12Duben
2021

PCR, antigenní test anebo protilátkový test?

12. Duben 2021 |
PCR, antigenní test anebo protilátkový test?
Nemoci

Pro detekci onemocnění COVID-19 používáme různé testy. Některé nám dokáží určit, jestli je infekce aktuálně přítomná, jiné nám ukáží, zda jsme infekci již překonali. Jak jednotlivé testy fungují a co pro nás jejich výsledky znamenají?

Rozdíly mezi testy

Antigenní test se provádí výtěrem z nosohltanu, stejně jako je tomu u PCR testu. Antigenním testem dokážeme prokázat, zda je pacient v době odběru infekční a zda je nutná jeho izolace. Principem je detekce bílkovin, které jsou na povrchu virových částic. Testy se provádí na odběrovém místě, pro vyhodnocení není nutný převoz do laboratoře. Jeho výhodou je tedy rychlost, výsledek je známý během 15-30 minut. Nevýhodou antigenních testů je větší nepřesnost, než u PCR testů. Aby antigenní testy dokázaly rozpoznat nákazu, musí být virové proteiny ve stěru z nosohltanu alespoň v určité koncentraci, pokud je přítomno jen málo těchto proteinů, test nákazu nerozpozná. Ze začátku onemocnění, většinou ještě před prvními projevy, mohou testy ukazovat negativní výsledek i přes to, že je pacient pozitivní.

Pokud výsledek vyjde pozitivní a jsou přítomny zároveň i příznaky, další testy se již neprovádí a pozitivně testovaný nastupuje do karantény. Pokud je test pozitivní a pacient žádné příznaky nemá, potom je vhodné provést ještě test PCR, který je přesnější a dokáže nákazu spolehlivě potvrdit nebo vyvrátit.

PCR nebo antigenní test?

PCR testy se provádí stejně, jako testy antigenní – tedy výtěrem z nosohltanu. Na rozdíl od antigenních testů ale detekují přímo genetickou informaci virů (RNA), jsou tedy přesnější a dokáží rozpoznat nákazu dříve, než testy antigenní. Pro správný výsledek je nutné, aby se virus již začal v těle množit, což může někdy trvat i pár dní. Proto ani PCR testy nemusí odhalit 100% nakažených. Na výsledky PCR testů si ale počkáme. Vyhodnocení testů se musí provádět v laboratořích, a proto výsledek obdržíme v rámci až několika dní, nejčastěji do 24hodin. V laboratoři ze vzorku výtěru nosu izolujeme a namnožíme virovou RNA, pokud je přítomna. PCR test tedy dokáže detekovat i velmi malé množství virů, proto je vhodný pro detekci nákazy i v jejím začátku, kdy bývá koncentrace virů ve stěrech nízká. Pokud vyjde výsledek PCR testu pozitivní, pozitivně testovaný musí nastoupit do karantény.

Proč se provádí protilátkový test?

PCR testy i antigenní testy dokáží rozpoznat, zda je pacient právě v tuto chvíli nakažlivý a může infekci přenášet. Protilátkový test se provádí úplně z jiného důvodu. Snažíme se detekovat protilátky, které nám prokáží, že pacient infekci již v minulosti prodělal. Test se provádí odběrem krve. Existují dva typy protilátkových testů. Protilátkové rychlotesty nám určí, zda má vyšetřovaný člověk nějaké protilátky, ale neřekne nám, kolik jich má. Výsledek je známý do několika minut a nemusí fungovat, pokud má pacient nízkou koncentraci protilátek. V laboratoři prováděné testy nám určí i množství protilátek u vyšetřované osoby, ale na výsledek si musíme počkat klidně až několik dní. Pokud test vyjde pozitivní, znamená to, že vyšetřovaný má protilátky a tedy buďto infekci virem SARS-CoV- 19 prodělal anebo je již očkovaný některou z dostupných vakcín. Pozitivita nebo negativita protilátkového testu nám neříká nic o nynějším stavu, nemůžeme vyloučit aktuální nákazu pacienta, a proto bychom vždy měli nosit ochranu dýchacích cest, ať už je výsledek jakýkoliv.

Vložit příspěvek