Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Křečové žíly představují onemocnění žil dolních končetin, při kterém dochází k roztažení žilní stěny a poruše funkce žilních chlopní. Prevencí lze křečovým žilám předejít nebo zmírnit jejich projevy.
Křečové žíly, neboli varixy, patří mezi onemocnění žilního systému, které se vyskytuje téměř u poloviny naší populace. Objevují se převážně na dolních končetinách, kde je můžeme pozorovat jako vystouplé vinoucí se žíly. Jsou způsobeny nadměrným roztažením stěny žíly a následným hromaděním krve, která nemůže z končetin odtékat. Postihuje přibližně dvakrát častěji ženy než muže.
Křečové žíly vznikají v důsledku roztažení žilní stěny. K tomu dochází v důsledku oslabení žilní stěny, či po prodělání hluboké žilní trombózy. Roztažení žilní stěny souvisí s poruchou funkce chlopní, které se v žilách dolních končetin hojně nacházejí. Ty se stávají nedomykavými a nejsou schopny zabránit zpětnému toku krve.
Křečové žíly mají podobu vinoucích se vystouplých žil na povrchu dolních končetin. Zpočátku představují pouze kosmetické obtíže a žádné výraznější projevy se neobjevují. Později pacienti trpí bolestmi dolních končetin, otoky a pocitem těžkých nohou. Tyto projevy se objevují převážně navečer. U žen se tyto obtíže rovněž akcentují v období před menstruací.
Je známo, že vznik křečových žil je velmi výrazně ovlivněn dědičností. To znamená, že již po narození mohou mít někteří jedinci vrozenou slabost žilní stěny, která není schopná dostatečně odolávat tlaku krve, ztrácí pružnost a rozšiřuje se. Tuto vrozenou poruchu žilní stěny nejsme schopni ovlivnit. Proto je vhodné se snažit alespoň snížit riziko rozvoje křečových žil. Dalším rizikovým faktorem je dlouhé stání. To vede ke zvýšenému hromadění krve v dolních končetinách a tím i zvýšenému tlaku na žilní stěnu. Ta ztrácí svoji pevnost a žíla se rozšíří. Rovněž se předpokládá vliv ženských pohlavních hormonů na žilní stěnu, stejně jako těhotenství, obezita, či kouření.
Křečové žíly jsou onemocněním, které se rozvíjí po řadu let avšak je nezbytné tento stav nezanedbat. Jako každé jiné onemocnění se mohou i křečové žíly komplikovat a mohou vzniknout i záněty žil, chronická žilní nedostatečnost či bércové vředy. Proto je vhodné tomuto onemocnění přecházet. Prevence křečových žil spočívá především ve vyhýbání se rizikovým faktorům.
Podobně jako u jiných nemocí i u křečových žil platí, že je nutná včasná léčba. Jen ta může rozvoj nemoci oddálit nebo zastavit a předejít tak případným vážnějším komplikacím, jakými je vznik bércových vředů nebo srážení krve. Pokud na sobě pozorujeme počínající obtíže, měli bychom vyhledat lékaře co nejdříve. Ten jediný dokáže určit rozsah onemocnění a na základě toho stanoví další vhodnou léčbu. Můžeme volit mezi léčbou konzervativní, chirurgickou, sklerotizací či léčbou laserem.