Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Nemoci penisu
Nemoci penisu zahrnují různě vážná onemocnění. Mezi nemoci penisu patří poruchy erekce neboli neschopnost ztopoření penisu, dále priapismus, což je problém zcela opačný, a také fimóza neboli zúžení předkožky znemožňující její přetažení přes žalud. S fimózou je někdy spojená rakovina penisu. Tento článek Vám jednotlivé nemoci penisu přiblíží.
Nemoci penisu
Penis je mužský pohlavní orgán. Označuje se také jako kopulační orgán, jelikož se uplatňuje hlavně při pohlavním styku. Rozlišujeme na něm kořen, tělo, močovou trubici a žalud, který je krytý tenkou kůží neboli předkožkou. Jeho průměrná délka v klidu činí 10–12 cm, při erekci průměrně 13–17 cm. Skládá se z topořivých těles, jejichž struktura připomíná houbu. Topořivá tělesa jsou schopná ztopoření, což je podstatou erekce. Při erekci dochází ke zvýšení průtoku krve penisem. Tělesa tuto krev nasají, zvětší svůj objem a díky tomu je ztížen odtok krve z penisu. Penis se postaví, ztvrdne a je připraven k pohlavnímu styku. Další funkcí penisu je ejakulace, tedy vypuzení semene při sexuálním vyvrcholení. Jak erekce, tak ejakulace je řízena složitým systémem v mozku. Penis však může postihnout řada nemocí, které se liší svým projevem, průběhem, léčbou, závažností a prognózou. Mezi nemoci penisu řadíme poruchy erekce, priapismus, fimózu a rakovinu penisu.
Poruchy erekce
Poruchy erekce patří mezi velmi časté nemoci penisu. Postihují téměř 50 % mužů ve věku nad 40 let. Poruchy erekce jsou nepříjemným problémem, který se vyznačuje nemožností dosáhnout erekce, dosáhnout dostatečného ztopoření penisu či dostatečně dlouho erekci udržet. U poruch erekce rozeznáváme příčiny organické a psychogenní. U organických příčin je porucha erekce vyvolána nějakým onemocněním. Způsobuje až 80 % případů. Nejčastěji jsou to onemocnění cévní, pak některá onemocnění neurologická, endokrinní a cukrovka. Druhá skupina příčin poruch erekce je skupina psychogenní, která představuje ostatních 20 %. Patří sem negativní emoce, deprese, strach ze selhání, úzkost a stud.
Priapismus
Priapismus patří mezi méně časté nemoci penisu. Dochází při něm k dlouhodobé bolestivé erekci, která není vyvolána sexuálním vzrušením. Postižena jsou topořivá tělesa. Stav musí být akutně léčen, jelikož může vést až k trvalé ztrátě schopnosti erekce. U priapismu rozeznáváme příčiny primární, které nejsou zjistitelné, a příčiny sekundární. Mezi ně patří například aplikace léků injekcí do penisu, nežádoucí účinek některých léků, některá onemocnění krve a úraz penisu. Podstatou priapismu je buď dlouhodobé zvýšení průtoku krve penisem, nebo naopak dlouhodobé znemožnění odtoku krve z penisu. Pokud stav trvá po 24 hodin, dochází ke vzniku krevních sraženin v topořivých tělesech penisu. To vede k trvalé ztrátě erekce. Léčba bývá konzervativní, což zahrnuje chlazení ztopořeného penisu ledem a nabodnutí penisu spolu s odsátím městnající krve. Pokud konzervativní léčba není úspěšná, je nutný rychlý chirurgický zákrok.
Fimóza a rakovina penisu
Fimóza je stav, kdy nelze zúženou předkožku přetáhnout přes žalud penisu a zpět. U chlapců do 2–3 let je tento stav častý, normální a zpravidla se sám upraví. Je zde důležité zdůraznit, že se předkožka nemá násilně přetahovat, jelikož to vede k jizvení a zhoršení stavu. Pokud se fimóza vyskytuje ve vyšším věku, jedná se často o následek opakovaných zánětů žaludu nebo právě násilného přetahování. Fimóza se řeší jednoduchým operačním zákrokem, který je zároveň i prevencí, jelikož fimóza je jedním z rizikových faktorů vzniku rakoviny penisu. Rakovina penisu se v našich zeměpisných šířkách vyskytuje málo. Tento zhoubný nádor vychází z kůže penisu, proto se odborně nazývá dlaždicobuněčný karcinom. Rizikovým faktorem rakoviny penisu je hlavně nedostatečná hygiena předkožkového vaku, k čemuž přispívá fimóza. Pokud se kdekoliv na penisu vyskytuje vřídek, útvar, který se špatně hojí nebo vystupuje, je nutné vyhledat lékaře. Rakovina se totiž šíří z penisu přes mízní uzliny v tříslech do celého těla a zakládá tak vzdálená nádorová ložiska neboli metastázy. Léčba rakoviny penisu je kombinací chirurgického zákroku s radioterapií neboli ozařováním a někdy je doplněna ještě o chemoterapii neboli agresivní léky proti nádorovým buňkám. Dle rozsahu rakoviny se amputuje část nebo celý penis.
Mykóza penisu
Mykóza penisu je zánětlivé onemocnění vyvolané houbami, které může postihovat žalud, ale i předkožku. Projevy onemocnění se liší podle právě probíhajícího stadia nemoci. Od pálení a svědění žaludu a předkožky, přes pálení a řezání při močení, až po drobné červené skvrny, někdy až bělavé puchýřky. Mykóza penisu může vzniknout z různých příčin a těmi jsou například nedostatečná hygiena, oslabení imunity nebo může mykóza penisu vzniknout přenosem při pohlavním styku. Léčba mykózy penisu spočívá především v podávání antimykotických přípravků. Jsou to lokálně fungicidní léky, což znamená, že jde o látky hubící houby a plísně. Léky jsou k dostání v lékárně ve formě mastí, tablet či dražé, tekutin a gelů.
Morbus Peyronie
Morbus Peyronie neboli plikace penisu (latinsky induratio penis plastica) je onemocnění, které poprvé popsal ve Francii v roce 1743 Francois G. de la Peyronie, osobní lékař krále Ludvíka XIV. Morbus Peyronie postihuje topořivá tělesa penisu, nejčastěji na jeho dorzální straně. Penis je tvořen spongiózním tělesem, kterým prochází močová trubice a dále dvěma kavernózními tělesy sloužícími k erekci. Při Morbus Peyronie dochází k zánětu, jizvení tkáně jejímu zvápenatění. Dochází tedy k tvorbě tuhých plaků, do kterých se ukládá vápník a ztrácí se elasticita. Penis se ohýbá do úhlu, nejvíce do pravé nebo levé strany či dorzálně, tedy směrem k podbřišku. Úhel může dosáhnout i 90 stupňů. Změny se zvýrazňují při erekci, je-li zachována. V klidovém stavu jsou zjizvená místa hmatná. Choroba postihuje zhruba 1 % mužské populace a nejčastěji se objevuje mezi 45.– 60. rokem. V léčbě jsou uplatňovány medikamentózní i operační postupy. Výsledky léčby bývají příznivé a pro pacienta uspokojující. Více o léčbě na ZDN.cz .
V případě problému navštivte lékaře
Pokud Vás trápí jakýkoliv problém týkající se penisu, doporučujeme okamžitou návštěvu lékaře. Záleží na povaze problému, proto není jednoduché doporučit specialistu z řad lékařů jako urologa, dermatovenerologa, neurologa či jiného. Mnohdy může být léčba multidiciplinární, což znamená, že bude probíhat na více pracovištích. Proto navštivte nejprve obvodního lékaře, který Vás na specializovaná pracoviště zašle. Stud ani zjednodušování nemocí penisu nejsou na místě. Stejně jako u všech nemocí organismu zde platí, čím dříve je nemoc penisu léčena, tím větší je šance na úplné uzdravení.
Diskuze