Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Infarkt myokardu je velice časté onemocnění, které je v rozvinutých zemích nejčastější příčinou smrti. Následky infarktu myokardu se liší v závislosti na tom, jak vážně bylo srdce při infarktu postiženo. Lidé se po infarktu musí v životě některých věcí vzdát, existuje celá řada opatření, které musí po infarktu myokardu dodržovat.
Při infarktu myokardu dochází kvůli nedostatečnému přívodu okysličené krve k odumírání buněk srdečního svalu. Čím je zasažená část srdce větší a čím později se pacientům s infarktem myokardu dostane léčby, tím horší je poškození srdečního svalu. Infarkt myokardu je v dnešní době nejčastější příčinou smrti v rozvinutých zemích. Je to dáno především stylem života, výživou a nedostatkem pohybu.
Infarkt myokardu vzniká nejčastěji na podkladě aterosklerózy, tedy kornatění tepen. Jedná se o stav, kdy se do cév ukládají tuky, především cholesterol. Dále se ukládá vápník, ale i krevní buňky. Céva ztrácí svoji pružnost a pevnost a na tomto podkladě se snadno tvoří krevní sraženiny, které cévu mohou ucpat a vznikne infarkt.
Infarkt myokardu se projevuje řadou příznaků. Mezi ty nejdůležitější patří krutá svíravá bolest na hrudníku a v oblasti srdce, jejíž intenzita se nemění ani v závislosti na poloze. Často pacient pociťuje vyzařování této bolesti do levé horní končetiny, krku, levé poloviny čelisti či do lopatky. Pacient bývá navíc bledý, úzkostlivý, dušný a oblévá ho studený pot.
Infarkt myokardu má pro pacienty, kteří ho prodělají, celou řadu nepříjemných následků, přičemž v těch nejvážnějších, nebo pozdě léčených případech, může být infarkt bezprostřední příčinou smrti. Kromě této, krajní, možnosti se setkáváme i s dalšími následky jako je perikarditida, nástěnné tromby, aneuryzma levé komory, ruptura myokardu či infarkt papilárních svalů.
Abychom zabránili rozvoji následků infarktu myokardu, je nezbytně nutné tento stav co nejříve odhalit a ihned začít s léčbou. Léčba infarktu myokardu je především farmakologická, kdy se užívají léky z různých skupin. Aplikují se léky proti srážení krve, který předchází vzniku nástěnných trombů. Užívají se rovněž tzv. beta-blokátory, které snižují srdeční frekvenci i krevní tlak a tím se snížujei namáhání srdce jehož stěna je oslabena infarktem. Tak můžeme předcházet protržení stěny srdeční či vzniku výdutě. Je nezbytné pacientovi podávat statiny, které snižují hladinu cholesterolu v krvi a rovněž i ACE-inhibitory, které snižují krevní tlak.