Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Malárie
Malárie je celosvětově jedním z nejzávažnějších onemocnění. Malárií se můžeme nakazit ve více, než 100 zemích světa, především v Jižní Americe, Africe, Jižní Asii nebo Oceánii. V České republice se nakazit nemůžeme. Pokud se případy malárie v České republice objeví, jedná se o importované případy ze zahraničí.
Výskyt a přenos onemocnění
Malárie se vyskytuje především v Jihovýchodní Africe, Asii a Amazonii. Případy, které se vyskytují v Evropě, jsou importované z těchto oblastí. Podle statistik WHO postihne malárie ročně až 500 milionů lidí po celém světě. Kromě zdravotnického problému je to tedy i problém ekonomický. Malárie je onemocnění způsobované parazitem Plazmodium. K nákaze dochází po poštípání komárem druhu Anopheles. Tento komár přenáší parazity (Plasmodium), kteří se v jeho těle nejprve namnoží a pokud tento komár saje na člověku, parazité se mohou dostat do krevního oběhu. Plasmodia se dostávají do jater, kde se dále množí. Po namnožení putují krevním oběhem a vnikají do červených krvinek, kde dále rostou. Po jisté době krvinky praskají a uvolňují se parazitární toxiny. Tento stav se projevuje tzv. malarickým záchvatem, který je popsán níže.
Projevy malárie
Pro onemocnění jsou typické tzv. malarické záchvaty, během kterých dochází k velkému rozpadu červených krvinek a uvolnění toxinů. Objevují se vysoké horečky, které přicházejí v různě dlouhých pravidelně se opakujících intervalech podle toho, o který typ Plazmodia se jedná. Typický je výskyt zimnice a třesavky, na kterou navazuje fáze vysokých horeček. Nemocný může mít poruchy vědomí nebo až křeče během těchto hořečnatých stavů. U těžších variant malárie nechybí bolesti svalů, kloubů, hlavy a bolesti beder. Onemocnění se diagnostikuje z krve.
Cestování do rizikových oblastí
Pokud cestujete do oblasti s výskytem malárie, je třeba se onemocnění aktivně bránit. Je důležité se chránit před poštípáním komáry – nošením dlouhých rukávů a nohavic, používáním moskytiér a repelentů. Před cestou do rizikové oblasti je vhodné navštívit lékaře a konzultovat nutnost preventivního užívání antimalarik. Ani antimalarika však neochrání před malárií na 100%, přesto ale významně snižují riziko nákazy. V případě výskytu horečky je nutné vyhledat okamžitě lékařskou pomoc, mohlo by se jednat o nákazu malárií. V případě, že se u vás vyskytnou vysoké teploty po návratu z malarické oblasti, je třeba vyhledat lékaře a ohlásit mu pobyt v rizikové oblasti!
Během posledních desítek let se vyvíjí očkování proti malárii. Nyní je vakcína určená především pro očkování malých dětí v oblastech nejvíce postižených malárií.