26Duben
2012
MUDr. Kateřina Januzsová

Escherichia coli

26. Duben 2012 | MUDr. Kateřina Januzsová
Escherichia coli
Nemoci

Escherichia coli je bakterie běžně přítomná ve střevě lidí, kde je obvykle neškodná a dokonce pomáhá - vytváří například vitámin K. Escherichia coli se nicméně může změnit ve velkou hrozbu, ocitne-li se jinde než ve střevě nebo začne-li produkovat toxické látky.

Escherichia coli

Escherichia coli je bakterie patřící k tzv. enterobakteriím. Jsou to bakterie, které mají společné mimo jiné i to, že se běžně nacházejí ve střevě zdravých lidí. Podle toho se také jmenují – enteron je řecky střevo. Jsou to bakterie tělu velmi prospěšné, zároveň však schopné vyvolat různá onemocnění. Některá z nich jsou velmi závažná.

Escherichia coli a její pozitivní role nejen v lidském organismu

Přítomnost Escherichie coli ve střevě nám přináší několik výhod. Za prvé stejně jako jiné enterobakterie produkuje speciální látky - tzv. koliciny, které mají antibiotický účinek. Tím působí na některé jiné bakterie, které jsou vůči kolicinům citlivé a které by mohly vyvolat onemocnění a znemožňuje jim průnik ze střeva do střevní sliznice. Tím těmto bakteriím zabrání, aby se ve střevě uhnízdily. Zároveň spolu s jinými bakteriemi ve střevě Escherichia coli produkuje vitamin K, který je nezbytný pro správnou srážlivost krve. E. Coli je nicméně užitečná i jinde než v našem těle. Je to bakterie, která vědcům slouží jako modelový organismus. Jsou na ni zkoušeny různé teorie, mnoho jich bylo díky tomu prokázaných. Používají se také E. coli, kterým byl vpraven do buňky gen kódující inzulin. Díky tomu jsou tyto bakterie schopny produkovat inzulin, který je využíván k léčbě cukrovky u lidí. Podobně produkují lidský růstový hormon, jiné hormony a také látky pro průmysl.

Escherichia coli je však schopna u člověka vyvolat různá onemocnění, která můžeme obecně rozdělit na ta, kdy E.coli napadá střevo a ta, kdy napadá jiné orgány. Aby Escherichia coli vyvolala střevní onemocnění, musí začít produkovat určitou látku či látky, které dokážou způsobit v „domácím prostředí“ onemocnění. Podle toho, jaké změny na střevní sliznici, případně hlouběji způsobují, existují:

 

  • EPEC (enteropatogenní E.coli)  - kmeny E.coli, které způsobují hlavně průjmy u novorozenců.
  • ETEC (enterotoxigenní E.coli) – jsou to kmeny, které produkují enterotoxiny – střevní jedy. Tyto látky pozměňují určité pochody ve střevních buňkách, díky kterým je do střeva vylučováno velké množství vody a vznikají tak průjmy. Je to nejčastější bakteriální příčina průjmů v rozvojových zemích, zároveň jsou to nejčastější původci tzv. cestovatelských průjmů.
  • EIEC (enteroinvazivní E.coli) – bakterie je schopná invadovat čili pronikat hlouběji do stěny střeva, čímž je porušena sliznice, která krvácí. Toto onemocnění se projevuje krvavými průjmy, podobnými jako u úplavice.
  • STEC (Shigella-like toxigenní E.coli) – název říká, že je to E. coli, která produkuje toxin podobný tomu, který je produkován bakterií Shigella dysenteriae (šigela dysenterie), což je bakterie způsobující bacilární úplavici. Je to onemocnění nejzávažnější ze všech, tyto E.coli jsou totiž schopny proniknout nejen do hlubších vrstev střeva, ale s krví také do jiných orgánů. Nemoc se začne projevovat bolestivými krvavými průjmy, ale často se k nim přidává tzv. hemolyticko-uremický syndrom. To je stav, kdy bakterie prostupuje do krve a napadá výstelku cév různých orgánů. Nejvíce jsou postiženy ledviny, může a často dochází k jejich selhání. Zároveň dochází k rozpadu krevních buněk, postiženy jsou i jiné orgány. Nedávno jste mohli zaznamenat epidemii tohoto onemocnění v Německu.

 

Escherichia coli a dopady její přítomnosti v jiných orgánech

E.coli jsou schopny vyvolat onemocnění i jiných orgánů než střeva a to pouze tím, že se v nich ocitnou. Jsou totiž přirozené ve střevě, ale již ne např. v močových cestách, takže tam vyvolávají zánět. U dívek a žen je to nejčastěji zánět způsobený vlastními E.coli, jelikož mají jen krátkou cestu ze střeva k močové trubici.  Kromě toho způsobují dýchací infekce, jsou původcem novorozeneckých meningitid (zánětu mozkových blan) aj. Tyto nemoci se týkají především oslabených a dlouhodobě ležících pacientů. Léčbou střevních infekcí je často jen doplnění tekutin, dieta a doplnění vhodných bakterií, které zabrání v množení E. coli. Bylo totiž zjištěno, že antibiotika zvyšují vylučování toxinu z bakterií, takže je někdy svízelné rozhodnout se pro určitou možnost léčby. U zánětů jiných orgánů a tkání se léčí vždy antibiotiky.

Escherichia coli  - jak ji můžeme získat

Rizikovým faktorem onemocnění způsobených Escherichií coli je nedostatečná hygiena. E.coli, jakožto střevní bakterie, se přenáší špinavýma rukama po použití WC. Pokud tedy člověk nedodržuje zásadní hygienické návyky, ohrožuje okolí i sám sebe (přenesením na jiná místa než střevo a vznikem infekce tam). Následky běžných infekcí nebývají žádné, problém však nastává v momentě nákazy STEC, kdy je nemocný komplikacemi ohrožen na životě.

Escherichia coli - jak se zachovat, když ji máme?

Máte-li pocit, že byste Vy, či někdo ve Vašem okolí mohli být tímto onemocněním ohroženi, máte-li průjmy či známky zánětu močových cest (pálení, řezání při močení), navštivte prosím svého lékaře. Nemusí jít o E.coli, nicméně i obyčejný průjem může být nebezpečný přinejmenším velkou ztrátou vody a iontů. Ztráta vody může u dětí a starších lidí vést až ke smrti. Zánět vývodných cest močových se může rozšířit na ledviny, což je také závažný stav.

Související články

Vložit příspěvek