7Září
2021

Metbolický syndrom

7. Září 2021 |
Metbolický syndrom
Nemoci

Metabolický syndrom je soubor více rizikových faktorů, které společně negativně ovlivňují zdraví jedince i společnosti. Obezita, inzulinová rezistence a vysoké hodnoty lipidů vedou ke vzniku tohoto syndromu.

Obezita, inzulinová rezistence a vysoké hodnoty tuků vedou ke vzniku metabolického syndromu. Všechny tyto rizikové faktory se navzájem umocňují a u pacienta se časem vyskytují cukrovka, vysoký krevní tlak, kardiovaskulární příhody a další… Osoby, které trpí metabolickým syndromem, také častěji trápí nádorové stavy, psychické potíže a to vede k celkovému chátrání organismu.

Inzulinová rezistence

Inzulinová rezistence je stav, kdy přestává být tělo citlivé k inzulinu a tkáně poté nemohou správně využívat cukr, který se v organismu nachází. Zvýšené hodnoty cukru v krvi se poté projevují jako cukrovka. Kromě cukrovky ale mají zvýšené hladiny cukru negativní vliv i na vznik vysokého krevního tlaku a urychlování procesu aterosklerózy.

Ateroskleróza

Aterosklerózou rozumíme ukládání tukových plátů do stěn cév. V takovém tukovém plátu poté vzniká zánět a ukládá se do ní vazivo, cévy takzvaně „kornatí“. Kornatění cév vede ke zvýšenému riziku vzniku kardiovaskulárních příhod, jako jsou: srdeční infarkt, cévní mozková příhoda anebo plicní embolie.

Obezita

Případů metabolického syndromu přibývá, alarmující je především výskyt obezity v dětském věku. Ačkoli je tuková tkáň významným zdrojem energie, v nadměrném množství škodí, a to hned z několika důvodů. Tuková tkáň se také podílí na tvorbě hormonů a může také vytvářet prozánětlivé cytokiny. Jedná se o stejné anebo podobné látky, které jsou produkovány při chronických zánětech. Jak cytokiny, tak hormony poté zasahují do metabolických dějů v lidském těle a opět zhoršují inzulinovou rezistenci.

Terapie metabolického syndromu

Léčba metabolického syndromu musí být úplná, nelze se zaměřovat jen na jednotlivé složky. Základem je úprava životního stylu, především redukce hmotnosti. Úprava jídelníčku, snížení příjmu cukrů a tuků, především nasycených mastných kyselin, zvýšení pohybové aktivity, omezení alkoholu a nekuřáctví jsou základem léčby. Kromě toho může lékař předepsat léky na zlepšení cukrovky, snížení krevního tlaku a množství tuků v krvi. Farmakologická léčba však nebude bez změny životního stylu nikdy 100% účinná, proto je podstatné se zaměřit i na úpravu životosprávy. Dnes již víme, že obezita není jen kosmetickým problémem, ale že výrazně snižuje dobu přežití jednotlivce a zhoršuje kvalitu života. 

Vložit příspěvek