26Duben
2012
MUDr. Martina Farkašová
Diskuze

Herpetická gingivostomatitida

26. Duben 2012 | MUDr. Martina Farkašová
Herpetická gingivostomatitida
Nemoci

Herpetická gingivostomatitida je označení pro onemocnění, které vzniká prvotním střetnutím organismu s virem herpes simplex, což je původce oparů na rtu. Herpetická gingivostomatitida postihuje dutinu ústní a projevuje se afty, zanícenými ústními koutky a horečkou. Léčba herpetické gingivostomatitidy není nutná, symptomy po čase samy odezní, lze podávat masti proti bolesti nebo antivirotika.

Herpetická gingivostomatitida

Herpetická gingivostomatitida je poněkud krkolomné pojmenování pro prvotní infekci virem HSV 1(herpes simplex virus). Jedna se o původce všem dobře známého oparu rtu, který je v podstatě znovuvzplanutím prvotní infekce virem HSV 1. Infekce postihuje batolata a malé děti do 3 let, jen vzácně se s ní setkáváme v pozdějším věku. Je charakterizovaná drobnými puchýřky v dutině ústní a v okolí úst.

Herpetická gingivostomatitida a její příčina

Herpes simplex virus patří mezi nejrozšířenější viry, které se v lidské populaci vyskytuji. Do těla proniká sliznici dutiny ústní nebo spojivkou oka. V místě vstupu se pomnoží a po krátké době proniká do nervových zakončení. Odtud cestuje do tzv. ganglií nervů, což jsou nervové uzlinky obsahující nervové buňky. Tam přetrvává prakticky celý život a čeká na vhodný okamžik, kdy udeří znovu. Z tohoto procesu taky vyplývá průběh infekce, který má několik stadií. Infekce začíná místním postižením, po vymizení příznaku nastává různě dlouhé období klidu a pak může kdykoliv znovu dojít k propuknutí příznaku, většinou při oslabení organizmu člověka (únava, stres, překonaná nemoc). Jediným zdrojem viru je infikovaný člověk s příznaky onemocnění, v tomto případu s oparem na rtu. Většinou však infekci přenášejí lidé, kteří ani nevědí, že jsou hostiteli HSV 1, takzvaní asymptomatičtí nosiči. K přenosu viru dochází jenom při blízkém kontaktu, zejména líbáním, obvykle z rodičů na děti, méně často pak potřísněnými hračkami a jinými předměty.

Herpetická gingivostomatitida a její projevy

Onemocnění začíná po 2 az 12 dnech od vystavení se infekci horečkou, nechutenstvím, bolestmi v krku, zarudnutím a otokem sliznice hltanu. V dutině ústní, na jazyku a na rtech se tvoří velmi bolestivé puchýřky, které procházejí v bělavé eroze (afty). U většiny dětí dochází i k zánětu dásní, které mohou pak krvácet. Mohou se objevit i anguli infectiosi (zanícené ústní koutky). Je zvýšena tvorba slin, které pak vytékají koutkem úst. Puchýřky se mohou šířit i na kůži kolem úst. Při vkládaní prstů do úst, se mohou puchýřky objevit i na nich. Dále taky může dojit k zavlečení infekce do oka (herpetická keratokonjunktivitida). Někdy mohou být zvetšeně a bolestivé mízní uzliny na krku. Puchýřky naplněné tekutinou se zvětšuji, až po několika dnech prasknou. Začnou vysychat a utvoří se na nich strup, který pak odpadne. Stav odezní obvykle v průběhu 10 až 14 dnů bez následků.

Léčba herpetické gingivostomatitidy

Léčba není založená na specifickém léku, stav odezní sám i bez jakéhokoliv zásahu. Léčená herpetická stomatitida trvá 14 dní, neléčena 2 týdny. Může se podávat takzvané virostatikum (acyclovir), jak ve formě krému, tak ve formě tabletek, kdy dokáže zmírnit průběh infekce, samotný virus to však nezničí. Léčba acyclovirem se musí zahájit co nejdříve po objevení prvních příznaků. Dále se mohou využívat lokální anestetika, které vyvolávají místní znecitlivění a děti pak přechodně mohou pociťovat menší bolesti. Důležité je taky podávání kašovité stravy, vitaminy skupiny B a dostatek tekutin, což u malých dětí může být značný problém. Protože puchýřky jsou bolestivé, děti mohou odmítat jakékoliv pokusy rodičů dostat do nich alespoň nějaké tekutiny. V tom případě hrozí dětem dehydratace. Jedná se o vážný stav, kdy je nutná hospitalizace a podáváni tekutin nitrožilně. Jinak se komplikace v průběhu nemoci a léčby většinou nevyskytují.

Související články

Diskuze

Alena: Dobrý den, je možné, aby se toto onemocnění rozšířilo i na zevní pohlavní orgány ( ve formě pouze jednoho malého puchýřku)? Jedná se o jiný druh oparu? Předem děkuji za odpověď!

19. Červen 2017 06:06

Vložit příspěvek