8Duben
2012
MUDr. Jiří Dyntr
Diskuze

Šestá nemoc

8. Duben 2012 | MUDr. Jiří Dyntr
Šestá nemoc
Nemoci

Šestá nemoc je dětské infekční onemocnění, které většinou nebývá provázeno vážnějšími komplikacemi. Je způsobena herpetickým virem, k jehož přenosu dochází většinou kapkami slin od rodinných příslušníků. Mezi nejčastější příznaky šesté nemoci patří horečka, podrážděnost, nespavost, nechutenství, zduření uzlin a typická červená vyrážka.

Šestá nemoc

Šestá nemoc, latinsky exanthema subitum neboli roseola infantum, je infekční onemocnění starších kojenců a batolat, které postihuje děti ve věku od 6 měsíců do 2 let. Jejím původcem je lidský herpesvirus nazývaný HHV 6, který patří do skupiny herpetických virů podobně jako původce oparu rtu, planých neštovic nebo pásového oparu. Přestože je šestá nemoc vysoce nakažlivá, není zpravidla nijak nebezpečná a ve většině případů proběhne bez závažnějších komplikací.

Původce a přenos šesté nemoci

Původcem šesté nemoci je herpesvirus 6 patřící do skupiny herpetických virů. Herpetické viry jsou velmi různorodou skupinou virů, které mohou způsobovat více či méně závažné choroby. Herpetických virů je celá řada a jsou v naši populaci velmi rozšířené. Statisticky je uváděno, že více jak 90 % lidí je nakaženo, zda-li se nemoc projeví záleží na řadě faktorů. HHV 6, neboli lidský herpesvirus 6 je tím, který způsobuje vznik šesté nemoci. Přenos tohoto viru při šesté nemoci probíhá nejčastěji přímým kontaktem s nemocným nebo drobnými kapičkami slin od rodinných příslušníků, méně často pak vzduchem. Virus byl také zjištěn v moči, mateřském mléce a genitálním sekretu žen. Po prodělané infekci virus není zahuben a zůstává dále v organismu.

Příznaky šesté nemoci

Inkubační doba šesté nemoci, tedy doba od vniknutí viru do organismu po objevení prvních příznaků, se pohybuje v rozmezí 5 až 12 dnů. Přičemž velmi brzy se objeví první příznaky šesté nemoci jako vysoká horečka, která dosahuje teploty až 40 °C. Dalšími příznaky šesté nemoci je podrážděnost, nespavost, nechutenství a někdy také jen mírné příznaky nachlazení jako kašelrýma. U některých dětí dochází navíc ke zduření uzlin v oblasti hlavy a krku. Později jsou tyto příznaky vystřídány červenou vyrážkou, která je lokalizovaná především na trupu a odtud se může šířit na paže, nohy a na krk. Tato vyrážka je nesvědivá. Na rozdíl od velmi podobné páté nemoci se však kožní projevy nevyskytují na hlavě. Vzhled vyrážky je srovnatelný se vzhledem spalniček nebo zarděnek, kdy jsou též viditelné drobné červené flíčky, a proto je třeba tyto nemoci správně rozpoznat, aby zvolená léčba byla účinná. Kromě vyrážky, která obvykle do několika dnů zmizí, se u některých pacientů postižených šestou nemocí může vyskytnout také zánět hrtanu nebo přetrvávající zduření uzlin.

Komplikace šesté nemoci

Přestože šestá nemoc není při normálním průběhu nebezpečná, mohou se i u ní objevit poměrně závažné komplikace, které jsou pro děti značně nebezpečné. Nejčastější komplikaci bývají febrilní křeče, tedy svalové křeče, způsobené vysokou teplotou. Tyto křeče mohou vést k poruchám dýchání a mohlo by tím dojít až k udušení dítěte. Vzácně se může objevit aseptická meningitida, infekční mononukleóze podobný syndrom, krevní zhoubná onemocnění, záněty jater či mozkových blan.

Diagnostika šesté nemoci

Diagnostika šesté nemoci je založena především na klinickém průběhu onemocnění. Stanovení diagnózy nemusí být vždy snadné, jelikož se v dětském věku vyskytují jiná onemocnění, která se rovněž projevují podobnou vyrážkou, jako například spalničky, nebo zarděnky. Rovněž je třeba odlišit tzv. toxoalergický exantém, tedy alergická reakce, vznikající v tomto věku nejčastěji po podání antibiotik z důvodu zprvu nejasné horečky. Diagnózu šesté nemoci je možné potvrdit odběrem krve a vyšetřením krevního séra.

Léčba šesté nemoci

Léčba šesté nemoci spočívá v tlumení doprovodných příznaků onemocnění a není zaměřena na samotnou jeho příčinu. Podávají se přípravky pro snížení teploty zvané antipyretika a při vysokých horečkách se doporučují také chladivé zábaly. Jelikož vyrážka u šesté nemoci nesvědí, není nutné podávat žádné masti, či krémy. Velmi důležitý je dostatečný příjem tekutin, klid na lůžku a izolace od ostatních dětí až do vymizení kožních příznaků. Při vzniku febrilních křečí jsou na místě studené zábaly, větší dávky antipyretik a na doporučení lékaře také diazepam jako prevence. Při výskytu febrilních křečí nebo při zvýšení teploty nad 39 °C je vhodnější vyhledat lékaře, který lépe rozhodne, jaké léčebné prostředky jsou v daném případě nejvhodnější.

Související články

Diskuze

Iveta: Dceři je 9 měsíců, a právě prodělává šestou nemoc. Tři dny měla vysoké teploty, 40 stupňů, hlavně v noci. Nurofen nám moc ne zabral, spíš dětské Paralen čípky a zábaly. Teď je malá druhý den osypaná, začalo to na obličeji i když hodně čtu, že u šesté nemoci se vyrážka neobjevuje v obličeji.... a pokračuje to po celém tělíčku. Když měla ty teploty tak byla hodně spavá, teď je docela mrzutá , ale to asi že jsme v tech vedrech zavřený doma. Už aby to bylo za náma....

25. Červenec 2015 07:13

Anonym: Dcera má také šestou nemoc za sebou. Musím souhlasit, že Nurofen sirup nám na horečky zabíral dobře. Pak se objevila vyrážka - na bříšku nejvíc, ale brzy zase zmizela. Na tu jsem nedávala nic. No a trošku rýma, tak jsme odsávali. Naštěstí byl průběh nemoci docela mírný.

16. Duben 2014 04:40

markéta: my jsme si šestou nemoc prožili docela nedávno. malá měla vysoké horečky a vždycky, když jsem srazila nurofenem, tak jí to zase pak během dne vylezlo nahoru. ale sirup zabíral super. po třech dnech horečka klesla a malá se osypala na zádech a bříšku..a do dalšího dne to bylo pryč

11. Duben 2014 04:38

Renata: Šestou nemoc prodělal syn asi před měsícem. Speciální léky jsme od doktorky nedostali, jen jsme koupili Nurofen na horečky. Fungoval nám dobře a horečky vždy po podání klesly. Jinak hodně tekutin, klid, spánek, větrat... Myslím, že syn to zvládl statečně ;)

08. Duben 2014 04:23

Vložit příspěvek