Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Syndrom ruka-noha-ústa
Syndrom ruka-noha-ústa je vysoce infekční onemocnění způsobené enteroviry Coxsackie, které se většinou šíří v dětských kolektivech. Syndrom se přenáší kapénkově nebo oro-fekální cestou, kdy se ze stolice dostávají virové částice do zažívacího traktu. Inkubační doba je 3-5 dní.
Onemocnění je vysoce nakažlivé a většinou se jím v rodině nakazí všechny děti, někdy i dospělí. Dítě je nejvíce nakažlivé, dokud má na sobě vyrážku. Stolice však zůstává infekční ještě dlouho poté, je tedy nutné dodržovat zvýšená hygienická opatření. Největší výskyt onemocnění zaznamenáváme během léta, jedná se o onemocnění s tzv. sezónním výskytem.
Jaké jsou příznaky nemoci?
Onemocnění začíná zvýšenou teplotou (38°C- 39°C) a bolestí v krku. Později se přidává nechutenství, někdy i nevolnost a průjem. Dítě může mít zvětšené krční uzliny. V návaznosti na tyto příznaky se objevují rudé fleky na dlaních i hřbetech rukou, chodidlech a nártech. Zarudlé fleky se brzy mění na malé puchýřky. Vyrážka někdy přechází až na stehna a předloktí. Dále se objevují afty v dutině ústí, které mohou být pro děti velice bolestivé a mohou kvůli nim odmítat jídlo i pití. Vzácně se mohou objevovat komplikace, jako např. encefalitida. V naprosté většině případů se však jedná o onemocnění s dobrou prognózou, nekomplikovaným průběhem a k uzdravení dochází během jednoho týdne.
Jak probíhá léčba?
Léčba je pouze symptomatická, tedy léčíme jen příznaky onemocnění. Snažíme se o snížení teploty a také se snažíme řešit bolestivost aft. Vždy je vhodné konzultovat stav dítěte s praktickým lékařem.