Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Streptokok je bakterie, která má tvar kuličky a seskupuje se do tvarů připomínající řetízek. Streptokok má několik druhů a je častým původcem infekcí. Mezi nejvýznamnější druhy patří Streptokok pyogenes, Streptokok agalactiae a Streptokok pneumoniae. Streptokok je častý původce onemocnění v naší populaci a lze se proti němu chránit očkováním.
Je to bakterie kulovitého tvaru, která se s ostatními svého druhu ráda pojí do útvarů připomínajícího řetízek. Streptokoky jsou bakteriemi způsobujícími lidská onemocnění velmi často. Do skupiny streptokoků řadíme 3 základní druhy významné pro člověka, a to Streptococcus pyogenes (Streptokokus pyogenes), Streptococcus agalactiae (Streptokokus agalakcie) a Streptococcus pneumoniae (Streptokokus pneumonie). Vyvolávají různá onemocnění v různých oblastech našeho těla. Streptococcus pyogenes – pyogenní streptokok (čili streptokok vyvolávající tvorbu hnisu) je původcem mnoha onemocnění. Můžeme je obecně rozdělit na onemocnění dýchacích cest, onemocnění kůže a hluboké hnisavé infekce.
Streptococcus agalactiae kolonizuje až 20 - 25 % těhotných žen. Nejčastěji se tento streptokok nachází v pochvě a v konečníku. V těchto lokalizacích je pro dospělého člověka neškodný a nezpůsobuje žádné projevy. U novorozenců způsobuje nejvíce novorozeneckých meningitid (zánětů mozkových blan) a sepsí („otrav krve"), které jsou pro novorozence velmi často smrtelné. Dítě se nakazí buďto ještě v děloze při předčasném odtoku plodové vody, anebo v prvním měsíci po narození. Zdrojem bakterií jsou nosiči, u kterých se onemocnění neprojeví, a proto nevědí, že jsou rizikem – bývá to i samotná matka novorozence.
Streptococcus pneumoniae – mikrob, který, jak název napovídá, je původcem hlavně pneumonií čili zápalů plic. Je nejčastějším patogenem při akutních zánětech dutin, středního ucha, průdušek, plic, ale může způsobovat život ohrožující záněty mozkových blan a sepse. Zdrojem jsou opět bezpříznakoví nosiči.
Postupně bylo objeveno 90 sérotypů pneumokoků. Klinicky významných, tedy těch, které způsobují více než 90 procent invazivních nákaz je 13. Pneumokoky se nacházejí v nosohltanu u 5 až 10 procent zdravých dospělých. U dětí se mohou izolovat již ve věku 6 měsíců a mohou přetrvávat až 4 měsíce. Zdraví nosiči mohou být zdrojem nákazy pro své okolí. Pneumokokové nákazy postihují nejčastěji děti do věku 2 let a dospělých starších 65 let .
Při pneumokokovém zánětu středního ucha u malých dětí, může být komplikací chronický zánět, mastoitída a hluchota. Akutní zánět vedlejších dutin je častější u dospělých. Pacient se cítí unavený, ale horečka se mnohdy ani nemusí dostavit. Vysoká teplota se zimnicí je známkou komplikace. Nejvážnější komplikací je však orbitocelulitída a zánět mozkových blan tzv. meningitida, která je vždy život ohrožujícím stavem. I přes veškeré pokroky v léčbě stále 30 % pacientů na meningitidu umírá.
Objev penicilinu, který byl na pneumokoky účinný, přerušil výrobu imunitních sér a začal výrobu protipneumokokových vakcín. První vakcína byla vyrobena v roce 1947. Od roku 1983 se používá i u nás známá 23 valentní vakcína Pneumo 23 , se kterou se přeočkovávají děti starší než 2 roky a musí se očkovat každých 5 let. Tato vakcína chrání pouze před systémovými onemocněními, méně před otitidy a sinusitidy. V současné schématu povinného očkování jsou zařazeny vakcíny Prevenar 13 a Synflorix. U přeočkovávaných dětí může ve výtěrech přetrvávat nález pneumokoka, který právě díky očkování chrání děti před invazivními kmeny a komplikacemi.
Streptococcus mutans je bakterie obvykle žijící v dutině ústní člověka. Velice často se podílí na vzniku zubního kazu. Tato bakterie žije zejména v plaku, který se tvoří na povrchu zubů. Využívá zde přítomného cukru pro produkci kyseliny schopné rozpouštět zubní sklovinu, což může vést ke vzniku zubního kazu. Využívá dextrany, vzniklé štěpením polysacharidů v dutině ústní, k adhesi na povrch zubu. Bakterie ze skupiny Streptococcus mutans mohou vytvářet kolonie pouze na pevném povrchu, jejich kolonie se proto v ústech objevují až po prořezání prvního dočasného zubu. Bakterie se obvykle přenášejí z dospělých na děti, v jejichž ústech se poté usadí a napadají nově se vytvářející zuby. Čím dříve jsou zuby kolonizovány, tím se zubní kaz vyskytuje ve větším rozsahu.
Rizikovým faktorem je především kontakt s nemocnými, ať už přímý při doteku, používáním stejných předmětů u kožních infekcí, nebo oslabením obranyschopnosti, čímž dojde k vyvolání onemocnění bakterií, která se již dlouho bez příznaků nacházela v dýchacím traktu. Následky jsou také různé, od žádných až po velmi závažné i smrtelné. Je potřeba zmínit tzv. pozdní komplikace streptokokových nákaz, kam řadíme revmatickou horečku – je to poškození srdce a kloubů - a glomerulonefritidu, což je poškození ledvin. Oboje vznikají po vymizení streptokoka z těla vlivem protilátek, které byly vytvořeny proti tomuto streptokokovi, ale začaly napadat naše tělo.
Riziko onemocnění streptokokovou infekcí je velké, vzhledem k množství onemocnění, která tento mikrob způsobuje, a zároveň jeho velkému výskytu v populaci. Pokud se Vám zdá, že byste se chtěli chránit ještě lépe, informujte se u svého lékaře o možnostech očkování Vás a vašich bližních.