Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Lymeská borelióza
Lymeská borelióza je nejčastěji přenášenou infekcí klíšťaty. Onemocnění je způsobováno bakterií Borrelia burgdorferi. Bakterie žijí v trávicím systému klíštěte a během sání se dostávají slinami klíštěte do lidského organismu. Onemocnění se v české republice vyskytuje typicky sezónně v době, kdy se v přírodě vyskytují klíšťata. Nejvyšší výskyt klíšťat je zejména v letních měsících, a to především v zalesněných oblastech, parcích a kolem řek.
Projevy onemocnění
Onemocnění se typicky projevuje ve třech stádiích. Prvním stádiem je zarudnutí kůže, lokalizované v místě přisátí klíštěte. Zarudnutí se zvětšuje a má prstencový charakter s typickým vyblednutím uvnitř. Zarudnutí může mít průměr až několik cm a zvětšuje se. Někdy se společně se zarudnutím objevují i nespecifické příznaky, jako bolesti hlavy a svalů, únava.
V druhém stádiu se objevují bolesti svalů a kloubů. Zejména bývají postižené kolenní klouby. Může docházet i k postižení nervového systému – objevují se obrny, bolesti hlavy a zvýšená únava.
Třetím stádium nastává zhruba rok od nákazy, někdy i později. Je charakterizováno degenerací podkoží. Na kůži se nejprve objevují zánětlivé červeno-modré fleky a otoky. Později, jak zánět mizí, se kůže stává vrásčitou a cévy prosvítají. Kůže nabývá vzhledu „cigaretového papíru“.
Léčba a prevence
Prevence onemocnění spočívá pouze v ochraně před klíšťaty. Doporučují se dlouhé rukávy a nohavice a současné používání repelentů. Očkování pro lidi proti borelióze neexistuje. Pokud se klíště již přisálo, je nutné klíště co nejrychleji odstranit. Při odstraňování je třeba si počínat opatrně a klíště co nejméně mačkat. Po vytažení klíštěte místo vydezinfikujte. V případě, že by se na místě objevilo zarudnutí, doporučujeme vyhledat lékaře. V terapii onemocnění se užívají antibiotika.