17Srpen
2013
Diskuze

Autismus u dětí

17. Srpen 2013 |
Autismus u dětí
Děti

Autismus je postižení nervového systému ovlivňující funkci mozku dítěte. Autistické děti, častěji chlapci, mají narušený psychický, společenský a jazykový vývoj. Nejsou schopné snášet normální podněty a jejich reakce jsou způsobeny smyslovým narušením. Autismus je celoživotní postižení a léčba není vždy jednoduchá.

Autismus u dětí

Autismus je porucha nervového systému, která ovlivňuje funkci mozku dítěte, narušuje jeho společenský, psychický a jazykový vývoj. Postihuje čtyřikrát častěji chlapce než dívky. Děti s lehkým autismem vypadají často téměř normálně, zatímco autismem těžce postižené děti vypadají značně mentálně opožděné a trpí záchvaty vzteku. Některé autistické děti skrývají pod neschopností komunikace vysoký inteligenční kvocient (IQ). Všechny děti trpící autismem mají narušený vývoj, což určitým způsobem ovlivňuje jejich společenské vztahy, schopnosti komunikace a celkové chování. Vývojové problémy mohou být patrné již v raném kojeneckém věku nebo se projeví až ve 2 nebo ve 3 letech.

Příznaky autismu

Autistické dítě obvykle znehybní, aby se vyhnulo fyzickému kontaktu s rodiči nebo s ošetřovatelkami. Jeho reakce jsou způsobeny smyslovým narušením a neschopností snášet normální podněty. Někteří autističtí kojenci jsou klidní a pasivní, zatímco jiní neustále pláčou a jsou neklidní. Jiní si nedokážou vytvořit vztah ke své matce a vyhýbají se očnímu kontaktu. Častým projevem autismu je bouchání a kývání hlavou.

V raném dětství se některá autistická batolata naučí brzy lézt, chodit a mluvit; jiná jsou na svůj věk značně opožděná. Asi třetina postižených děti se vyvíjí do 2 až 3 let normálně. Autistické děti se straní normálním společenským vztahům s ostatními dětmi a často se dostávají do izolace. Děti s těžkým autismem vypadají, jako kdyby vůbec nevnímaly osoby kolem sebe. Jejich komunikační schopnosti jsou značně opožděné vzhledem k věku, někdy se zdá, že nejsou schopny se vyjádřit nebo pochopit jednoduché věty, příkazy nebo otázky. Často mechanicky opakují stále dokola určitá slova nebo věty.

U některých autistických dětí se projevuje opakované chování, například tleskání rukama nebo skřípání zubů. Často také samy sebe zraňují, koušou se například do rukou nebo se opakovaně tlučou do hlavy a vypadají, že necítí bolest. Mívají často problémy se spánkem a jídlem, bývají hyperaktivní. Vyhýbají se očnímu kontaktu.

Autistické děti mají rády zavedený pořádek a dostávají záchvaty vzteku, když dojde k nějaké změně nebo přestěhování předmětů nebo nábytku v bytě. Do školy chodí vždy stejnou cestou a chtějí jíst neustále stejná jídla.

Diagnóza autismu

Neexistují žádné lékařské testy, na základě kterých by bylo možné autismus diagnostikovat. U dětí se tato porucha obvykle zjišťuje pomocí psychologických testů.

Léčba autismu

Autismus je celoživotní postižení. Základem léčby je speciální výchova a podpora rodiny. Některé děti potřebují léky ke zmírnění neklidu nebo záchvatů vzteku. U některých autistických dětí, které trpí alergií na jídlo, je možné zmírnit příznaky změnou stravy. Dalším problémem autistických dětí bývá zpracování vizuálních informací; ten lze odstranit pomocí speciálních brýlí. Některé děti mohou bydlet doma s rodiči, jiné musí žít ve specializovaných zařízeních. V dospělosti se někteří nakonec naučí žít samostatně. V ústavech zůstávají většinou jenom lidé s těžkým autismem. Výchova autistického dítěte je pro rodiče nesmírně obtížná a stresující. Pomoci jim může návštěva podpůrných skupin pro rodiče autistických dětí.

Související články

Diskuze

Nadezda Rychtarova Steiner: Mam dceru 12 let s touto diagnozou, chodi na gymnazium, hraje na kytaru a klavir, ovsem depresivni stavy a ahrese se stale zhorsuji, mam velke obavy jak to budu zvladat do budoucna, pokud to bude jeste horsi nez nyni, jelikoz ma 166 cm a je dost rychla a casto mi utika, mam problemy ji dohonit. Rada bych se dozvedela o novych lecebnych metodach v teto oblasti, leky zadne neuziva, stejne by je nepolkla, se vsim hazi, chodi na terapie, kde nespolupracuje a vetsinou je to pro ni nepredstavitelny stres. Nadezda Rychtarova

06. Listopad 2014 11:48

Vložit příspěvek