Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Účinnost a bezpečnost vakcín proti onemocnění COVID-19 v bodech
Očkování je v současné době (2022) doporučováno všem osobám starším 12 let, včetně těhotných a kojících žen. Podle nejrůznějších studií benefity očkování jasně převyšují možná rizika. Na internetových fórech koluje velká řada mýtů o očkování, která mohou ztěžovat rozhodování nechat se očkovat. Jak to tedy doopravdy je?
- Vakcíny nebyly vyvinuty příliš rychle. Na vakcínách se pracovalo mnoho let, pouze se upravily na konkrétní onemocnění, tedy COVID -19. Vakcíny navíc prošly třemi fázemi klinických zkoušek, než se dostaly do oběhu.
- Žádná z používaných vakcín v ČR nemůže u vyvolat onemocnění, protože neobsahují celou virovou částici.
- Vakcíny neobsahují žádné kovy, jako železo, nikl, kobalt atd…
- I pokud jste onemocnění prodělali, je očkování doporučované. Ochrana po prodělání onemocnění je menší, než po očkování.
- Nejnovější data ukazují, že je očkování těhotných žen ve třetím trimestru bezpečné. Naopak při onemocnění v průběhu těhotenství je větší šance těžkého průběhu.
- Lidé, kteří jsou naočkovaní, mají nižší riziko nákazy koronavirem. Pokud se u nich onemocnění projeví, mají nižší šanci vážného průběhu.
- U očkování proto onemocnění COVID-19, ani u žádného jiného očkování, nebylo prokázáno, že by nepříznivě ovlivňovalo plodnost.
- Po očkování testy na přítomnost koronavirového onemocnění nevycházejí pozitivně. Pozitivně vycházejí jen tehdy, pokud máte onemocnění COVID-19.