26Červenec
2014
MUDr. Pavel Kouda

Eklampsie a preeklampsie

26. Červenec 2014 | MUDr. Pavel Kouda
Eklampsie a preeklampsie
Nemoci

Eklampsie a preeklampsie jsou stavy vyskytující se často během prvního těhotenství. Jedná se o pokles krevního průtoku ledvinami, což zčásti vysvětluje to, že se v těle matky zadržuje voda, klesá také průtok krve placentou, takže se plodu snižuje množství dostupných živin. Mezi příznaky těchto stavů patří rychlý vzestup váhy a otoky prstů a kloubů.

Tyto stavy postihují těhotné ženy, zejména během prvního těhotenství. Preeklampsie je mírnější forma eklampsie. Těžší průběh onemocnění je v dnešní době díky zlepšující se prenatální péči naštěstí stále vzácnější.

Příčiny eklampsie a preeklampsie

Žádná s dosud vyslovených teorií nevysvětlila toto onemocnění do té míry, aby ji bylo možno přijmout jako fakt. Pro onemocnění se někdy používá společný název „těhotenská toxémie" kvůli předpokladu, že je způsobuje nějaký toxin, ale to se neukázalo být pravdivé.
Určité skutečnosti jsou však prokázané: u těhotné ženy klesá krevní průtok ledvinami, což zčásti vysvětluje to, že se v jejím těle zadržuje voda, klesá také průtok krve placentou, takže se plodu snižuje množství dostupných živin.
Při těžkém nebo delším průběhu eklampsie se vývoj plodu může zpomalit. Proto je životně důležité sledovat vývoj plodu v děloze ultrazvukem a orientačně tím, že matka vnímá jeho pohyby a může tak zachytit počátek preeklampsie.
Preeklampsie je častější u žen poprvé těhotných, tam, kde se očekávají dvojčata nebo trojčata, a v případech, kdy matka trpí vysokým krevním tlakem nebo cukrovkou.

Příznaky eklampsie a preeklampsie

Ženu s preeklampsií jen málokdy předem něco varuje: někdy se objeví rychlý vzestup váhy, otoky prstů a kloubů, ale to vše je poměrně běžné a dochází k tomu i během normálního těhotenství.
K diagnóze se většinou dospěje při běžném vyšetření v prenatální poradně při rozboru moči, kde se objeví bílkovina. Po takovém zjištění musí žena navštěvovat poradnu pravidelně až do konce těhotenství, aby bylo možné zachytit příznaky rozvoje onemocnění.
Velké zadržování tekutiny v těle vedoucí k otokům a k odulému vzezření, velmi vysoký krevní tlak a velké množství bílkoviny v moči svědčí o hrozící eklampsii. Tyto příznaky může doprovázet nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, rozmazané vidění a mžitky před očima. Pacientka se cítí velmi špatně a trpí bolestmi v podžebří. Jde o velmi vážné příznaky. Pokud se takový stav nezačne okamžitě léčit, může vést k záchvatu křečí, selhání ledvin, rozvratu vnitřního prostředí a k bezvědomí.
Preeklampsii nelze dopředu předpovědět. Příznaky se obvykle zlepšují při naprostém klidu, ale někdy mohou ženu provázet po celý zbytek těhotenství.

Léčba eklampsie a preeklampsie

Cílem udržování nemoci pod kontrolou je dospět k porodu dítěte dříve, než se matka dostane do eklamptického záchvatu, a současně mít jistotu, že plod je dostatečně zralý, aby po narození přežil. Sledování stavu a načasování porodu je tedy velmi choulostivou záležitostí.
V některých případech eklamptického záchvatu se nejprve pomocí léků sníží krevní tlak a potom se indukuje porod, který se uskuteční buď normální cestou, nebo císařským řezem.
Po porodu se matce vrací krevní tlak zpravidla k normálu. Odchází velké množství moči a otoky se zmenší. Většina žen trpících během prvního těhotenství preeklampsií porodí normální dítě. Existuje určitá možnost, že se onemocnění bude opakovat i během druhého těhotenství, ale obvykle má mírnější průběh.
Hormony obsažené v antikoncepčních tabletách jsou podobné těm, které se vyplavují během těhotenství. Ženy, které měly během těhotenství preeklampsii, mají větší pravděpodobnost, že se u nich při užívání hormonální antikoncepce vyvine vysoký krevní tlak. Pokud takové ženy hormonální antikoncepci užívají, je třeba u nich sledovat krevní tlak pravidelně. Pokud se jim zvýší, měly by zvolit jinou metodu antikoncepce.

Související články

Vložit příspěvek

Dále na portálu medixa naleznete: