím lékařem o vhodném druhu pohybové aktivity.

Vložit příspěvek