7Duben
2012
MUDr. Adéla Kmochová

Perniciózní anémie

7. Duben 2012 | MUDr. Adéla Kmochová
Perniciózní anémie
Nemoci

Anémie je stav, při kterém je snížena hladina hemoglobinu v krvi, který je součástí červených krvinek. Perniciózní anémie je autoimunitní nemoc, při které nejčastěji není v žaludku vyráběn tzv. vnitřní faktor, zodpovědný za vstřebávání vitaminu B12 z potravy. Při perniciózní anémii tak chybí právě vitamin B12, který je pro vznik hemoglobinu nezbytný.

Perniciózní anémie

Anémie je onemocněním, které vzniká v důsledku snížené hladiny hemoglobinu, tedy červeného krevního barviva, v krvi. Perniciózní anémie je typ chudokrevnosti, který vzniká v důsledku poruchy vstřebávání vitamínu B12 ze střeva. Jedná se zpravidla o onemocnění vyskytující se ve vyšším věku a postihuje jak muže, tak ženy.  Z epidemiologických studií vyplývá, že tímto onemocnění každoročně onemocní až 17 lidí na 100 tisíc obyvatel.

Červené krvinky

Červené krvinky jsou krevní buňky obsahující krevní barvivo zvané hemoglobin. Jeho úkolem je roznášet kyslík do tkání a zároveň odnášet nepotřebný oxid uhličitý. Krvinky vznikají v kostní dřeni. Na jejich výrobu i výrobu hemoglobinu jsou ale potřebné některé nepostradatelné látky. Patří mezi ně železo, kyselina listová a vitamin B12. Tyto látky si tělo neumí samo vyrábět, a proto je musíme dodávat potravou. Přijatá potrava se nejprve dostává do žaludku, vaku podobnému orgánu, který je složen z několika typů buněk. Žaludeční buňky produkují látky, které jsou důležité pro vstřebávání některých živin z potravy. V případě vitamínu B12 je to takzvaný vnitřní faktor. Jde o látku, která v žaludku na sebe naváže vitamin B12 a dopraví jej do tenkého střeva, kde se vitamin B12 vstřebává. Pokud je kyseliny listové, vitaminu B12, či železa v těle nedostatek, nemohou se krvinky s hemoglobinem dostatečně tvořit, plnit svoji funkci a vzniká anémie.

Vznik perniciózní anémie

Perniciózní anémie je autoimunitní onemocnění, tedy onemocnění obranného systému, který je namířen proti buňkám vlastního těla. Perniciózní anémie vzniká nejčastěji na genetickém podkladě, kdy jsou tvořeny protilátky proti buňkám žaludeční sliznice, které produkují tzv. vnitřní faktor. Vitamin B12 se proto nevstřebává, je ho v těle nedostatek a chybí tak stavební kámen na výrobu krvinek a hemoglobinu. Perniciózní anémie vzniká rovněž u pacientů s chronickými záněty tenkého střeva, jako je Crohnova choroba, u pacientů s odstraněným tenkým střevem, či při nedostatečném příjmu vitamínu B12 z potravy. Perniciózní anémie také vzniká po chirurgickém odstranění žaludku.

 Projevy perniciózní anémie

Projevy perniciózní anémie se z větší části nikterak neliší od jiných druhů anémie. Projevy zahrnují únavu, dušnost, celkovou slabost a bolest na hrudníku. Tělo se snaží se situací vypořádat a kyslík tkáním dodat zrychlením srdeční práce a tak i oběhu krve. Proto je při anémii časté bušení srdce a zrychlený tep. Typické u tohoto typu onemocnění je pálení jazyka a různé poruchy citlivosti na prstech rukou nebo nohou. Nápadná je také výrazná bledost kůže a vyhlazený malinově červený jazyk. Častým problémem u perniciózní anémie je také porucha trávení bílkovin díky nedostatku kyseliny chlorovodíkové, což se může projevit průjmy. Toto onemocnění může být spojeno i s dalšími příznaky. Ty bývají způsobeny tím, že se obranný systém zaměří proti dalším buňkám vlastního těla a u nemocných potom můžeme pozorovat předčasné šedivění vlasů, někdy se vytvoří bledé skvrny na kůži, které můžou představovat kosmetický problém a nezřídka je současně postižena štítná žláza.

Diagnostika perniciózní anémie

Diagnostika perniciózní anémie se zakládá především na podrobném hematologickém vyšetření. Je tedy nutné při podezření na toto onemocnění odebrat pacientovi krev. Vzhledem k tomu, že se zprvu perniciózní anémie nikterak nápadně neprojevuje, bývá toto onemocnění často náhodným nálezem při preventivních prohlídkách u praktického lékaře. Při podezření na toto onemocnění je také pravidlem odebrání vzorku kostní dřeně punkcí z hrudní kosti, jelikož kostní dřeň vykazuje při perniciózní anémii charakteristické změny. Dále se u těchto pacientů provádí gastroskopie, tedy endoskopické vyšetření žaludku, kdy se do tohoto orgánu zavede flexibilní přístroj s kamerou, pomocí kterého je možné vizálně zobrazit stav sliznice na monitoru. U perniciózní anémie je typickým nálezem snížené množství kysliny chlorovodíkové a vleklý zánět žaludku.

 Léčba perniciózní anémie

Léčba perniciózní anémie je založena na celoživotním podávání chybějícího vitaminu B12 ve formě injekcí. Pacienti na injekce docházejí celoživotně, přibližně 1x za měsíc. Někdy je potřebné doplnit také zásoby železa a kyseliny listové. Onemocnění je celoživotní a ztracené žaludeční buňky bohužel není možné vrátit. Stav nemocných se ale po léčbě velmi rychle upravuje a mohou tak žít normálním životem. Protože u perniciózní anémie vznikají nádory žaludku častěji než u zdravých lidí, je nutné pacienty přibližně jednou za dva roky kontrolovat. Případný nádor se tak zachytí včas a dá se léčit.

Související články

Vložit příspěvek