Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Střevní polypy
Střevní polypy jsou útvary, které vyrůstají z povrchu střevní sliznice a představují významný rizikový faktor pro vznik kolorektálního karcinomu, tedy rakoviny tlustého střeva a konečníku. Včasné odhalení a odstranění polypů tak může zabránit rozvoji tohoto zhoubného nemocnění. Proto je nezbytná prevence a informovanost široké veřejnosti.
Střevní polypy
Střevní polypy jsou zřetelná vyklenutí sliznice střeva nad její povrch, která vyčnívají do jeho lumen. Sliznice se skládá z buněk charakteristického vzhledu, stavby i funkce, které vystýlají vnitřní orgány. Střevní sliznice je v tenkém střevě velmi členitá. Vybíhá v klky a řasy tak, aby se zvětšila plocha pro vstřebávání živin. V tlustém střevě je toto členění velmi omezeno, sliznice je celkem hladká. Střevní polypy mohou být rizikovým faktorem pro vznik zhoubného onemocnění tlustého střeva, proto by vždy měly být vyšetřeny.
Vznik střevních polypů
Rizikovými faktory pro vznik střevních polypů je vrozená náchylnost, která se může vyskytovat v rodině. Jde o tzv. familiární polypózu, která, pokud není léčena, vede v mladém věku pacienta ke vzniku karcinomu tlustého střeva. Mezi další rizika patří strava bohatá na uzeniny, červené maso, živočišné tuky, velká konzumace piva, alkoholu, kouření, obezita a malá fyzická aktivita. Naopak zelenina, kuřecí maso a ryby mají zřejmě ochranný vliv na střevní sliznici. Nejzávažnějším důsledkem střevních polypů je kolorektální karcinom. Je to jedno z nejčastějších nádorových onemocnění na světě a ČR se řadí mezi státy s vůbec nejvyšším výskytem. Bohužel je toto onemocnění stále velmi často u pacienta diagnostikováno až v pokročilém stádiu a je smrtelné.
Typy střevních polypů
Střevní polypy jsou slizniční vyvýšeniny střeva, které se tam za normálních okolností nevyskytují. Vyrůstají především v tlustém střevě a jsou rizikovým faktorem pro vznik zhoubného nádoru. Střevní polypy můžeme rozdělit na nádorové a nenádorové.
Nádorové střevní polypy
Nádorové polypy nazývané adenomy jsou nejčastějším typem polypů. Vznikají ze žláz a patří mezi nezhoubné nádory. Existuje však riziko jejich přeměny na zhoubný nádor tzv. adenokarcinom (kolerektální karcinom). Polyp roste většinou pomalu a několik let, avšak s jeho velikostí se zvyšuje pravděpodobnost maligního zvratu. Velikost rizika vzniku zhoubného nádoru poté určujeme na základě velikosti polypu. Udává se, že při velikosti do 1cm v průměru je toto riziko 1 %, do 2 cm je riziko již 10 % a při velikosti polypu nad 2 cm v průměru je riziko vzniku zhoubného nádoru až 40 %. Riziko zhoubné přeměny vychází rovněž z histologického typu, kdy rozlišujeme tubulární, vilózní a tubulovilózní typ adenomu. Nejvyšší riziko je u vilózního typu. Až 75 % adenomů se vyskytuje v levé polovině tlustého střeva.
Nenádorové střevní polypy
Nenádorové střevní polypy tvoří 11% všech polypů. Z těchto polypů zhoubné nádory nevznikají. Rozlišujeme:
- Hyperplastický polyp je nejčastějším nenádorovým polypem, který dosahuje velikosti do 1cm.
- Juvenilní polyp se vyskytuje u dětí a mladých jedinců. Pokud se vyskytují jednotlivě, nepředstavují pro svého nositele žádné nebezpečí. Při mnohočetném výskytu nelze vyloučit zvrat ve zhoubný nádor.
- Zánětlivý polyp může doprovázet zánětlivá onemocnění střev, jako jsou Crohnova choroba či ulcerózní kolitida.
Projevy střevních polypů
Střevní polypy se většinou projeví krvácením do střeva. Nejčastěji jde ale o krvácení skryté, tzv. okultní, které není ve stolici pouhým okem vidět. Je zjistitelné pouze speciálními testy, které jsou však jednoduché, bezbolestné, časově nenáročné a měl by je podstoupit každý dospělý člověk nad 50 let alespoň jednou ročně. Testy hradí zdravotní pojišťovny a jsou důležitým krokem k odhalení polypů. Někdy se může střevní polyp projevit viditelným krvácením, kdy krev je červená a ulpívá na stolici. V případě, že má polyp delší stopku, může také vyhřeznout z konečníku. Krev ve stolici neznamená pouze přítomnost polypů, proto je třeba lékaře vyhledat a podrobit se podrobnému vyšetření a správné léčbě. Při podezření na polypy se provádí kolonoskopie, čili endoskopické vyšetření, kdy se lékař pomocí hadicové sondy s kamerou dostane konečníkem do tlustého střeva, pokud najde polyp, celý jej odstraní. Je totiž potřeba poslat ho na mikroskopické vyšetření. Pokud by vyšetření potvrdilo nádorový zhoubný polyp, o další léčbě rozhodne onkolog.
Prevence vzniku střevních polypů
Střevní polypy se mohou objevit u každého. Pokud se Vám zdá, že byste mohli být touto chorobou ohrožení, anebo by mohl být ohrožen někdo ve Vašem okolí, navštivte svého lékaře co nejdříve. Pokud je Vám více než 50 let, nezapomínejte na pravidelné kontroly stolice na okultní krvácení a na pravidelné kontrolní vyšetření. Doporučuje se také správná životospráva, především dostatečný přísun vlákniny v potravě.
Diskuze